Didim Kadın Platformu’ndan Kadına Şiddete Tepki


Didim Kadın Platformu, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ kapsamında düzenlediği basın açıklamasıyla, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi. Didim Kadın Platfo

 Paylaş


Didim Kadın Platformu, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ kapsamında düzenlediği basın açıklamasıyla, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.

Didim Kadın Platformu tarafından düzenlenen basın açıklaması Cemevi bahçesinde yapılırken, açıklamaya platforma bağlı sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Basın açıklaması öncesinde Cemevi’nde toplanan kalabalık; ‘erkek vuruyor devlet koruyor’, ‘ kadın yaşam özgürlük’, ‘susma haykır kadına şiddete hayır!’ sloganları atan kadınlar kadına yönelik şiddeti protesto etti.
“Kadınların iradesine dönük sayısız hak gaspı gerçekleşmiştir”
Kadın Platformu adına açıklamalarda bulunan Genel İş Sendikası işyeri temsilcisi Aslı Oflaz Kaya ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün tarihsel geçmişinden bilgiler aktardı.
Kaya “Tekçi, gerici ideoloji doğrultusunda toplumu daha kolay denetlemek ve yönetmek için; kadını aile içine hapsetmeyi amaçlayanlar, bu uğurda sınır tanımıyor. Tüm olanakları seferber ediyor, yaşamlarımızı da kontrol etmeye çalışıyorlar. Kadının kurumsallaşmasına, örgütlemesine dönük saldırılar ve hukuksuz uygulamalar, kadının mücadelesini ve kazanımlarını geriletmek amacıyla devreye sokulmuştur. Kadınların iradesine dönük sayısız hak gaspı gerçekleşmiştir.
Krizin faturasını bizlere yani kadınlara ödetmeye çalışanlar, bir kez daha sesleniyoruz. Faturayı kriz yaratanlar ödesin son dönemlerde ekonomik krizden etkilenip yaşamlarına son verenlerin sorumlusu krizi yaratanlardır” dedi.

Didim, Ka