Musa Dinç

Tüm Yazıları


Didim’in Harika Koyları

  • 07 Eylül 2018 Cuma


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Eğitimci, Yazar


Altın kum Plajını duymayanımız yoktur, ünü yurt içi sınırlılarını çoktan aşmıştır. Dünyaca ünlüdür ve bir dünya markasıdır artık.
Yaz aylarında kumsalında havlunuzu serebilecek bir alan bulamazsınız bazen. Hani derler ya; ‘ iğne atsan yere düşmez’ misali, bir kalabalık olur. Tam bir dünya kenti; her ırktan, her ulustan insan bulabilirsiniz burada. Türkçe, İngilizce, Almanca, Felemenkçe, Rusça, Fransızca, Arapça, İbranice, Farsça, Kürtçe konuşanlar sarmaş dolaş; şortlu, mayolu, bikinili kimi güneşleniyor, kimi yüzüyor, kimileri de kumsal da voleybol oynuyor. Burada herkes, dünya insanıdır ve birbirlerine saygılıdır; güzel tarafı da budur zaten.
Didim / Cumhuriyet Kent Meydan’ında Atatürk Anıtı’nın olduğu yerde, onun ünlü veciz sözü : “ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.” En güzel sergilendiği mekândır Altın kum.
Altın kum; Apollon Tapınağı gibi, Didim için bir semboldür neredeyse. Bereket fışkırır esnaf için. İster gündüz, ister gece her zaman ilçenin sanat nabzı en görkemiyle burada atar.
Didim esnafı; sağduyulu olduğu sürece kazanır. Yurt içi, yurt dışından gelen turistlere fiyat konusunda etik yaklaşırsa, onlar kazanırlar. Para hırsına yenilirlerse veya müşterilerini kazıklamaya kalkarlarsa hüsrana uğrarlar. Altın kum Plajı kumsalının temiz tutulması şarttır. Ne yazık ki başıboş köpeklerin cirit attığı ve pisliklerinin rast gele oraya, buraya yaptıkları bir konuma gelmiş durumdadır. Köpeklere karşı değilim, yalnız hayvanseverlerin de biraz daha dikkatli ve titiz davranması gerekmez mi, örneğin kıç taraflarına lazımlık koyamazlar mı. Hayvanlardan bulaşan kist hidatit hastalığı da yabana atılmamalıdır.
Çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için Altın kum Plajı ideal, yalnız diğer koylara göre biraz kirlidir.
Birinci Koy’u tercih edenler genelde Didim’i bilen kesimler burada yüzmeyi tercih ederler. İki defa da ben yüzmüştüm. Merdivenlerden aşağı indiğiniz gibi 1. Koy, burası Altın kum Plajı’na göre daha derin, biraz da taşlıktır; ama deniz pırıl pırıl. Keyfine düşkünler, burada yüzerler.
2.Koy / Lunaparkın hemen altındaki plajdır. Burası da tertemizdir. Didim Belediyesi, buraya wc, duş hizmeti getirmiştir. Otele ait şezlonglar var, halk dilediği gibi plajdan yararlanabiliyor. Yalnız plaja inerken ve çıkarken yol konusunda biraz sıkıntı yaşanabiliyor. Genelde deniz temiz olur. Plajlarda yer bulmadığım zaman, benim için can simidi olur, burayı tercih ederim.
2.5 Koy. Alan itibariyle küçüktür, sanki bir gölde yüzüyormuşsunuz gibi, bir algı oluşur. Özel bir işletme burada hizmet verir, dileyen herkes buradan yararlanabilir. Deniz temizdir, hatta yer altından gelen kaynak bir su vardır, denizden çıktıktan sonra maşrapayla su dökerek duşunuzu alabilirsiniz.
3. Koy, beynelmilel bir plajdır. Didim’in yeni yüzüdür. Buranın yeniden dizayn edilmesi, genişletilmesi, Didim için çok iyi bir kazanım olmuştur. Didim Belediyesi’nin diyebilirim ki en güzel hizmetlerinden birisi 3. Koydur. Çevre düzenlemesi yapılmış ve standart bir yapıya kavuşturulmuştur.
Manastır Koyu, temiz bir koydur. Çok sığ değildir. Yüzme bilmeyenler veya denizde eğlenmeyi sevenler için idealdir. Özellikle gözden ırak, genç sevgililerin pek çok tercih ettiği bir koydur. Hizmet konusunda biraz mahrumiyet sayılabilir.
Orman piknik alanı, girişler ücretlidir. Belediye tarafından işletilir. Yazlıkçıların tercih ettiği bir alandır. Çadır kuranlar ilgi gösterir, Sosyal aktiviteler için ideal. Doğal zenginliği açısından süper, tam milli park havasında bir yerdir.
Cennet Koy, deniz yoluyla gitmiştim, güzeldir; zira arabamla gitmeye kalkıştım, bir türlü yolu bulamadım, gitmekten vaz geçtim.
Köy Hizmetleri / Dalyan koyu olarak bilinir. Günü birlik feribot, tekne gezilerinin uğrak ve yemek molasının verildiği yerdir. Zamanında burası köy hizmetlerine ait yapılar olduğu için buraya köy hizmetleri denilmiş. Köy Hizmetlerinden kalma tesis ve villaların beton yığını harabeye dönüşmüş. Harabeye dönüşen bu beton yıkıntıları ne yazık ki tuvalete dönüşmüştür.
Dikkat ettim, Didim Belediyesi buraya üç tane çöp konteyneri koymuş. Günübirlik pikniğe gelenler çöplerini oraya boşaltıyorlar, bu iyi bir durum. Buraya çadır kurmuş ailelere de rastladım. İl dışından geldikleri belliydi. Arabalarının plakalarından anladım.
Köy Hizmetleri / Dalyan Koyu gerçekten harika. Fethiye / Ölü Deniz’i aratmıyor. Yalnız biraz hoyratça kullanıldığını fark ettim. Denizin içine envai çeşitte maddeler atıldığını gözlerimle gördüm. Birkaç tanesini çıkardım, ama tek benim çıkarmamla olmuyor. Oraya gelenler el birliği yaparlarsa imece ruhuyla temizlenebilir.
Bu koy gerçekten cennetten farksız. Bazı kaygılar taşıyor değilim. İnşallah korktuğum gibi çıkmaz. Bazı holdingler burayı fark ederlerse iştahlarını kabartabilir. Umarım ve dilerim ki buraya yıldızlı oteller yapılmaz, birilerine rant kapısı olmaz. Kıyılar tüm Türkiye Halklarınındır.
Şimdilik buraya piknik veya plajından yararlanmak için halka açık. Mademki halk buraya geliyor ve plajından yararlanıyor. O zaman belediyenin buraya tuvalet, duş hizmeti sunması gerekmez mi?
Köy Hizmetlerine ait bina yıkıntıları ucube görüntü veriyor, sahil bandından bunların çıkarılması olumlu, ama bu harabe beton yığınının bir an önce buradan kaldırılması gerekir. Buranın doğal yaşama kavuşması elzemdir, turizme ve halkın hizmetine daha hijyenik koşullarda hizmet verilmesi ve mutlaka doğal yaşama kazandırılması esastır.
***