Didim’in Ekonomisi ve Turizmi tartışıldı


Didim’de Genç İş Adamları Derneği (DİGİAD)’nin ev sahipliğinde bir araya gelen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED), sivil toplum ve k

 Paylaş


Didim’de Genç İş Adamları Derneği (DİGİAD)’nin ev sahipliğinde bir araya gelen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED), sivil toplum ve kamu kuruluşlarının temsilcileri Didim turizmini ve Didim’deki ekonomik sorunlarını masaya yatırdı.
Didim Aquasis Deluxe Resort & Spa otelde gerçekleşen toplantıya TÜKONFED başkanı Orhan Turan ve yönetim kurulu üyeleri, GESİFED başkanı Aysun Nalbant ile yönetim kurulu üyeleri, Didim kaymakamı Mehmet Türköz, Didim belediye başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, CHP ilçe başkanı Nurettin Koçak, Ticaret Odası başkanı Hilmi Erbaş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı Ali İhsan Kubaliç, Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Şerif Erul, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Didimli iş adamı katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan DİGİAD başkanı Özgür Deniz toplantının amacının iş adamları ve oda başkanlarını en etkili şekilde bir araya getirmek olduğunu belirtti. Didim’de daha önce böyle bir toplantının gerçekleşmediğini ifade eden Deniz “ ben 2013 yılından beri TÜRKONFED ailesini yakından takip eden biriyim, TÜRKONFED ile TUSİAD’ın BORGİP (insanlarını odağa alan ve bölgedeki girişimci ve KOBİ'lerin büyümesini, güçlenmesini hedefleyen bir proje) projesi ile bölgesel kalkınma ve KOBİ’lerin gelişmesini sağladığı çok önemli projelere imza attığı gözler önünde. Bizim de amacımız Didim’in ekonomisini, turizmini ve diğer sektörlerimizi en iyi ve en kapsamlı şekilde öncelikle bilgilendirmek ve hep beraber ortak bir akıl ortaya koyarak çok iyi bir noktaya taşımaktır” dedi. Özgür Deniz Didim’de yaz aylarında hareketli olan turizmi kış aylarına da yayma amacı taşıdıklarını da sözlerine ekleyerek Didim’de çarpık yapılaşmanın el birliğiyle yok edilmesi, yeni imara açılacak arazilerde en az 50 yıl ve sonrasını görecek şekilde plan ve projelerle ortak aklı ortaya koymak, sağlık merkezleri ve tesisleri Didim’e kazandırmak ve Didim’de eksikliği çok hissedilen bir kongre merkezi kazandırma gibi düşüncelerinin olduğunu sıralayarak bu konularda diğer kurumlarla beraber çalışma yürütmeleri gerektiğinin altını çizdi.
YAŞANAN SORUNLARI AŞMAK İÇİN SAĞLIKLI ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ
Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları dile getiren Ticaret Odası başkanı Hilmi Erbaş ise; bütün sivil toplum kuruluşları ve bütün sivil toplum kuruluşları ile yaşanan sorunları aşmak için sağlıklı çözümler üretmeliyiz diyerek “ 2001 krizi bizim ülkemize önemli kayıplar getirdi; ama 2001 krizinden sonra Türkiye finans sektörünü düzeltmek için ortak bir akılla bir neticeye evrildi. İnanıyorum ki bugün ki krizden de el birliğiyle hareket edersek bu süreçleri de atlatacağız.” Şeklinde konuştu.
DİDİM HENÜZ BİRÇOK GÜZELLİĞİ KEŞFEDİLMEMİŞ BİR İLÇEMİZ
Didim ekonomisinde yaşanmaya umut ettikleri gelişmelere katkıda bulunmak istediklerini söyleyen Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED) başkanı Aysun Nalbant da Türkiye’yi doğal ve tarihi zenginlikleriyle besleyen Didim’in henüz birçok güzelliğinin keşfedilmediğini ifade ederek” yaz aylarında adeta küçük bir il haline gelen Didim’in kamu ve STK işlevlerine çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Buradan 1’e 5 gelecek bir doğa, tarih, beşeri, sermaye ve girişimcilik kapasitesi mevcut bu potansiyeli iyi işlemek gerek yeni turizm odaklarına ülkenin çok ihtiyacı var bu anlamda Didim turizminin ivmelenmesine çok önem veriyoruz” diye kaydetti.
DİDİDM’İ BİR DÜNYA MARKASI HALİNE GETİŞRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ
Didim’in Türkiye ve dünyada turizm merkezi haline gelmesi için son yıllarda bir hayli mesafeler kattettiklerini belirten Didim belediye başkan yardımcı Salih Bankoğlu, gelişmekte olan turizm, inşaat ve tarım sektörlerinin canlandığını söyleyerek “ kamu kurumları ve iş adamları olarak, elimizden gelen bütün imkanları ortaya koymak suretiyle bir dünya markası haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. TÜRKONFED ve GESİFED gibi değerli kurumların Didim’de bulunmasından memnun olduğunu ifade eden Bankoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü “ inşallah önümüzdeki süreçlerde onların değerli katkılarıyla ve bölgede yapacağı yatırımlarla ilçemizi layık olduğu konuma getireceğimizi yürekten inanıyorum”
DİDİM BÖLGENİN VE YÖRENİN YÜKSELEN YILDIZI
Didim’in Bölge ve yörenin yükselen konumunda olduğunu kaydeden Didim Kaymakamı Mehmet Türköz ise Didim’de birçok eksiğin yanında birçok fazlanın olduğunu da dile getirerek “en büyük sıkıntımız hep söyleniyor tesisleşme, tesisleşme için devlet yatırımı ve özel sektörün ilgisi gerekiyor. Didim’imizin en önemli özelliği 90 KM sahilinin olması ve şuanda arazilerin yüzde 60’ı hazine arazisi bu önemli bir noktadır. 3000 yıldan fazla tarihimiz var, yani biz de her şey var; ama bunu Türkiye ve dünya piyasasında söz ettirmemiz için tanıtımını yapmamız gerekiyor. Bu tür toplantılar da bu işe yarıyor. Biz kendimizi buraya gelen iş adamlarına tanıtmaya çalışacağız onların ilgilerini kendimize çekeceğiz. Bunun için de el birliğiyle çalışmamız gerekiyor “ sözlerini kullandı.
TURİZİM 4.0 ZİRVESİ YAPILDI
2 bölüm halinde gerçekleştirilen toplantının 2’inci bölümünde söz alan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu başkanı Orhan Turan TÜRKONFED’in kuruluş aamacı ve vizyonunu anlatarak, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için geliştirilen turizm 4.0 hakkında bilgi verdi. Büyüme değil kalkınma odaklı bir ekonomik modele geçilmesi gerektiğini belirten Turan “ Turizm başta olmak üzere artık sektörlerimizin hızlı dijitalleşen dünyaya adapte olmasını sağlamamız gerekiyor. Sadece sanayide değil tüm sektörlerde iş yapma biçimini değiştiren 4.0 dünyasında yaşıyoruz. Bacasız sanayimiz turizmin dijital dönüşümünde odak sektörlerimizden biri olduğunu düşünüyoruz. Gıda başta olmak üzere 20’den fazla çarpan etkisi yaratan turizmde paradigma değişikliğine ihtiyacımız var. Katma değeri yüksek nitelikli ve kaliteli bir turizm sektörü yaratmak, kurumsallaşan, markalaşan sürdürülebilir bir turizm 4.0 devrimi başlatmak ve yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor.” dedi .
Konuşmaların ardından katılımcılara DİGİAD yönetimi tarafından plaket takdim edildi. Daha sonra ise bütün katılımcılar sahneye davet edilerek toplu fotoğraflar çekildi.