Didim’de inşaat işçilerinin zorlu mesaisi


Didim’de inşaat işçileri termometrelerin gündüz sıcaklığını 30 derecenin üstünde gösterdiği sıcaklara aldırış etmeden çalışarak evine ekmek götürüyor. Yaz boyunca yoğun sıcaklara rağmen alnındaki teri so

 Paylaş


Didim’de inşaat işçileri termometrelerin gündüz sıcaklığını 30 derecenin üstünde gösterdiği sıcaklara aldırış etmeden çalışarak evine ekmek götürüyor.
Yaz boyunca yoğun sıcaklara rağmen alnındaki teri soğutmayan inşaat işçileri, aşırı sıcaklıklara rağmen çalışmak zorunda olduklarını belirterek bir yandan olumsuz hava koşulları, diğer yandan çalıştıkları ortamın getirdiği zorluklarla işlerini yerine getirmeye gayret ettiklerini ifade etti. Terleyerek sürekli sıvı kaybına uğrayan ustalar, bol bol su tüketerek hem su ihtiyacını karşılıyor hem de bu şekilde serinlemeye çalışıyor. Didim’e Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelerek, inşaat sektöründe hizmet veren inşaat ustaları ekmek parası kazanmak için çabaladıklarını söylediler.
EKMEK PARASI KAZANMAK KOLAY DEĞİL
İnşaat cephelerine kurulan iskelelerde sıva, mantolama, boya ustalığı yapan Abdullah Çakırbey, haziran ayından beri yoğun sıcaklarda çalıştıklarını ifade etti. Yaz boyunca sürekli 30 derecenin üstündeki kavurucu sıcaklıklara maruz kaldığını belirten Çakırbey “Sıcaklar yaz boyunca sürekli giderek arttı. İskele üzerinde sıcaklık normale göre daha da fazla oluyor. İnşaat cephesine çakılı iskele üzerinde çalışabilmek kolay değil. Bu durum ancak iskele üzerinde anlaşılıyor. Öyle zamanlar oluyor ki 50 derecenin üzerine çıkıyor sıcaklar bizim için. Zorlanıyoruz tabii sıcak olunca; ama Allah sabrını da veriyor. Ekmek parası kazanmak kolay değil” dedi.
İnşaatlarda 9 yıldır alçı boya işlerini yaptığını söyleyen 1 çocuk babası Sinan Kaya ise çocuklarının rızkı için inşaatlarda çalıştığını ifade etti. Kaya “ işimi seviyorum. Yaz aylarında artan sıcaklar ve işimizin diğer işlerden çok daha ağır olması nedeniyle diğer iş kollarından fazla zorluk çekiyoruz. Ama mecburuz ekmeğimizin derdindeyiz. “ diye konuştu.