Didim’de gerçekleşen Semazen gösterimi herkesi büyüledi


Didim Konyalılar Derneğinin düzenlediği Şeb-i Arus Semazen gösterimi büyük ilgi gördü. Sevgi ve barışın sembolü büyük düşünür Mevlana Celaleddin Rumi, 746. vuslat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus a

 Paylaş


Didim Konyalılar Derneğinin düzenlediği Şeb-i Arus Semazen gösterimi büyük ilgi gördü.

Sevgi ve barışın sembolü büyük düşünür Mevlana Celaleddin Rumi, 746. vuslat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus anma ve semazen gösterimine Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu, Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Daire Başkanı, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Etkinlik, Denizli Büyükşehir Belediyesinin Türk Mutasavvıf müziği korosunun seslendiği ilahi ve kasidelerle başlarken, Lokman Kuzdere’nin Hz. Mevlana'nın şiirleriyle geceye renk kattı.
Didim Konyalılar Derneği Başkanı Selçuk Kütük, Şeb-i Arus’un meali düğün gecesi olduğunu belirterek “Mevlevilikte Mevlana Celaleddin Rumi’nin öldüğü gecedir. Bu geceyi Hz. Mevlana, rabbime kavuşma gecesi olarak düşündüğü için düğün olarak adlandırılır. Didim Konyalılar Derneği olarak ilerleyen zamanlarda yapacağımız etkinliklerde kültürümüzü ve özümüzü en güzel şekilde yansıtacağız. Unutmayın ki kültür bir toplumun geçmişle olan bağı geleceğe yön veren klavuzudur. Vuslatının 746.yıl dönümünde Hz. Mevlana’yı bir kez daha rahmetle yad ediyorum” şeklinde konuştu.
“Mevlana insanın ruhunu ve kalbini test etmiş”
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölümünün 746. Yıl dönümünde Didim’de düzenlenen bu etkinlikte bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, etkinliği gerçekleşmesinde büyük emeği olan Didim Konyalılar Derneği Başkanı Selçuk Kütük ve yönetimine teşekkür etti.
Vali Köşger “Çağları aşan mesajlarıyla tüm dünyayı aşan Mevlana Celaleddin Rumi “Ne olursan ol yine gel” diyerek bir ayağı kendi memleketinde sabit, diğer ayağıyla tüm dünyayı pergel gibi çizerek sorunları o günden bugüne görüyordu. Kendi coğrafyasından tüm dünyayı gezip üstün ve bize yarayan ne varsa kendi kültüründe benzetip ondan yeni bir medeniyet inşa etmeyi ön görüyordu. Mevlana insanın ruhunu ve kalbini test etmiş ve onların ihtiyaçlarını reçetelendirmiş ve bu coğrafyanın yetiştirdiği müstesna bir insandır. Bugün Konyalılar derneğinin organize ettiği etkinliğinde bir araya geldik. İnşallah ilerleyen yıllarda daha güzel organizasyonlarda buluşacağımıza inanıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından gerçekleşen semazenlerin sema gösterimi gösterileri ile izleyicileri mest etti. Işık ve görsel sunumlarla unutulmaz anlar yaşandı.

Didim, Ko