Ergun Korkmaz

Tüm Yazıları


Didim’de gazetecilik

  • 06 Şubat 2018 Salı


Bir mesleği icra edebilmenin şartları, kanunları ve etik kuralları vardır.
Gazetecilik mesleğinde ise bulunduğun yöreyi çok iyi tanımadan yapman mümkün değil. İnsanını ve siyasetini çok iyi bilmen gerekir. Didim’de öyle değil, Didim’e herkes gazeteci.
Didim’de siyasetin kalitesi düşük olduğundan, cebinde iki kuruş olan kendini kral sanıyor. Çağır Didim’e yeni gelmiş gazeteci diye geçinenleri, yazdır istediğini.
Didim’de ne b.klar yediğini ancak bu gazeteci geçinenler bilmez.
Sen onu kullan, o seni kullansın karşılıklı menfaat.
Benim tepkim.
Siyaset de kovulmadık parti bırakmayan, seçildiği yerde usulsüzlükden ceza alıp yeniden aynı yere aday olanlaradır.
Dernek kurup siyasette kendine yer arayanlaradır.
Şahsi çıkarları peşinde koşup, halka kendini dürüst göstermek için gazete sayfalarını kirletenleredir.
İki gün önce Didim’e yerleşip, Didim’in siyasi geçmişini ve yazı yazdığı kişi hakkında hiç bir siyasi bilgi ve birikimi olmadığı halde, ahkam kesip bilgi kirliliği yaratanlardır.
Didim’in Sivil Toplum kuruluşlarının basınla ilişkisi de mükemmel..!
Gazetelerin kadrosunda bulunmayan, Savcılığa verilen beyannamelerde adı geçmeyen, hiç bir yetkisi ve hukuki sorumluluğu olmayan bu kişiler Sivil Toplum kuruluşlarının ve resmi kurumların gazeteci listelerinde, Toplantılara, yemeklere çağırılıyorlar, Whatsapp gruplarında, E-mail’lerinden haber ve bilgi paylaşımı yapılıyor. Yetmiyor Turizm Fuarlarına götürülüyorlar.
Didim’in Sivil Toplum kuruluşları vasıfsız, kaçak iş yapan kişilerden senelerden beri her platformda şikayetçi olurlar. 10 Ocak Gazeteciler Gününde vasıfsız kişilere, gazeteciliği bırakanlara, gazetecilikle alakası olmayanlara yemek verip üstüne bir de plaket verirler. Anlayacağınız Didim’in hali Hoca, cemaat misali, ne yazarsan yaz boş.
Didim’de kuralsızlık kural olmuş...
Vasıfsız gazeteciler, vasıfsızlara yazılarıyla vasıf vermeye kalkıyorlar.
Kendi düzeltemeyen gazeteciler, Didim’i düzeltmeye kalkıyorlar.
Resmi kurumların Gazeteciler hakkında Akredite kurallarına uymaları, gazetecilik ve resmi kurumların saygınlığını ve ciddiyetini ortaya koyma zamanı geldi de geçiyor bile.