Didim’de Evrenselle dayanışma etkinliği düzenlendi


Didim’de Evrensel Gazetesi okurları, gazetenin 25.yılı dolasıyla 27 Ekim Pazar günü Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkında bir araya geldi. Etkinliğe Evrensel Gazetesi İzmir Muhabiri Dilek Omaklılar ve Emek Partisi Gen

 Paylaş


Didim’de Evrensel Gazetesi okurları, gazetenin 25.yılı dolasıyla 27 Ekim Pazar günü Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkında bir araya geldi.

Etkinliğe Evrensel Gazetesi İzmir Muhabiri Dilek Omaklılar ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın yanı sıra, Emek Partisi Didim İlçe Başkanı Kazım Temiz, Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, DİSK Emekli-sen şube temsilcisi Hacı İsmail Doğan, Eğitim-sen Şube Temsilcisi Turgay Elçi ve çok sayıda Evrensel Gazetesi okurunun katılımıyla gerçekleşti.
“Tarihi emek, emeği evrensel yazar”
Evrensel Gazetesi İzmir Muhabiri Dilek Omaklılar, etkinlikten mutluluk duyduğunu belirterek “25 yıldır dayanışmayla direnen bir gazeteyiz. Tüm baskılara karşı Evrensel gazetesi ayakta kalmak için direniyor. Dayanışmayı büyütmek için birçok yerde dayanışma etkinliği yapıyoruz” dedi. Omaklılar Evrensel gazetesinin ötekilerin sesi olduğunu dile getirerek “Evrensel gazetesi işçilerin, gençlerin, kadınların ve tüm ötekilerin sesidir. Tek sese ve tek adam rejimine ve baskılara karşı dayanışma birlikte örerek, fabrikalardan, mahallelerden, okullardan kendisini Evrensel muhabiri olarak gören herkesin haberi ve mektuplarıyla bu dayanışmayı büyütmeye çalışıyoruz. Tarihi emek, emeği evrensel yazar” dedi.
Gürkan: Evrensel Gazetesi sadece muhalif bir gazete değil
Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan Evrensel gibi gazetelerin hükümet baskısı ve tehdidi altında olduğunu belirterek “Bu tür gazeteleri kuşatma altına alarak işlevsiz kılmaya çalışılıyor. Havuz medyası olarak adlandırılan bütün televizyon kanalları ve bağlı olduğu medya kuruluşlarını kürsü olarak kullanılıyor. Havuz medyası dışında ses çıkaran bütün basın kuruluşları baskı ve tehdit altında bırakılıyor. Evrensel gazetesi baskı ve tehditten mali kuşatmayla nasibini alıyor” dedi.
Gazetenin önemi büyük olduğunu belirten Gürkan “Politikaların örgütlenmesinde yazılı basının önemi büyüktür iktidar da bunun farkında. Bu açıdan da kendi politikaların dışında hiçbir sesin duyulmasını istemezler. Son dönemde yürütülen Barış Pınarı operasyonu adı altında yürüttükleri operasyonun hangi anlama geldiğini ve operasyonun aslında siyasi iktidar için gerçek anlamı nedir bütün bunların bilinmesini istemezler. Siyasi iktidar ekonomik krizin üstünü örtmek, emekçi kitler üzerinde yarattığı etkinin üstünü örtmek hem de tek adam rejimi unsuru olarak baskı, şiddet ve zorbalığı daha çok artırmak için operasyonu dayanak olarak kullanmaktadır.
Ekonomik olarak böyle gazetelerin varlığını sürdürebilmesi için ve siyasi iktidarın politikalarını emekçi sınıflara anlatılması ve onların halk düşmanı politikalarının teşhir edilmesi ve işçilerin, emekçilerin mücadelesinden bir kürsü olarak değerlendirilmesi içinde evrenselle dayanışma gerekiyor. Evrensel gazetesi mevcut günlük gazetelerin yanına konduğunda sadece muhalif bir gazete değil aynı zamanda emek, demokrasi ve sınıf mücadelesini de örgütlemenin aracıdır” dedi.
Didim Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan söz alarak “Sesimiz olan 2-3 tane gazetemiz kaldı onlardan biri de Evrenseldir” diyerek Evrensel gazetesini yaşatabilmek için herkesin abone olması gerektiğini dile getirdi.