Musa Dinç

Tüm Yazıları


Didim’de Dinç kalmanın Sırrı / Didim Dağcılık ve Doğa Sporları

  • 18 Ekim 2018 Perşembe


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Eğitimci -Yazar


Tüyap Kitap Fuarları, söyleşi ve imza günlerimden fırsat bulduğum anda Didim Dağcılık ve Doğa Sporları grubuna takılırım, iyi ki de takılıyorum. Grup Yönetimi, fevkalade işler başarıyor. Bugüne kadar grupla altı kez yürüyüş parkurlarına katıldım. Emin olun ki, o kadar haz aldım ki anlatamam; böylesi güzel anları yaşayanlar daha iyi bilir ancak.
Grup liderlerinden Nusret Bey; babacan, simyacı filozof ve ilk yardım konusunda donanımlı bilgiye ve sertifikaya sahip. Dağ yürüyüşlerinde bir bakmışsınız önde, bazen ortalarda; ama çoğu kez toparlayıcı ve yürüyüş grubunun en sonunda ambulans görevi görür, Bir güzel meziyeti de molalarda grup üyelerine öylesine enteresan soru ve bilmeceler sorar ki aklınız şaşar; ama hepimize beyin fırtınası yapmayı da sağlar, hafızalarımıza da jimnastik yaptırır adeta.
Grup liderlerden Metin Bey, grubun en önünde rehberi, yol gösterici, öncüsü ve navigasyonudur. Gençtir, dinamiktir; taşı sıksa suyunu çıkartır. Yakışıklı kardeşimiz; aynı zamanda mütevazı ve fedakârdır. Metin kardeşimizi bazen masal dünyasında kahraman olan Alaattin’e benzetirim. Belki de yazar oluşum ve hayal dünyamın çok zengin oluşundan da kaynaklanabilir.
Feride Hanım, aktif, atik ve uyumlu bir arkadaşımız; o da yönetimde olan güzel bir kardeşimiz. Son Değirmendere Kanyonu yürüyüşümüzde onu göremedim, mutlaka önemli bir işi çıkmıştır, diye düşünüyorum. Yoksa o, hiçbir zaman devamsızlık yapan biri değildir.
Emre Bey; neşeli, şakacı tam bir delikanlı; yani gerçekten kanı deli akan, ironik takılan bir genç arkadaşımız.
Didim Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu gerçekten abartısız söylüyorum çok uyumlu çalışan, ekip ruhunu en üst seviyede tutan ve en önemlisi de can güvenliği ve emniyeti açısından son derece başarılı bir gruptur.
Dostlukların, arkadaşlıkların, tanışma ve kaynaşmanın aynı zamanda bir adresidir.
Dağ yürüyüşlerinde emniyet, denge ve daha güvenli yürümek için baton veya asa esastır. Dağ yürüyüşü için uygun spor ayakkabı ve spor giysilerinin de olması gerekiyor. Batonu olmayan veya alamayanların imdadına hızır gibi Bilal Bey yetişir. Bilal Bey, grubun zanaatkâr ve saygın bir elemanıdır. Çok güzel asa yapar. Çoğu yürüyüşçü arkadaşlara Bilal Bey asa yapmıştır. Bilal Bey’in elinde çok güzel bir asa gördüm.
“ Nereden aldınız, çok güzel?” dedim.
“Ben yaptım ve on yıldır kullanıyorum,” dedi.
Asasına göz koyduğumu hisseden Bilal Bey:
“İsa, Musa, hani senin asa?”
“Yok benim asa!” dedim.
“Tasa etme ya Musa! / Asasız olmaz ya Musa! / Bilal’den sana nakışlı bir meşe asa!”
Mütevazılığı elden bırakmadı Bilal-î Habeş, pardon Bilal Bey dostum, güzel nakışlı asasını hediye etti bana. Ben de kendisine “Yalnızım “ adlı şiir kitabımdan birini imzalayıp jestte bulundum.
Grubun sürekli ve kıdemli üyelerinden Sait Bey; neşeli arkadaşımızdır. Şen, şakrak ve iyi bir yurtseverdir. Dağ yürüyüşlerinde ve aktivitelerde aktif, lider grubun en iyi yardımcı elemanı konumundadır. Muğla Değirmendere Kanyonu yürüyüşümüzde, dağ yürüyüşçülerimizden yaşça bizden büyük bir ağabeyimizin düşmemesi ve travmaya uğramaması için büyük fedakârlık örneğini sergiledi, hatta bu uğurda çalı çırpıya bacağını kıstırdı ve kesik ve sıyrıklara maruz kaldı.
Grup üyelerinden Zehra Hanım, bol bol video kaydı yapar; iyi bir belgeselci adeta.
Cihan Bey ve Tuba Hanım; bol bol fotoğraf çekerek, bu güzel anıları ölümsüzleştirir.
Grup sirkülasyonu değişkendir, her dağ yürüyüşlerinde yeni yüzleri mutlaka görürsünüz. Grup üyelerine her meslek grubundan da rastlayabilirsiniz. Emekliler bu konuda başı çeker, hepsinin ortak noktası doğa tutkunları olması.
Didim Dağcılık ve Doğa Sporları grubuyla yeni yüzler, arkadaşlar ve dostlar edindim. Burhan Bey, Hüseyin Bey, Cihan Bey, Tuba Hanım, Yücel Bey, Ümran Hanım, Zehra Hanım, Ayten Hanım, Güli Hanım ve adını, sanını anımsamayıp; yüzünü gördüğümde kanımın kaynadığı birçok değerle, tanışma şansım oldu.
En son 14.10.2018 / Pazar günü Muğla Değirmendere Kanyonu 10 Km. “B” orta zor Parkuruna katıldım.
Türkiye’de şehrin içinden geçen tek kanyon olma özelliğine sahip Değirmendere kanyonunda Yürümek için 3 tane yarım otobüsle Muğla’ya gittik. Pınarcık Köyü’nde yarım saatlik kahvaltı molası verildi. Kimileri gözlemeyle, kimileri de simit ve poğaçalarla çay eşliğinde kahvaltılarını yaptılar. Benim gibi olanlar da evde hazırlamış olduğu sandviç veya tostla, söğüşlenmiş domates salatalık ve sivri biberle kahvaltımızı yaptık ve otobüslerimiz Muğla yoluna koyuldu, yarım saat sonra burnumuza zeytinyağı kokusu geldi, anladım ki Milas’a yaklaşmışız. Fethiye’den sonra en büyük ilçe konumunda olan Milas’ı geride bırakırken; “Milas Kalesi ve çevresi de güzel bir yürüyüş parkuru olabilir,” diye içimden geçirdim. Yatağan’a girişte; Yatağan Termik Santrali canavarını gördük. Yine her zamanki gibi bir kaygı aldı aldı beni. Yatağan Termik Santrali’nin çevreye / ekolojiye ve dolayısıyla insan sağlığına, hayvanlara ve doğaya vermiş olduğu tahribat ve erozyonu korku ve kaygıyla boş gözlerle etrafı seyrettim. Muğla şehir merkezine varana kadar, müzik eşliğinde yolumuza devam ettik. Muğla’ya vardık. O gün de Muğla / Menteş de Tarhana Çorbası Festivali vardı. İster istemez oradan geçiyordu yolumuz. Daha fazla ilerlemeden parkurun başlayacağı yere yakın otobüsler park edildi. Sayıca bir hayli kalabalıktık. Yanılmıyorsam 85 kişiydik. Kimi eşiyle, kimi ailece hatta yürüyebilecek çocuklarını da yanlarında getirmişlerdi. Herkes yürümenin heyecanını yüreğinde hissediyordu. Dağ yürüyüşüne ilk kez katılanlar / acemiler olduğu gibi, benim gibi deneyimli; hatta benden daha tecrübe ve deneyim sahibi olanlar da azımsanmayacak denliydi.
*Dağ yürüyüşüne katılacak arkadaşların yürüyüş esnasında herhangi bir sağlık sorunu olduğunda mutlaka hiç çekinmeden, gurur meselesi yapmadan grup liderlerine iletmelerinde büyük yarar vardır.
Türkiye’de şehrin içinden geçen tek kanyon olma özelliğine sahip “ Değirmendere Kanyonu orta zorlukta, zakkum bitkilerinin çevrelediği patikalardan oluşan 10 km. lik bir rota idi.
Muğla’nın Menteşe Saburhane Meydanı’ndan başlayacak olan yürüyüşümüz, Değirmendere Kanyonu’ndan devam edecekti. Değirmendere’de dinlenme molası verdikten sonra, Kazana varıp, doğal taşlardan oluşan merdivenleri emniyetli bir şekilde çıkarak, yemek molası verecektik. Daha sonra Asar Dağı’na doğru yürüyüp, üstü tıpkı masa gibi düz Masa dağ / Asar tepe zirvesinden kuşbakışı Muğla şehir manzarası ve en son merkeze dönüşle noktalanacaktı.
Didim Dağ Yürüyüşü ve Doğa Sporları her etkinlik öncesi grup üyelerine uyarı ve talimatlarını “Hamurabi Kanunları” gibi sosyal medya sayfalarında mutlaka duyurusunu yapar.
ETKİNLİKLERİMİZ, YÜKSEK TANSİYON, KALP RAHATSIZLIKLARI, ASTIM GİBİ SOLUNUM RAHATSIZLIKLARI İLE ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ (SARA) VS. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN KATILIMINA KESİNLİKLE UYGUN DEĞİLDİR.
SIRT ÇANTANIZDA EN AZ 1,5 LT SU, ENERJİNİZİ TAZELEYECEK ATIŞTIRMALIKLAR (incir, ceviz, badem, fındık, meyve vs.) VE ÖĞLEN KUMANYASI ( sandviç vs. ) GETİRMENİZİ AYRICA;BİLEĞİ SARAN TREKKİNG BOTU, ŞAPKA, YEDEK KIYAFET, KİŞİSEL İLAÇLARINIZ VE YÜRÜYÜŞ BATONU ALMANIZ TAVSİYEMİZDİR. ...
NASIL GİYİNMELİSİNİZ? Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır. Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır. Yağmur yağma ihtimaline göre yanınızda yağmurluk veya panço bulundurunuz.
DİDİM DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI GURUBU , "DEÇED" (Didim Eğitim ve Çevre Derneği )in 02-08-2016 tarih ve 03 nolu kararıyla bünyesine katılmış olup, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DAĞCILIK, KAMPCILIK, , DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ VE DİĞER DOĞA SPORLARI İLE İLGİLİ FALİYET ÇALIŞMALARI; YÖNETİCİLERİMİZ VE ETKİNLİK SORUMLULARI TARAFINDAN GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPILMAKTADIR. TİCARİ BİR KURULUŞ DEGİLİZ. SADECE FACEBOOK ÜZERİNDEN HABERLEŞEN VE ORGANİZE OLAN DOĞA VE DAĞ YÜRÜYÜŞCÜLERİYİZ.
ETKİNLİKLERİMİZ BİREYSEL FAALİYETLER KAPSAMINDA OLUP HERKES KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE KATILMAKTADIR. ETKİNLİKLERDE MEYDANA GELEBİLECEK OLASI KİŞİSEL HATALARDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR VE OLAYLAR NEDENİYLE ETKİNLİKLERİN DÜZENLENMESİNDE EMEĞİ GEÇEN HİÇ KİMSENİN HUKUKİ VE CEZAİ BİR SORUMLULUĞU BULUNMAMAKTADIR. HERKES KENDİ SORUMLULUĞUNU TAŞIR. FAALİYETLERİMİZE KATILINDIĞI TAKTİRDE KONFOR BEKLENTİNİZİN OLMAMASI, EKİP RUHU, EKİP ARKADAŞLARIMIZA VE EMEĞE SAYGI ÇOK ÖNEMLİDİR.
TİCARİ TURLARLA İLGİMİZ BULUNMAMAKTADIR. BEKLENTİLERİNİZİN BU YÖNDE OLMAMASI KONUSUNU DİKKATİNİZE SUNAR ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ..
Faaliyetlerimiz TURSAB ÜYESİ, T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BELGE NO: 5960 İONİA TOURS SEYAHAT ACENTASI ve REHBER eşliğinde yapılmaktadır. Masraf paylaşımı yapılarak acentenin ücreti ve masraflar ( otopark vs.) ödenir...
Önümüzdeki hafta 21.10 2018 tarihinde Selçuk / Şirince parkuru. Şimdiden iple çekiyorum.
Şirince / Matematik ve Felsefe Köyü,
Cennet içeceği Şarap
Ve malum-u hayal ile
Oku rubaileri ol Hayyam!