Ergun Korkmaz

Tüm Yazıları


Didim CHP'de Aday Çokluğu

  • 27 Şubat 2018 Salı
Didim’de 2019 yerel seçim öncesi, CHP’de Belediye Başkan adaylarının sayısına bakarsanız, Mevcut belediye başkanı değişecek gibi bir algı, bir inanış var.
Ankara’ya her gidene, CHP Genel Merkezinde kim, nasıl gaz veriyorlarsa, Didim’e kara yoluyla gelen yok, hepsi uçarak geliyor.
CHP Genel Merkezinin büyük katkısı ile, Didim’de İt iziyle, At izinin karıştığı siyasi bir ortam oluştu.
CHP Genel Merkezi’nin karar vereceği bir aday. Zaten Didim belediye başkanı olmuş oluyor. Yerel seçim sadece formalite, seçim bitsin mazbata elinde. Durum böyle net olunca, rant da büyük olunca, aday çöplüğü kaçınılmaz.
Partinin yolunu bilmeyenler aday.
Partinin yönetiminden 3 kişiyi say desen, sayamayacaklar aday.
Kadın kolları, gençlik kolları başkanı sorsan aval aval bakacak olanlar aday.
CHP’li meclis üyelerini say desen, sayamayacaklar aday.
Didim’in mahallelerini say desen 3'den fazlasını bilemeyenler aday.
Mezhebine güvenenler aday.
Hemşerilerine güvenen aday.
Rakıyı bir dube kaçıran meclis, iki duble kaçıran belediye başkan adayı oluyor.
AK Partide rakı içenler adaylığa ne kadar uzak ise. CHP’de aday olmak bir 70'lik kadar yakın
Didim’in siyasetinde hiç bir emeği geçmeyenler adayım diye ortalığa çıkıyorsa. At iziyle, İt izinin karıştığı ortadadır.
Aslında bu olanları normal karşılamak lazım.
Partisine ihanet edenleri baş taçı yapıldığı tek ilçe Didim olunca, herkes umutlanıyor ister istemez.
CHP seçmeninin sayesinde 10 yıl Meclis üyeliği, 10 yıl belediye başkanlığı yapan, sonrasında CHP’ye ihanet eden Yoranlı KAMACI bile, CHP İlçe seçiminden 3 gün sonra, kendisine özgüven gelmiş olacak ki, Basına demeç veriyor “2019 yerel seçimlerinde kendisinin tekrar aday olacağını ve aday olması durumunda ise CHP’nin Didim’de en az yüzde 60 oy alacağını” söylüyor.
Akabinde CHP İlçe Başkanı Nurettin KOÇAK ile geçenlerde yaptığımız röportajda “Küskünleri Partimize kazandıracağız” dedi. Nurettin KOÇAK küskünler demekle kimleri kastettiği ortada.
CHP’de son üç ilçe başkanına rağmen, Didim’de bu gün yerel seçim olsa, CHP elini kolunu sallaya sallaya seçimi alacağını bilenler. Akşam rakıyı fazla kaçırıp, sabah adaylığını açıklayarak partiye zarar verdiklerinin farkında bile değiller. Haddinizi bilin kendinize gelin beyler. Dingonun ahırına çevirdiniz partiyi.
Bu şımarıklık nereye kadar gider bilinmez ama. Sonu pek hayırlı gözükmüyor.
Atatürk’ün askerleriyiz dedik diye. Genel Merkeze gidip sözde icazet alanların, Didim’de izi, sözü, karşılığı olmayanların, ihanet edenlerin karşısında esas duruş da duracak, üç beş kişiyi geçmez.
Didim’de CHP, bir Yoranlı Kamacı ihanetini daha kaldıramaz.


AK Partiye gelince :
AK Parti Genel Merkezi. Eski Başkan Cenk ÜNLÜ’yü aday gösterdi. Cenk Ünlü, İl Başkanının bir açıklaması yüzünden adaylıktan çekildi. (Siyasette böyle dik duruş gösteren pek olmuyor)
Sonradan yapılan temayül de, Cengiz Bayar’ı aday gösterdiler. Sonradan vaz geçtiler.
En son olarak da, Belediye Meclis Üyesi Maşallah Subaşı’yı aday gösterdiler. 3 Mart da seçim var. AK Partide durumda kimse memnun gözükmüyor. Biri aday çıksa, genel merkezin adayına karşı seçimi alır.
Genel de iktidar ama, Yerelde istikrarı sağlayamayan AK Parti. Didim’de bir türlü başkan adayı bulamaması ve sonunda tabanın kabul görmediği birini aday göstermesi, önünüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimlerde şansını tamamen yitirmiş gibi gözüküyor.


İYİ Partiye gelince :Genelde ve yerelde MHP tabanını bitirdi. Didim de AK Partiden kaymalar başlamıştı, bundan sonra da hızlanır herhalde. CHP’den de katılanlar var. Didim’de yerel seçimlerde dikkat edilmesi gereken parti haline geldi.