Musa Dinç

Tüm Yazıları


Didim / Çamlık Sanat Sokağı

  • 04 Temmuz 2018 Çarşamba


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Tarih ve turizmin göz bebeği Didim; bu aralar en haraketli günlerini yaşıyor. Yerleşik nüfus sekize katlanmış, ağustos ayında ona katlanır büyük ihtimalle. Altınkum Yalı Caddesi ve Plajı; Didim’in can damarıdır, Didim’i önemli kılan bir başka özellik ise; koylarının temiz olması, tarihi ve kültürel Apollon Tapınağı / Dünya Kehanet Merkezi’nin olması, yine Miletos Antik Kenti’ne yakın olması da, daha önem arz eder.
Son zamanlarda Barış büstünün açılması, Medusa heykelinin Altınkum / Yalı Caddesi’nde uygun bir yere yerleştirilmesi, yeni park ve bahçelerin yapılması da, halkı hem sevindirmiş ve aynı zamanda memnun etmiştir. Didim Belediye Başkanı Sayın Ahmet Deniz Atabay geçenlerde 3. koydaki düzenleme çalışmalarını kontrol ettiğini gördüm; selamlaştık, telefonla konuştuğu için konuşma imkânını bulamadım. Didim’in 3. koydaki plajın çevre düzenlenmesi takdire değerdir. Kapasitesi genişletilmiş, ister plaj alanı, ister araba park alanı büyük oranda genişletilmiş; yol dizaynı yapılmış,yeni yeni palmiye ağaçları dikilmiş, plaj sahasında olan cafe oradan kaldırılıp, daha geride yeni yapıda faaliyetine başlanmış olması da kayda değer çalışmalardır. Altınkum Plajına alternatif bir plaj olmuş, 2. Koy plajında da çalışmalar olmuş; ama henüz yeterli düzeyde değil, yol bozuk, asfaltlanması lazım. Diğer plajlara daha sonraki yazılarımda değineceğim.
Bir yıl önce Didim’de yaşayanlar, Didim’e yerleşenler veya Didim’de yazlığı olup, yaz tatilini Didim’de geçiren yazar ve şairler olarak bir araya geldik: “Didim’de bir Sanat Sokağı olması gerektiği,” konusunda fikir birliğine vardık. Didim’de Sanat Sokağı olması için bir dilekçe hazırladık, ellinin üzerinde şair, yazar bir imza topladık ve dilekçemizi Didim Belediyesi’ne sunduk. ‘Didim’de bir Sanat Sokağı’nın olmamasını bir eksiklik olarak gördüğümüzü’ belirttik. Zaman su gibi akıp geçiyor, vermiş olduğumuz dilekçenin üzerinden bir yıl geçti; dört gün önce sosyal medya sayfasından bir şiir kitabı olan Emekli ve Şair Bülent Nizam Facebook kendi sayfasından bir paylaşım yaptığını gördüm.
“Didim Çamlık Sanat Sokağı’nda sağ olsun Didim Belediyesi’nin bana vermiş olduğu stantta şiir kitabımı ve Eskişehir lületaşından yapılma bibloları sergilemişim, dostlarımı standıma bekliyorum,” diye altına not düşmüş. Bu haberi okuduktan sonra “Didim’de Sanat Sokağı olsun,” diye dilekçe yazıp; öncülük eden Yazar Şair Zekeriya Işıklı, Ressam Şair Ahmet Ünal arkadaşlarımı aradım.
“Haydi, gözünüz aydın, Didim’de Çamlık Sanat Sokağı açılmış.”
Bu habere sevindiler, ama bir yandan da sitem etmekten de kaçınmadılar.
“Hay Allah nasıl olur, bizim haberimiz yok!”
“Vallahi dostlar, benim de haberim yok. Ben de sosyal medyadan bir arkadaşın paylaşımından duydum.”
Şair, yazar arkadaşlarımla buluştuk, Çamlık Sanat Sokağını aramaya başladık. Gündüz sıcak olur, sokağın hareketliliği hakkında pek fikir sahibi olamayacağız düşüncesiyle saat 21.00’ den sonra Çamlık Sanat Sokağını aramaya başladık, ama maalesef sokağı bulamadık. Çamlık civarındaki birkaç esnafa sorduk, sokak hakkında bilgilerinin olmadıklarını söylediler. O gün tüm aramalarımıza rağmen, Çamlık Sanat Sokağını bulamadık.
2. gün biraz daha detaylı aramaya başladık. Rast gele belediye temizlik işçilerine sorduk, yine belediyeden başka birilerine sorduk; nihayet Çamlık Sanat Sokağı’nı bulduk. Türkiye’de görmediğim il hemen hemen yok gibidir. Birçok ilin sanat sokağını görmüşüm. Diyarbakır, Batman, Kuşadası Sanat Sokağı en son gördüğüm yerler. Çamlık Sanat Sokağı, Didim’in çehresine, dinamik yapısıyla hiç örtüşmeyen bir sanat sokağı. Belediyenin mevcut bu sokağı hareketlendirmesi, canlandırması en büyük temennimizdir. ‘Çamlık Sanat Sokağı’ denen yeri, bizzat biz yazarlar zar zor bulabildik. Belediye tarafından ışıklandırılmış; demir stantlar yapılmış, oradaki stantlar belediye tarafından sezonluk 250 TL. karşılığında verilmiş, cüzi bir maliyetle hizmete katkı sunması güzel ve takdir edilecek çalışmalar olarak görürüz. Şu an mevcut stantlarda el sanatları yoğunluklu ürünler sergilenmiş durumdadır. Çamlık Sanat Sokağı pek bilinmeyen bir konumdadır. Ana caddeye açılan ana sokak değil, ana sokağında tali sokağı denilebilecek bir yerdedir. Çamlık Sanat Sokağı’nın görkemli bir hal alması, bir hayli zaman alacaktır. Yalı caddesi üzerinde korsan kitapçılar her tarafı parsellemiş durumda. Altınkum Yazarlar Festivali her yıl ağustos ayı içerisinde yapılmaktadır. Altınkum Yazarlar Festivali Sayın Hayri Kandemir ve Belediye organizasyonuyla kurumsal bir kimlik kazanmış durumdadır, ancak Altınkum Yazarlar Festivalinden medyatik yazar ve şairler daha çok yararlanmaktadır. Sayın Hayri Kandemir takviye mahiyetinde konuk yazarları Altınkum Yazarlar Festivaline ek olarak; bir hafta süreyle, her konuğa bir veya iki günlük imza günü gerçekleştirmektedir. Çamlık Sanat Sokağı’nın daha işlevsel hale gelmesi ve buranın tanıtılması için; daha iyi ışıklandırılması, sokak girişine tanıtıcı levha veya ışıklandırılmış panoların konulması gerekmektedir. Sanat Sokağı’nda sadece incik, boncuk el sanatlarının sergilendiği bir sokak, Sanat Sokağı’ndan ziyade Zanaat Sokağı ancak olur. Çamlık Sanat Sokağı’na yakışır bir şekilde düzenlenmesi; ressamsa, tablolarının sergilendiği, heykeltıraş ise, küçük minyatür heykellerin sergilendiği; yazarsa, yazarın bizzat kendi kitaplarını teşhir etmesi ve okurlarına kitaplarını buluşturup imzalaması; şairse, şairin kendi kitaplarını okur kitlesiyle buluşturması; müzisyen ise veya bir müzik grubu varsa hünerlerini sergilemeleri; tiyatro grubu ise, kendi tiyatroları ile ilgili tanıtımlarını yapabilmelerine dair imkânların yaratılması… Kısacası sanatın hangi dalında olursa olsun, bir çeşni katması Sanat Sokağı’na bir güzellik ve ivme katacaktır.
Didim için böyle bir potansiyel vardır, Didim Belediyesi’nin de bu çalışmaların üstesinden gelebilecek çalışkan bir belediye başkanı ve kadrosu da vardır.
Sanatçı ve sanatseverler olarak; beklentilerimizin gerçekleşmesini temenni ve umut ediyoruz.
***