DESAD Hedeflerini ve Yol Haritasını Kaymakama Anlattı


Didim’de 8 ay önce kurularak faaliyete başlayan Didim Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin (DESAD) yönetim kurulu üyeleri önceki gün Kaymakam Mehmet Türköz’ü makamında ziyaret etti. Didim Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ba

 Paylaş


Didim’de 8 ay önce kurularak faaliyete başlayan Didim Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin (DESAD) yönetim kurulu üyeleri önceki gün Kaymakam Mehmet Türköz’ü makamında ziyaret etti.
Didim Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Erkan Kaya Kaymakam Türköz’e derneğin kuruluş amacın anlattı ve gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri hakkında yardım istediler ve Didim’in sorunlarını paylaştılar.
Başkan Kaya “bizim amacımız birilerine basamak olmak veya arka bahçe olmak değil. Amacımız Didim’de esnaflarla alakalı bir şeylerin yapılabileceğini göstermektir Didim’de 7000’e yakın esnaf var esnaflar arasında yaşanan sorunlarda çözüm önerileri üreterek bu sürece dahil olmak ve esnaflar arasında dayanışma ve yardımlaşma kültürünü oturtmak istiyoruz” derdi ve resmi kurumlarla ortaklaşa projeler üretmek istediklerini söyledi.
Didim’deki esnafın en büyük sorununun kayıt dışı çalışan seyyar satıcılar olduğunu bu konuda önleyici çalışmalar beklediklerini de belirten Başkan Erkan Kaya “en büyük sorunumuz kayıt dışı çalışan seyyar satıcı ve merdiven altı iş yapanlardır” dedi.
Didim’deki sorunlardan birisinin de doğaya karşı yapılan talan olduğunu dile getiren DESAD yöneticilerine, kaymakam Türköz sevindirici bilgiler verdi.
Kaymakam Mehmet Türköz, arazi talanı ile ilgili olarak gerekli önlemlerin alındığını ve cezai müeyyideler uygulandığını belirtti ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde bu tür iş yapanların çevreye zarar vermekten dolayı çevre kanunun ilgili maddelerince cezalar verileceğini, arazi açmakta kullanılan iş makinelerine 50 bin TL’ye varan cezalar keseceklerini, ayrıca bu işe tevessül edenlere de yine aynı rakamda cezalar kesileceği gibi bu alanların yapanlar tarafından kullanılmasının engelleneceğini belirterek “ecri misil uygulamasıyla o alanları mülk edineceğini sananlar boşuna heveslenmesinler” dedi.