Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Dertleri petrol başka bir şey değil

  • 19 Şubat 2018 Pazartesi


Bunca olandan sonra Amerika’nın halen neden sesini çıkarmadığını umarım herkes anlamıştır. Bunları yıllardır söylerken, kulaklarını tıkayıp dinlemek istemeyenler şimdi ne dediğimi umarım iyi anlamışlardır. Konu çok basit ve de anlaşılır dilden. Binlerce kilometreden kalkıp Orta doğuya geleceksin, neymiş efendim buradaki demokrasiyi sağlayacakmış. Geç kardeşim sen bunları. Onca bağırıp çağırdın da şimdi neden susuyorsun.

Kuzey Irak’ta yapılması planlanan ve bunca tehdide karşı halen korkmadan bildiğini okuyan Barzani, neden ısrarla göğsünü gere gere işin üstüne gidiyor? Bunu bilmemek aptallık olur. Güneyden, Irak merkezi hükümeti yapma diyor, doğusunda İran sesini yükseltiyor, Kuzeyinde biz gerekli işlemleri yapacağız diyoruz, adamın umurunda bile değil. Peşinde hamileri var. İşi kışkırtan ve bu hale getirmeye çalışan İsrail ile onun hamiliğini yıllarca üstlenen ABD.
Ortak yönde kararlar alan Türkiye Büyük Millet Meclisi konuşulan yaptırımları acilen hem de anında uygulamalıdır. Bunun uygulanması gerekir. Nedir bu uygulamalar? Barzani’nin en önemli gelir kaynağı olan petrol boru hattı kapatıldığında bu tarz girişimde asla bulunamayacağını herkes biliyor. Şu işi İran gibi düşünemedik ve beklemedeyiz. Başta hava sahasının kapatılması gerekirdi. Yazımı karaladıktan sonra belki de yapılacak olan bu yaptırımlar gecikmemelidir. İncirlik elimizde büyük koz. Hani bir zamanlar Bahçeli’de diyordu ya, kapatın gitsin diye. Türkiye üzerinden yaptığı tüm ticari ilişkileri dondurulmalıdır. Peki bunları yapmanın bedeli var mı? Var elbette. Büyük olarak nitelenen bir ülke burası. Üstelik Ortadoğu’nun Avrupa’ya geçiş noktasında bulunan tam sosyal ve siyasi stratejiyi elinde tutan büyük bir menfaate sahip konumda olan bir ülkeden bahsediyoruz.
Savaş konusu en son düşünülecek bir konudur. Bu yaptırımlar ivedi olarak yapıldığında her şeyin sonuçlanacağından eminim. Önemli olan konu, yaptırımlar üzerinden değil de bu işin olmaması için ABD ticareti üzerinden olması mide bulandırıyor. Yıllar önce Atatürk’ün ileriyi düşünerek yaptığı antlaşmalar sayesinde burada kurulması düşünülen yeni bir oluşuma asla izin olmayacağı zaten belirtiliyor. Bir başka yazımda bu konuyu dile getirdiğimde zaten böyle bir devletin tanımlanmasının başta İsrail’e yaradığını, ABD’nin ise bu yaklaşıma sıcak bakacağının bir sinyali olduğunu bahsettim. Kısacası ikinci bir İsrail devleti konumu yaratılması, ortaya konulan eski projelerinin devamını taşıyor ki, bunun adı açık ve seçik BOP’tur.
Ortadoğu başta olmak üzere, tüm dünyadaki hakimiyetin tek gidiş yolu enerjiden geçiyor. Enerjiye sahip olma dürtüsü ise bu tür ele geçirme ve parçalama olgusunu yaratıyor. BU sayede ise yaşananların bu işle yakın ilişkisi istemesek de ortaya konuluyor. Yeniden tam bağımsız Türkiye dememiz için sınırlarımızdaki savaşın durdurularak, sınırlarımızın da muhafazası ve barışın Kuzey Irakta da sağlanması gerekiyor.