Depremin en az hasarla atlatılması için çalışmalara başlandı


Efeler Belediyesi tarafından, ilçede meydana gelebilecek olası bir depreme hazırlık ve depremin en az hasarla anlatılması için önlemler, yapılabilecek çalışmalar hakkında” toplantı düzenlendi. Efeler’deki sivil to

 Paylaş


Efeler Belediyesi tarafından, ilçede meydana gelebilecek olası bir depreme hazırlık ve depremin en az hasarla anlatılması için önlemler, yapılabilecek çalışmalar hakkında” toplantı düzenlendi.

Efeler’deki sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, Efeler Belediyesi’nin organize ettiği toplantıda olası bir depremin yol haritasını konuşmak için bir araya geldi. Nevzat Biçer Konferans Salonu’nda yapılan toplantıdan birlikte çalışma kararı çıktı.
Hasan Kuru “En başından sonuna kadar mücadele”
Toplantıya katılan Jeoloji Mühendisleri Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, doğa olaylarının afete dönüşmemesi, en başından sonuna kadar mücadele hususunda yapılması gerekenler, kurum ve kuruluşların görev ve sorumlulukları ve etkin mücadele için uygulamaya dönük önlemleri içeren görüşleri dile getirdiklerini ifade etti.
Afetle mücadelede kurumsal iş birliği vurgusu
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, çalışmalar sonucu elde ettikleri verilere göre Efeler’deki binaların 4’te 3’ünün dayanıksız olduğunu açıkladı. Başkan Atay, “Tüm kurumlar olarak birlikte çalışıp acil tedbirler almalıyız” dedi.
Dönemin Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e deprem konusunun ele alınacağı bir kurul oluşturulması talebinde bulunduklarını ancak olumlu bir dönüş alamadıklarını söyleyen Başkan Atay, “Belediyemizin ilgili müdürlüğü 1 buçuk yıl içinde Efeler’deki binaların raporunu çıkardı. İlçemizdeki 43 bin 638 binadan yalnızca 4’te 1’i depreme dayanıklı 4’te 3 maalesef yorgun ve dayanıksız binalar. Bu durum bizi acil tedbirler almaya zorluyor. Bu toplantı sonunda alacağımız kararlara tüm kurum ve kuruluşlar olarak hepimiz uymalıyız. Bu kararlar belki birilerinin daha çok para kazanmasına engel olacak ama küçücük bir çocuğun hayatını kurtaracak” dedi. Tüm kurumların bir araya gelerek yol haritası çizmesi gerektiğini vurgulayan Atay, “Bizim hiçbir siyasal korkumuz yok. Seçilip seçilememe kaygımız yok. İnsanlarımızın yaşamını kötü etkileyecek hiçbir karar almayacağız. Makamların gelip geçici olduğunu çok iyi biliyoruz. Birlikte karar alalım ve uygulayalım” ifadelerinde bulundu.
Komisyon kuruldu
Başkan Atay’ın konuşmasının ardından kurum, kuruluş ve STK temsilcileri de öneri ve taleplerini dile getirmek için konuşmalarda bulundu. Temsilciler, imar barışı ile ruhsatlandırılan binalara, bazı AVM’lerin ve iş yerlerinin kolonlarla oynadığına, ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmaları yapılması gerektiğine dikkat çekti. Öte yandan, deprem anında koordinasyonun sağlanması için yerel yönetimler ve vatandaşların iletişimi sağlayacak altyapı çalışmalarına şimdiden başlanması gerektiği ifade edildi.
Toplantı sonunda Efeler’de olası bir deprem öncesinde alınacak tedbirlerin, deprem anında yürütülecek faaliyetlerin ve sonrası için oluşturulacak kriz yönetiminin detaylarını kararlaştıracak bir komisyon oluşturuldu.

Efeler, B