Musa Dinç

Tüm Yazıları


Deniz, kum, güneş ne ala; güneş yanığı maazallah!

  • 06 Ağustos 2018 Pazartesi
Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı,
Sağlık Eğitimcisi, Yazar / musadinc2109@gmail.com

Deniz, kum, güneş ne ala; güneş yanığı maazallah!


Yaz sezonunun aktif hale gelmesiyle birlikte, ekonomisi iyi olanlar deniz sahili tatil yörelerine akın ederler.
Didim; temiz, cömert koyları ve konukseverliğiyle tatil konusunda bir cazibe merkezidir ve var olmaya da devam edecektir.
Altınkum Plajı o kadar kalabalıklaşır ki; neredeyse ihtiyaca yanıt veremeyecek konuma gelir, Didim esnafı için çok sevindirici bir durum.
Altınkum Plajı’nın yükünü hafifletmek adına 3. Koy’un kullanım alanı genişletildi ve yeniden düzenlenip, halkın hizmetine sunuldu. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, Didim Belediye Başkanı Sayın. A. Deniz Atabay ve ekibini kutluyorum. Geçenlerde Hayko Cepkin konseriyle 3.Koy’un görkemli bir açılışını yaptılar. Konseri izledim, tatilcilerin yoğun ilgisi vardı. Müzik ziyafeti adına halk mutlu oldu. 3. Koy gerçekten harika olmuş. Didim’deki koyların halkın hizmetine sunulması, Didim’i gelecekte çok güzel günlerin beklediğinin müjdecisidir.
Deniz, kum ve güneşi severim; hemen her gün bir saat yüzerim. Denizin turkuaz mavisi insana gerçekten huzur verir. Didim’de yaşadığım için, özel olarak gidip, şezlonglarda uzanıp güneşlenmiyorum. Doğal olarak denizden yararlandığımı gibi, aynı anda güneşten de yararlanabiliyorum. Haliyle güneş yanıklarına da maruz kalmıyorum. Tabii ki tecrübe edinerek.
İlk gençlik dönemlerimde deniz sahilinde tatil yaparken, bronzlaşacağım düşüncesiyle bilinçsizce saatlerce güneşlendim ve güneş yanıklarına maruz kaldım. Yıllarca güneş lekeleriyle boğuştum. Güneş yanıklarına karşı çok dikkatli olmak lazım.
Plajlarda hoyratça güneşlenenleri gözlemliyor ve güneş yanıklarına uğrayan vatandaşlara tanık oluyorum. Sağlık eğitimcisi kimliğimle güneş yanıkları hakkındaki bilgilerimi çıkınımdan çıkarıp, sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.
Güneş yanığı; ultraviyole (UV) ışınlarının neden olduğu bir deri hasarıdır. Cilt kırmızılaşır, hassaslaşır ve acı verir. Birkaç gün sonra pul pul dökülmeye ve soyulmaya başlayabilir ve genellikle 7 gün içinde tamamen iyileşir. Güneş yanığı genellikle hafif ve kısa ömürlüdür, ancak yaşlanma (kırışıklık) ve cilt kanseri gibi daha sonraki yaşamda cilt problemleri geliştirme riskinizi artırabileceği için bundan kaçınmak önemlidir. Güneş yanığına maruz kalınan cilt yaklaşık 2 ila 6 saat sonra kırmızıya döner ve tahriş olur. Yanığın etkilerinin en yoğun olduğu dönem 12 ila 24 saat sonradır.
Daha ciddi vakalarda şiddetli deri yanması ve kabarma, sıvı kaybı / dehidratasyon, elektrolit dengesizliği olur.
Güneş yanığında; titreme, ateş, mide bulantısı ya da kusma, grip benzeri semptomlar görülebilir.
Güneş D vitamini emilimi açısından vücut için son derece yararlıyken, bilinçsiz güneşlenmeyle pek çok cilt rahatsızlığına yol açabilir. Bir yıl boyunca beklenilen yaz tatilinin vücutta istenmeyen sonuçlar bırakmaması için güneşten korunmaya özen gösterilmesi gerekir.
Deniz, kum, güneş; dile ne kadar hoş geliyor. Güneş cilde önemli zararlar vermekte, kişiyi yaşlandırmakta; hatta deride lekelenmeler, çillenmeler oluşabilir. Güneş ayrıca estetik ve sağlık açısından zararlı olan bu oluşumların yanı sıra, deri kanserinin de en büyük tetikleyicilerinden biridir. Ozon tabakasının incelmesiyle, yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınları artmıştır. Sağlık kaynağı olarak bildiğimiz güneşin, ne yazık ki zararlı etkileri de ortaya çıkar. Güneş ışığı cilde temas ettiğinde, deride hücre düzeyinde bozulmalara neden olmaktadır. Bu farklılaşmadan etkilenmemek için de deri kalınlaşıp, bronzlaşarak yeni hücre yapımını sağlar. Derinin savunma mekanizması olan tüm bu önlemlere rağmen yine de birtakım istenmeyen değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Damarlarda genişleme ve deri kızarıklığı oluşmaktadır. Maruz kalınan sürenin fazlalığı ise güneş yanıklarına yol açar. Aşırı derecede güneşte kalanlar ve genetik yatkınlığı olan kişilerde deri kanserleri, alerjik durumlar, deri yaşlanması, kılcal damarlarda genişleme, deride renk değişiklikleri gibi olumsuz durumlar görülebilmektedir.
Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş koruyucu 50 SPF / faktör kullanınız. Bu ürünler, zararlı UV ışınlarını emerek ya da yansıtarak cildin zarar görmesini engellemektedir. Ancak kullanılacak ürünlerin hem UVB hem de UVA’ya karşı koruyucu olması önem taşımaktadır. Güneş koruyucu ürün kullanmak ve gerekli tedbirleri almak, öncelikle derinin yanarak hasara uğramasını, kalınlaşmasını önleyerek kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatmaktadır. Kullanılacak ürünler kimyasal içeriklidir, son kullanma tarihlerini mutlaka gözden geçiriniz. Güneşe çıkmadan önce;
*Koruyucu ürünleri özellikle yüz bölgesine titizlikle sürünüz.
* Ter ve denize girmeyle birlikte, deriden atılan bu ürünleri belirli aralıklarla yenileyiniz.
* Güneşin dik açıyla geldiği 12.00-15.00 saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmayınız.
*Şapka ve gözlük takıp, uygun kıyafetler giyiniz.
*Gölgede ya da şemsiye altında durmaya özen gösteriniz.
Güneş yanığı oluşmuşsa şayet içi sıvı dolu kabarcık/ vezikülleri patlatmayınız, soğuk uygulama yapınız ve en son olarak da yanık yangısını, ağrısını gidermek ve yaralarını iyileştirmek için Bepanthen Plus pomad / krem sürünüz.
Güneş yanığı çok ciddi boyuttaysa, enfeksiyon riskine karşı mutlaka doktora gidiniz.
***