Denetimlerde ceza yağdı


Aydın İl Sanayi  ve Teknoloji  Müdürlüğü Eylül ayı içinde yaptığı piyasa denetim ve gözetimleri ile ilgili aylık rapor yayınladı. Müdürlük  Eylül ayı içerisinde 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu

 Paylaş


Aydın İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü Eylül ayı içinde yaptığı piyasa denetim ve gözetimleri ile ilgili aylık rapor yayınladı.
Müdürlük Eylül ayı içerisinde 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında 52 adet firmaya yeni Sanayi Sicil Belgesi düzenlenmiş, 1 adet Sanayi Sicil Belgesi değişikliği yapılmış, 2 firmanın Sanayi Sicil Belgesi iptal edilmiş olup, 27 firmanın Sanayi Sicil Belgesinin “vizesi” yapılmıştır. 48 firmanın yıllık işletme cetveli kontrol edilerek onaylanmış ve 10 adet firmanın işyeri, sanayi sicil kapsamında incelenmiş.
Eylül ayı içerisinde Müdürlük 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun gereği, 51 adet ürün denetimi yapılmıştır. Bu denetimler neticesinde 30 ürünün uygun ve 21 ürünün uygunsuz olduğu tespit edilmiş olup, bu ürünlerden 8 adet ürün teste gönderilmiş ve 1 ürüne düzeltme süresi verilmiştir.
Ayrıca 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği, ay içerisinde 34 adet Akaryakıt Sayacının ilk muayenesi yapılmış olup, Akaryakıt Sayaçlarının tümü damgalanmış. 221 adet Akaryakıt Sayacının ani muayenesi yapılmış olup, 221 adedinin de uygun olduğu tespit edilmiş. 1 adet LPG Sayacının ilk muayenesi yapılmış olup, LPG Sayacı damgalanmış bunlardan 3 adet LPG Sayacının ani muayenesi yapılmış olup, 2 adedinin de uygun olduğu ve 1 adedinin uygun olmadığı tespit edilmiş ve şikayet edilen 8 adet LPG Sayacının muayeneleri yapılmış, 8 adedinin de uygun olduğu tespit edilmiş. 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında 90 adet EPDK Marker denetimi yapılmıştır.
Eylül ayı içinde yapılan 2000 kg üstü 4 adet tartı aletinin ilk muayenesi yapılmış olup, 4 adedi de damgalanmış, şikâyetli 68 adet elektrik sayacının muayenesi yapılmış olup, 66 adedinin uygun olduğu, 2 adedinin uygun olmadığı anlaşılmış. 1 adet takoğraf servisi personel yetki belgesi düzenlenmiştir. 1 adet taksimetre muayene servisi işyeri onay belgesi ile 1 adet taksimetre muayene servisi personel yetki belgesi vizesi yapılmıştır.
Yapılan bu denetimler sonunda eksik ve kusurlu bulunan bazı mal ve hizmetlere 6948 S. Kanun kapsamında 6.144 TL, 4703 S. Kanun kapsamında 17.700 TL olmak üzere toplam 23.844 TL idari para cezası uygulanmış. (Haber Merkezi)

Aydın, İl, Sanayi