Musa Dinç

Tüm Yazıları


Değerli Sanatçı Çifti Rabia Ece Aydoğdu & Salih Aydoğdu / Kömür Gözlüm CD.

  • 09 Haziran 2018 Cumartesi


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar


Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği’nin organize etmiş olduğu Şairler ve Yazarlar Didim Şöleni çok görkemli geçti. 120’ye yakın şair, yazar, ressam, ses sanatçısı, bağlama üstadı, müzisyen, fotoğraf sanatçısı, tiyatro sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu hemen hemen sanatın her alanıyla ilgilenen sanatçılar; Türkiye’nin en yakın ilinden en uzağına kadar; hatta yurt dışından da katılım vardı. Bu atmosferi başarılı bir şekilde gerçekleştiren Aydın Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Sayın Şükrü Öksüz ve Yönetim Kurulunu canı gönülden tebrik ederim. Yüz akıyla bu güzel organizasyonun üstesinden geldiler. Karınca, kaderince bende destek olmaya çalıştım.
GrandDidymaOteli’nde üst üste, iki gece etkinlik düzenlendi. Etkinlikte; şairler, yazarlar çıkınlarındaki en güzel eserlerini sundular. Geçen yıl da bu şölen Grand Didyma Oteli’nde gerçekleşmişti. İki yıldır, büyük keyifle bu organizasyona katılıyorum; çok büyük mutluluk ve haz alıyorum.
Dostluk ve arkadaşlığın pekiştiği, şair ve yazarların bir birleriyle kaynaştığı ve yeni eserlerin yaratılması konusunda özendirdiği bu görkemli buluşmada, ben de yeni sanatçı dostlar edindim.
Katılımcı Şair ve yazarlar kendilerine ait eserlerinden örnekler sundular. Bu şölenin en çok beni cezbettiği yönüne gelelim. Sunuculuk görevini üstlenen Sayın Salih Aydoğdu, bir numaraydı. Gerçekten işinin ehliydi, ustalığını konuşturdu resmen. Halit Kıvanç’tan aşağı tarafı yoktu. Daha bitmedi, asıl beni mest eden bana imzalı olarak verdikleri Müzik CD. Bu şahane müzik CD Sayın Salih Aydoğdu ile Ses Sanatçısı Sayın Ece Aydoğdu’ ya aitti. İl dışına ne zaman çıksam, direksiyon başında hep dinledim. O kadar güzel yorumlamışlar ki, hayranlığımı gizleyemedim. Billur bir ses, emin olun ki, müzik dünyasında: ” Sanatçıyım,” diyenlere on çeker. Bıkmadan usanmadan hep dinledim. Bir kaç kez arabamı yıkamacıya götürdüm, sonra bir iki hafta yazı çalışmalarımdan dolayı eve kapandım. Bir gün tekrar Müzik CD yi dinlemek geldi içimden. Arabama baktım, CD. Ler yok. Gerçekten çok zoruma gitti. Çünkü bu Müzik Cd hakkında bir şeyler karalamayı usumdan geçirmiştim. CD olmayınca, bilgi kaynağımda yok olmuştu. İşte Didim buluşmasında Sayın Salih Bey ile Ece Hanım geçen yıl bana verdikleri bu Cd’yi üzülerek ‘çaldırdığımı,’ söyledim.
“Üzüldüğün şeye bak,” dediler. Demek ki beğenilmiş ki çalınmış.
“Beğenmek ne kelime, gerçekten harikalar yaratmışsınız! “ dedim.
Sağ olsunlar yeniden Cd. bana imzalayıp hediye ettiler. Ben de jestlerine, jestle karşılık verdim. Kitaplarımdan ‘ Bir Daha Asla’ Mizah öykü Seçki kitabımı onlara imzalayıp hediye ettim. Bu çaldırma vakalarını bende yaşamışımdır. Kitap imzalayıp hediye etmişimdir, 3 -5 gün sonra beni arayıp, kitabı çaldırdığını söyleyen dostlarım olmuştur; ikinci kez, hatta üçüncü kez yeniden kitabımı imzalayıp hediye verdiğim olmuştur.
Etkinliğin final gecesinde sağ olsunlar Sayın Ece Aydoğdu ile Salih Aydoğdu / sanatçı çiftinden çok güzel türküler dinledik. Fevkalade sese sahip olan Sayın Ece Aydoğdu, gecenin parlayan yıldızı oldu.
Mavi Didim gazetesindeki köşemde; film olgu analizleri yaptım, okuduğum ve editörlüğünü yaptığım güzel kitaplardan dem vurup, tanıtımlarını yaptım; sonra kitaplar hakkındaki duygu ve düşüncelerimi yazdım. Bugüne kadar hiçbir Müzik Cd hakkında yazı kaleme almadım. Belki de bu bir ilk olacaktır.
Ece Aydoğdu / Kömür Gözlüm, müzik CD’ si bana imzalı olarak hediye edildi.
“ Sevgili Musa Dinç hocamıza sevgilerimizle.01.06.2018 “
Billur sese sahip ses sanatçısı Ece Aydoğdu’nun Kömür gözlüm Cd . si hakkındaki duygularına bakalım:
“Merhaba Sanat Dünyası, Merhaba Emeğe Gönül Verenler.
Ben ilkokul yıllarımdan bu yana yetişmiş olduğum çevremin kültüründen kopmadan, severek ve isteyerek gelmiş, geçmiş günümüzde yaşayan âşıklarımızı ve ozanlarımızı örnek alarak, onların türkülerini, deyişlerini ağıtlarını ve güzellemelerini dinleyerek, bir birikim elde ettiğime inanıyorum. Bu inanç ve birikimle hiçbir şekilde ticari zihniyet gözetmeksizin beynimde tasarladığım hayata geçirmek için vermiş olduğum bu kararı siz sanatseverlerin beğenisine sunmak için bu çalışmayı önce ailemle, sonra yakın çevrem ve arkadaşlarımla paylaşarak gerçekleştirdim. Yılların birikimi olan bu çalışmamıza katkıda bulunan ve emeği geçen büyüğüyle, küçüğüyle tüm çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım.”
Ece Aydoğdu.
Kayıt: Stüdyo sistem / Stüdyo Gümüş Müzik Yönetmeni Mustafa Öztürk
Yapım Dağıtım. ARDA Müzik. Bağlamalar: Ali Can Süer / Kenan Çallı. Ritim: Cemal Kaplan
Kemane: Ozan Bircan, Zurna: Ertan Tekin, Dilsiz Kaval. Osman Aktaş, Mey: Mustafa Sorgun / Eyüp Hamiş. Klavye: Kerem Özdemir / Çağlar Yavuz. Vokaller: Şenay Özçelik / Fatih Yaman, Nilgün Gündoğdu, Salih Aydoğdu,
Şiir: Salih Aydoğdu, Düet. Fatih Yaman, Sanat Danışmanı: Salih Aydoğdu, Grafik Tasarım: Ali Özdemir, Kapak resmi: Yayla.
Seslendirilen Parçalar: 1. Kömür Gözlüm, 2. Dünya Yalan 3. Gülerim Bir gün, 4. Sor Aslımı Sivaslıyım, 5. Bir güzelin Sevdasına 6. Divriği Halayı, 7. Ömrüm, 8. Acıyı başıma Nar eylediler. 9. Yârim Senden ayrılalı 10. Gafil Gezme şaşkın, 11 Merdiven Üstündeyim.
Müzik CD ‘sinin adını taşıyan türkünün sözlerini paylaşalım.
*
Kömür Gözlüm
Bir kara sevdaya düştüm çıkamam
Yıllar geçti nazlı yâre açamam
Ayrılık bal şerbet olsa içemem.

Kömür gözlüm gel eyleme bu nazı
Bu uğurda geçti ömrümün yazı

Bu yolda canımı feda ederim.
Ömrümü uğruna heba ederim
Gerekirse bu diyardan giderim

Kursalar meydana darağacını
Taksalar boynuma yağlı sicimi
AYDOĞDU’ yum dindirmezler acımı.
Söz Müzik: Salih AYDOĞDU
*
Türkü sever canların Sanatçı Ece Aydoğdu’ya ait müzik cd’ sini hararetle dinlemelerini salık veririm.
***