Değerli Arkadaşlar Bizde Karşıyız!


OSB Tepkisi Devam Ediyor Didim kamuoyunda büyük tepkiye yol açan “Su Ürünleri  Organize Sanayi Bölgesi” (OSB) ile ilgili Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş’tan geldi.  Erbaş, Tarım Bak

 Paylaş


OSB Tepkisi Devam Ediyor
Didim kamuoyunda büyük tepkiye yol açan “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” (OSB) ile ilgili Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş’tan geldi. Erbaş, Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın, Didim Ticaret Odası tarafından desteklendiğine dair yapılan açıklamalarla ilgili 08 Temmuz Pazartesi günü saat 12.00’de basın toplantısı düzenledi.
Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Didim Ticaret Odasının kurulduğundan bu yana Didim’in en önemli sivil toplum örgütü olarak Didim yararına, turizme, ticarete, ekonomisine ve gelişmesine katkı sunacak çalışmalar yaptığını belirtti. Özeleştiri de bulunan Erbaş sonrasında açıklama da bulundu.
Erbaş, Özeleştiride Bulundu
Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” (OSB)ile ilgili en baştan itibaren kamuoyu ile paylaşmayan Erbaş “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalarda kamuoyuna geniş bir açıklamada bulunsaydık, böyle bir yanlış anlaşılma ve istismara maruz kalmayacaktık. Bu toplantıda en büyük özrümü de bu şekilde ifade ediyorum.” dedi.
Çalışmanın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı
Erbaş “Didim’de kurumlarla işbirliği yapmak durumundayız. Didim’in sorunlarını çözebilmek için asgari müştereklere ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşme ayarlayıp, Belediye Başkanı ile görüşme yaptık. bu konu biz yönetime gelmeden önce başlamış ve Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışma. Tarım Bakanlığı da balık çiftliklerinin karasal tarafında, katı atık depolama tesislerinin bulunduğu bölgeyi bu amaçla kullanmak için bir çalışma yürütüyor. Çalışmanın ve projenin sahibi Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı. Burada Ticaret Odasının adının geçmesinin nedeni ise “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi düzenlenmesinin hayata geçirilmesi için kurulacak olan bölge de varsa sanayi odası yoksa ticaret ve sanayi odası ya da ticaret odasından en az birinin bulunması zorunludur” şeklinde mevzuat var.
Ticaret Odası Olarak Yapılmak İstenen OSB İçinde Bulunmayacağız
Erbaş, Ticaret Odası olarak yapılmak istenen OSB’nin içinde bulunmayacağını belirterek “Didim turizm kentidir. Balık çiftliklerinin mevcut konumu itibariyle dahi denizin kirlemesi tehdidi söz konusudur. Akbük’te olan ve daha sonra denizi kirlettiklerinin farkına varıldığından taşınmak zorunda kalan balık çiftliklerini var. Bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Didim’de yılın büyük bir bölümü kuzey rüzgarlarının etkisi altındadır. Didim havasının temizliği sayesinde astım hastalarına tavsiye ediliyor. Adı geçen bölgede yapılması planlanan bir organize sanayi bölgesi hem karada hem de denizde kirliliğin artmasına sebep olacaktır. Böyle yatırımın Didim’e faydasından çok zararı dokunur. “dedi.
Didim İçin Gerekli Çalışmayı Yapacağız
Erbaş, bir balık çiftlikleri ile ilgili öneri sundu. “Kamuoyunun hassasiyetini göz önüne alarak, bir adım atalım. Didim Ticaret Odası mevcut balık çiftliklerinin kaldırılması konusunda, 16 Temmuz’da Didim’in bilinen yerlerinde yaz sonuna kadar sürecek imza kampanyası başlatıyoruz. Herkesin de kampanyaya destek vermesini istiyoruz.” dedi.