Covid-19 Pandemi sürecinin Medikal Optik ve İşitme Cihazı Sektörüne etkileri


Covid-19 sürecinde tüm Dünya’da etkilenen küçük işletmeler arasında eczane, medikal, optik ve işitme cihazı sektörü de nasibi almış durumdadır. Bu sürecin kendilerini nasıl etkiledikleri konusunda Kuşadası, Didim

 Paylaş


Covid-19 sürecinde tüm Dünya’da etkilenen küçük işletmeler arasında eczane, medikal, optik ve işitme cihazı sektörü de nasibi almış durumdadır. Bu sürecin kendilerini nasıl etkiledikleri konusunda Kuşadası, Didim ve Söke'de bulunan Deniz Medikal, Deniz Optik ve Deniz İşitme Merkezlerinin sahibi Ali Alagöz’le bir söyleşi gerçekleştirdik:

- Öncelikle pandeminin başından itibaren tüm küçük işletmeler bir şekilde etkilendi. Sizin de sahibi olduğunuz Deniz Medikal, Deniz İşitme Cihazları ve Deniz Optik işletmeleriniz bu süreçten nasıl ne kadar etkilendi?
- Covid-19 pandemi ile beraber Özellikle mart ayında yer yer sokağa çıkma yasakları sırasında tüm kurallara uyarak işletmelerimiz kapalı kaldı. Ayrıca bu virüsün hastanelerden kapılma olasılığının çok olduğunun söylenmesi, hastanelerin acil dışında diğer hastaları kabul etmeyişleri de bizim satış oranlarımızı düşürdü. Özellikle duyma problemi bulunan ve acil işitme cihazı kullanması gereken hastaların doktor raporlarını çıkartamaması sebebiyle de hastaların mağduriyetleri gündeme geldi. Deniz Medikal, Deniz İşitme Cihazları ve Deniz Optik olarak bu süreçte dezenfektan ürünlerinin satışı ve maske satışları konusunda da spekülasyonlardan doğan fiyat artışlarını olabildiğince müşterilere yansıtmamaya çalıştık.

- Normalleşme sürecinde olduğumuz şu dönemlerde pandeminin etkileri sonucunda işletmelerinizde ne gibi değişiklerde bulundunuz?
- Öncelikli olarak Covid-19 Pandemi korunma yöntemleri ve dükkanlarımızda Covid-19 kuralları konusunda sıkı ve eksiksiz olarak hareket etmekteyiz. Tüm işletmelerimiz düzenli olarak dezenfektan edilmekte, hijyen konusuna eskisinden de fazla önem vermekteyiz. Tüm çalışanlarımız maske takarak çalışmaktadır. İşletmelerimize gelen tüm vatandaşlara dezenfektan ikram etmekteyiz. Maskesi olmayan vatandaşları kesinlikle uyarmaktayız. Gerektiğinde ücretsiz maske dağıtmaktayız. Deniz medikal, Deniz İşitme Cihazları ve Deniz Optik olarak bu süreçte hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadık. Şükürler olsun ki tüm çalışanlarımız ile bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattık.

- Pandeminin sağlık sektöründe yarattığı etkilerden sonra siz kendi sektörünüzle ilgili ne gibi dersler çıkarttınız?
- Bu pandemi sürecinde dijital sektörün etkilenmediği aksine karlı hale geldiğini gördükten sonra zaten 2020’ye girerken aldığımız karar doğrultusunda işletmelerimizin dijital altyapısını güçlendirmek oldu. Bildiğiniz üzere işletmelerimiz Söke, Kuşadası ve Didim’de bulunmaktadır. İşletme ağımızı dijital alana taşıyarak sınırları kaldırmak istiyoruz. Pandemi sürecinde her şeyin dijitale dönüşmesi bizim de işletmemizi dijitale dönüştürme konusunda çalışmalarımız daha da hızlandırdı. Web sayfalarımızı güncelleyerek artık e-ticaret konusunda da Söke Kuşadası ve Didim'de öncü bir firma olacağız.