21 Eylül 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 20 Eylül 2017 14:53

ÖZEL ADAMLAR 7. KEZ BİR ARAYA GELİYOR

ÖZEL ADAMLAR 7. KEZ BİR ARAYA GELİYOR

Didim’de bu yıl 7. düzenlenecek olan Özel Adamlar Apollon Motofest için motorcular Didim’e gelmeye başladı.

Pazartesi gününden itibaren Didim Taşburun Orman Kampına giriş yapmaya başlayan Motorcular, Türkiye’nin her tarafından bu festival için Didim’de buluşacaklar.

27 İlde başkanlığı bulunan ve 700 kayıtlı üyesi bulunan topluluğun Genel Başkanı Salih Arısoy bugün itibariyle 200 kadar motorcunun Orman kampına giriş yaptığını belirtti ve bu sayının Cuma gün 600’ü geçebileceğini belirtti.

Didim Belediyesi, Didim Motosiklet Topluluğu (DİMOT) ve Özel Adamlar Motorcular Gurubu ile birlikte organize edilen Festival 21-24 Eylül 2017 günleri arasında yapılacak. 22 Eylül 2017 Cuma Akşamı Gala gecesinde eğlenecek olan motorcular için önceki gün Didim’e gelen Eski Motor yarışçısı ve Dünya şampiyonu Sıtkı Erkek’de gala da motor tutkunları ile birlikte olacak.

Festival boyunca kamp içinde çeşitli yarışmalar ve eğlenceler düzenlenecek ve 2017 yılının son motor kampı olması özelliğinden dolayı de Yavaş motor  kullanma ve en iyi modifiyeli motor 1.leri de seçilecek.  Genel Başknan Arısoy  gurup olarak güvenli ve yavaş motor sürmeyi ilke edindiklerini belirtti ve “Özel Adamlar Hız yarışları yapmazlar ve bu yarışmalara katılmazlar” dedi.

Festivalin Organizasyonunda görev alan Özel Adamlar Gurubu Genel Başkanı Salih Arısoy Cumartesi günü Orman Kampından başlayıp, Apollon Tapınağı etrafından Cumhuriyet Caddesi yolu ile Yalı Caddesine inilip geri dönüş için de  Ege Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı güzergahıyla İnönü Caddesi  üzerinden Didim Belediyesinin önüne gelineceğini ve tekrar Orman Kampına dönüleceğini belirtti ve kamp içinde spontane gelişebilecek olan bazı performans yarışları ve eğlenceli etkinliklerde yapılacağını söyledi.

 

Her yıl daha fazla katılımla yapılan 7. Apollon Motofest için Orman Kampını Motorculara tahsis eden Didim Belediyesine teşekkür eden Genel Başkan Arısoy Pazar günü itibariyle de motorcuların Didim’de ayrılmaya başlayacaklarını belirterek; “sorunsuz geçen bir festival olmasını diliyorum ve önümüzdeki yıl uluslararası katılımlı bir festival olmasını planlıyoruz” dedi.

Yayınlandığı yer Didim

HALK EĞİTİM MERKEZİ BU SENE 600 KURS PROGRAMLIYOR

Didim Kaymakamlığının düzenlediği ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 7-19 yaş arası öğrencilerin başvurabildiği yaz okullarında eğitim 25 Ağustos itibariyle sona erdi.

3 Temmuz günü eğitime başlayan okullarda Didim’de yaşayan öğrenciler kadar Didim’e tatile gelmiş  7-19 yaş arası tatilcilerinde rağbet gösterdiği kurslar 21 branşta  verildi. Yaz boyunca 1860 öğrenci yoğunlukla  İngilizce, satranç, basketbol, Voleybol ve okçuluk branşları na ilgi gösterdi bazı kurslar 3 ya da 4 gurup halinde yapıldı.  Bağlama, Gitar, Keman, Tiyatro, Yaratıcı drama eğitimlerin ile Kuranı Kerim Okuma, Rusça Kursları,  Atletizm, Badminton, Futbol, Karate, Masa Tenisi, ve Tenis ve Okçuluk kursları ile Keçe Yapımı ve Dekoratif Ev Aksesuarları kursları da Didimliler tarafından ilgi gördü.

Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen kurslar yıl boyu devam eden kurslardan en yoğun ilgiyi Emlak Danışmanlığı, Takı Tasarım, İngilizce Dil Kursu ve Tıbbi Sekreterlik kursları gördü.

Esnaf Odası, Ziraat Odası, Didim Ticaret Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülen kurslar bu sene yeni eğitim öğretim yılından 1 Eylül’den itibaren 40 branşta devam etmeye başladı.

Halk Eğitim Merkezinin Kaymakamlığın talimatıyla yürüttüğü önümüzdeki aylarda İş Kur ve Meslek Odaları ile işbirliği içinde meslek edindirme ve istihdama yönelik kurslarımız devam edeceğini ve önümüzdeki yıl boyunca bu kurs sayısının 600 çıkarılacağı öğrenildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

TÜM EMEKLİ SEN’LİLER TEMSİLCİLERİNİ SEÇTİLER

Geçtiğimiz Günlerde Genel Merkez tarafından yetkilendirilen üyeleri tarafından çalışmalara başlayan yeni  emekli sendikası Tüm Emekli Sen dün yaptığı toplantı ile üyelerin tanışmaları sağladı ve önümüzdeki dönemde Olağan Genel Kurula götürecek yürütme kurulu üyelerini seçti.

Didim’in  emeklilerin yaşadığı bir ilçe olmasına rağmen emeklilerin taleplerini dile getirecek bir oluşumun fiilen olamamasından dolayı bu sendikayı kurmak gerektiğine inandıkları için bir araya geldiklerini belirten üyeler, olağan genel kurula götürecek olan yürütme kurulu üyelerini seçtiler.

Kısa sürede 150 kadar üyeye ulaşan sendikanın hedefinin Didim’de 1000 kadar üye yapma hedefi koydukların da belirttiler.

Önümüzdeki günlerde yapılacak Genel Merkez genel kurulunda Didimli Emeklileri temsil etmek için yapılan Didim Tüm Emekli Sen Yürütme kurulu üyeliklerine Mefaret Karadayı, Serpil Çimen, Sümbül Yılmaz, Nagi Merliç, Yücel Erdoğan, Asaf Pınarbaşı ve Erdem Özden seçildiler.

 

Yürütme kuruluna seçilen üyeler  yapacakları toplantı sonrasında aralarında seçecekleri bir sözcü ile çalışmalarına devam edecekler.

Yayınlandığı yer Didim

BAŞSAVCI ÇOBAN’A KOOPERATİFTEN HOŞGELDİN ZİYARETİ

Didim’e yeni atanan Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.

Savcı Çoban’a hoş geldin ziyareti yapan Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, Musa Ada, Abdulkadir Mirza, Halil İbrahim Seri ve Emin Gümüş Didim’deki esnafın durumu, kooperatifin çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Başkan Kubaliç, Kooperatifin olanakları,  esnafla olan dayanışması ve bölgedeki kooperatifler arasındaki farkı anlattı , güçlü bir kooperatif olarak esnafın her zaman yanında olmaya çalıştıklarını kredi ve borçlanma imkanları ile ilgili mevzularda bankalardan yardımcı olabildiklerini bu anlamda Didimli çok sayıda ortağının sorunlarını çözmeye çalıştıklarını kooperatif olarak ensafların  kendi kendine yetme, kendi kendine sorumluluk, demokrasi, eşitlik, adalet ve dayanışma birlik içinde olması için çabaladıklarını anlattı.

 

Başsavcı Fatih Çoban görev dönemi içinde Didim’deki STK’lardaki dayanışma ve birlikteliğin devam etmesini diledi ve ziyaretçilere teşekkür etti.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 20 Eylül 2017 14:52

MAVİ BEYAZ KAŞKOLE İLGİ DEVAM EDİYOR

MAVİ BEYAZ KAŞKOLE İLGİ DEVAM EDİYOR

Didim Belediyespor’un renkleri olan Mavi Beyaz kaşkole ilgi eksilmeden devam ediyor

Didim Belediyesporun lige iddialı giriş yaptığı ve Nazilli Yıldızgücüsporu attığı 3 golle uğurladığı maçın ardından takıma destek olmak için istenilen ve büyük rağbet gören mavi beyazlı kaşkollerden bir tanesini de  Didimli işadamları  Murat Tolga ve Metehan Çağatay aldı. Bürolarında en müstesna yerde duracağını söyleyerek talepte bulundukları kaşkol Didim Spor Yönetim Kurulundan Genel Kaptan Mustafa Teke tarafından Akgünler İnşaat firmasına teslim edildi.

Akgünler İnşaat firması olarak  takıma maddi yardımda da bulunan işadamları bu desteklerinin devam edeceğini de söylediler.

Genel Kaptan Mustafa Teke’de geçtiğimiz hafta galip gelen takımdaki futbolculara sözleşmelerinde belirtilen galibiyet primini de Didimlilerden aldıkları destekle iki katına çıkardıklarını, Mavi beyaz kaşkol ve stad içi reklam panolarından elde edilecek gelirler devam ettiği sürece futbolcuları motive edecek olan galibiyet primlerinin artarak devam edebileceğini de belirtti ve takıma destek veren Murat Tolga ve Metehan Çağatay’a teşekkür etti.

 

Didim Belediyespor’un geçtiğimiz sene yaşadığı şanssızlıklara bu sene izin vermek istemediklerini de belirten Genel Kaptan Teke, tüm Didimlileri ve işadamlarını takıma destek vermeye çağırdı ayrıca tüm taraftarların takımın maçlarına gelerek stadyumu doldurmalarını istedi.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 19 Eylül 2017 15:32

ALTINKUM’DA SOKAKTA SATRANÇ OYNANDI

ALTINKUM’DA SOKAKTA SATRANÇ OYNANDI

Türkiye Satranç Federasyonunun tüm tÜrkiye’de aynı anda düzenlediği sokakta Satranç etkinli Didim’de Didim Belediye Başkanlığı ve Satranç Federasyonu Didim temsilciliğinin ortak çalışmasıyla Didim Apollon Tapınağı, D-Marin, Aytepe Barış Parkı ve Altın Kum Barış Kafe önünde yapıldı.

Hafta sonu Yalı Caddesi üzerinde kurulan satranç masalarında gün boyunca tatilciler ve Didimliler satranç oynadı ve bazı meraklılara satrancın genel kuralları ve satrancın  özellikle çocuklarda dikkat toplama ve zeka gelişimi konusundaki faydaları anlatıldı.

Didim Eylül Sanat Evinin katkılarıyla renklenen sokakta Satranç etkinliğinde öğrencileri le birlikte katıldı ve etkinliği canlı performanslarla renklendirdi. Atölyede satranç eğitimi alan çocuklar ile Dans kurslarına katılan öğrencilerin yaptıkları dans gösterilerini Yalı caddesi üzerinde  tatilciler ve Didimlilerde eşlik etti.

Hafta sonu iki gün devam eden etkinliklerde Sanat Atölyesinde kurs öğrencilerinin yaptığı resimler de sergilendi ve satranç temalı vücut boyama yapıldı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 19 Eylül 2017 15:32

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler günü Didim’de Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulma töreniyle başladı. Bilindiği gibi  19 Eylül tarihi, Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gaziler Günü" resmi olarak kutlanmaktadır.

Didim Cumhuriyet Meydanında yapılan törene Kaymakam Mehmet Türköz, Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Cumhuriyet Savcısı Fatih Çoban, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu ve Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilcisi Sefer Tatar ile  çok sayıda gazi ve siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

Meydanda ilk önce kurumların çelenk koyma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal  Marşı’nın okunmasının ardından Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilciliği adına konuşmayı  Didimli Gazi İlker Türkoğlu yaptı. Türkoğlu konuşmasına Muharip Gaziliğin ülkesi için savaşa katılmış kahramanlık göstermiş kişilere denildiğini hatırlatarak ilk gazilik unvanının 19 Eylül 1921’de verildiğini kendisi attan düşerek yaralanmasına rağmen ordusunun başından ayrılmayan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Milet Meclisi tarafından verildiğini hatırlattı ve 5 Eylül 2000 yılında çıkarılan yasa ile de 19 Eylüllün o günden bu yana Gaziler günü olarak kutlandığını söyledi.

Gazi İlker Türkoğlu halen iç ve dış düşmanlarla mücadele ederken yaralanarak gazi olanlara saygılar sunarak konuşmasını tamamladı.

 

Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Emine Arslan’da yaptığı konuşmasında Mustafa Kemal atatürke Sakarya meydan muharebesi sonrası TBMM tarafından 1921 yılında 19 Eylül günü Mareşallik ve gazilik unvanı verildiğini ve Atatürk’ün bu unvanı onurumla taşıyacağım sözlerini hatırlattı ve geçmişten bu güne Türk halkı için canını ortaya koyan şehitlere ve kahraman gazileri selamlıyorum diyerek tamamlandı.

Yayınlandığı yer Didim

“LAİK BİLİMSEL EĞİTİM İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM!..”

Eğitim Sen Didim Temsilciliği önceki gün (18 Eylül 2017) Cumhuriyet Meydanında Didim Demokrsi Platformunun da katılımıyla Eğitim Öğretim yılının başta öğrencileri öğretmenler, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere, ağır sorunlar ve saldırıların gölgesinde, her zamankinden daha zor koşullarda açıldığını belirtiği bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulundan Erkin Pınarbaşı’nın yaptığı açıklama; “Yeni Eğitim Öğretim Yılını Ağır Tehdit Ve Saldırılarla Karşılıyoruz!” başlığıyla yapılan açıklama; “ 18 Eylül 2017 tarihi, 18 milyon öğrenci, 900 bini aşkın eğitim emekçisi açısından sadece okulların açılmasını ifade etmemektedir. Bugün, toplumun tamamını ilgilendiren eğitim alanına yönelik çok yönlü saldırı ve tehditlerin yaşandığı, laik bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okunduğu yeni dönemin ilk günüdür.

Kamuda ve eğitimde siyasi ve idari kararlarla hayata geçirilen hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, sendikal faaliyetler nedeniyle yaşanan sürgünler, bilime meydan okuyan yeni müfredat öğrenciler yarış atı gibi sınavdan sınava koşturması, öğretmenlerin mülakat sınavı ile sözleşmeli istihdam edilerek güvencesiz çalışmaya mahkum edilmesi benzeri sorunlar eğitimin zaten sorunlu olan eğitimin niteliğinin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır” sözleriyle başladı.

MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmiş, son olarak yeni müfredat ve TEOG üzerinden yürütülen tartışmalara,  da dikkat çekilen açıklamada  son yıllarda eğitim müfredatında ve yönetmeliklerdeki değişikliklerde eleştirildi ve “Öğrencilerimiz Sınav Cenderesinden Kurtarılmalıdır” denildi.

“Eğitimde dinselleşme ve ticarileşme artarak sürmektedir” diyen Pınarbaşı ; “ Eğitim politikalarının belirlenmesi, oluşturulması ve uygulanması sürecinde Diyanetin, dini vakıf ve cemaatlerin belirleyiciliği ve etkinliği son yıllarda belirgin bir şekilde artmıştır. Yaşananlardan gerekli dersler alınmamış olacak ki, devlet içinde dini cemaatler merkezli yeni oluşumlara zemin hazırlanmaktadır. MEB’in merkezi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı, yerellerde ise İl müftülükleri başta olmak üzere, büyük çoğunluğu dini cemaatlerin uzantısı olan kimi vakıf ve derneklerle çeşitli konu başlıkları altında imzalanan işbirliği protokolleriyle eğitim sistemi tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir kuşatma ile karşı karşıya bırakılmıştır.” Diyerek eleştirisini sürdürdü.

“Eğitimde yaşanan dinselleşmeye paralel olarak, özellikle 4+4+4 sonrasında ticarileşme uygulamaları katlanarak artmış, kısa süre içinde özel okulların resmi okullara oranı yüzde 20’lere dayanmıştır. Eğitimde 4+4+4 sonrasında devlete ait ilkokul sayısı yaklaşık 4 bin, devlet okullarına giden öğrenci sayısı ilkokulda 668 bin, ortaokulda 336 bin azalmıştır. Sadece son bir yıl içinde 1.177 gibi rekor sayıda yeni özel okul açılmış ve MEB’in bu durumu “övünç kaynağı” olarak görmesi, kamusal eğitimin iktidar eliyle nasıl tasfiye edildiğini açıkça göstermektedir. Zorunlu-seçmeli din dersleri, aşırı kalabalık sınıflar, öğretmen yetersizliği, fiziki koşullar gibi pek çok neden birçok velinin özel okullara yönelmesini beraberinde getirmiş, devlet okullarında eğitim bizzat MEB eliyle çökertilme noktasına getirilmiştir

AKP iktidarında eğitimde yaşanan dinselleştirme uygulamalarının da doğrudan etkisiyle özel okul sayısı 10 kat, özel okula giden öğrenci sayısının 12 kat artmış olması tesadüf değildir. Zorunlu-seçmeli din dersleri, aşırı kalabalık sınıflar, öğretmen yetersizliği, fiziki koşullar gibi pek çok neden velilerin ekonomik koşullarını zorlayarak özel okullara yönelmesini beraberinde getirmiştir.

Eğitim Hakkı ve Eğitime Erişimde Sorunlar Sürüyor” da denilen açıklamanın son bölümünde “Laik Bilimsel Eğitim İçin Birlikte Mücadele Edelim! “ çağrısı yapıldı.

Erkin Pınarbaşı okuduğu açıklamanın son bölümünde de ;  “Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan ve katlanarak artan sorunlar, MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığını açıkça göstermektedir. Okullarda yaşanan yoğun dinselleşme ve eğitimi ticarileştirme uygulamaları okullarımızı eğitim yuvası olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin değil, dini inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminin çocuklarımıza, öğrencilerimize verebileceği hiçbir şey yoktur. Eğitim Sen olarak ülkenin ve çocuklarının geleceğinden endişen eden herkesi kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için birlikte mücadeleye çağırıyor, iktidarın eğitim alanındaki dayatmalarına boyun eğmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Eğitim Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi’de KHK’larla görevden uzaklaştırılan ya da ihraç edilen kamu çalışanlarının geri döneceğine inandıklarını belirtti.

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİMSPOR HAZIRLIK MAÇINI KARDEŞSPORLA YAPTI

Didim Spor bu hafta başlayacak olan Aydın 1 :Amatör Küme 2 grup maçları öncesi bir hazırlık maçına daha çıktı.

Bu haftayı BAY geçirecek olan Didimspor Aydın İlhami Ortekin spor tesisinde, geçtiğimiz hafta sonunda (16 Eylül 2017) Aydın Kardeşköy spor le maça çıktı.

Saat 19.00 da  başlayan maçı her iki takımında yöneticiler beraber izlediler.

Maç öncesi birlikte fotoğraf çektiren Kardeşköy ve Didim spor takımları müsabakası ev sahibi takımın  3-2 galibiyetiyle bitti.

Maçtan önce futbolcularına taktik ve oyun hakkında talimatlar veren antrenör Alpsarslan Başkaya bu maçla birlikte  takıma yeni katılan sporcuların kondisyon ve performansları  değerlendirme fırsatıda buldu.

 

İlk hafta maçı olmayan Didimspor, 30 Eylül Cumartesi günü Didim Derbisi sayılan Yenihisarspor ile karşılaşacak.

Yayınlandığı yer Didim

Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir’e Odadan Ziyaret


2017-2018 Eğitim Öğretim yılı  öncesinde Didim Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyesi Mekin Subaşı geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir’i ziyaret ederek, görevinin hayırlı olması temennisini   ve başlayan ders yılında başarı dileklerini aktardılar.

Konuklarına teşekkür eden Recep Akdemir yoğun bir dönem geçirdiklerini, okulların eğitim öğretime başlayacağı 18 Eylül tarihinden önce hazır hale getirilmesi için gayret sarf ettiklerini belirtti. Bundan önce görev yapan Milli Eğitim Müdürlerinin çok kıymetli işler yapmış olduklarını  belirten Akdemir, ilçede eğitim adına mevcut durumu bir adım öteye taşımak için gayret sarf edeceklerini söyledi.

Ticaret Odası heyeti yeni açılan olan okullar, planlanan yatırımlar hakkında Akdemir’den bilgi aldı.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 10