18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:21

ELİF İÇİN YAPILAN HEYKEL YERİNE KONULDU

ELİF İÇİN YAPILAN HEYKEL YERİNE KONULDU

2 Eylül Günü açılacak olan Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkına konulmak üzere Didim Belediyesi Heykel ve seramik atölyesinde  heykeltıraş Olcay Demirkol tarafından yapılan kanadı kırık güvercin heykeli yerine konuldu.

Didim Belediyesi tarafından düzenleme ve peyzaj çalışmaları tamamlanan parka geçtiğimiz Pazartesi günü (28.8.2017)   getirilen  anıt, Heykeltraş Olgaç Demirkol’un denetiminde yerine konuldu. Heykelin getirilişi sırasına Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit  Kanlıoğlu, Eğitimsen Didim Temsilcisi Turgay Elçi’de hazırı bulundu.

Kızı Elif’in adının parkta yaşayarak yapılan katliamın unutulmamasını için yapılan  yaralı güvercin anıtı için eser sahibi Olcay Demirkol’a teşekkür eden baba Kanlıoğlu eseri kendisinin de beğendiği belirterek   parkın tahsis edilmesinde çaba gösteren belediye meclis üyelerine teşekkür etti ve kızının adının barış temasıyla birlikte söylenmesi, barışın dünyaya hakim olması umudunu yeniden canlandırdığını söyledi.

Elif Kanlıoğlu /10 Ekim Barış Parkı adıyla düzenlenen parkta, bir büfe, yürüyüş yolu ve  kamelyaların yapımı,  yeşillendirme çalışmaları tamamlandı.  Parka konulacak yaralı barış güvercini heykeli ve heykelin konulacağı kaide ile anıtla bütünlük sağlayacak olan havuz içinde çalışmaları da dün itibariyle bitti..

Didimli Elif Kanlıoğlu 10 Ekim 2015 günü Barış yürüyüşü için gittiği Ankara’da, kortej Gar’ın önünden geçerken  patlayan bombada hayatını kaybetmiş,  Cenazesi Memleketi Artvin Arhavi’de defnedilmişti. Elif’in adı Cemevi bahçesinde yapılan parka verilerek adının yaşatılması amaçlanıyor.

Didim 22. Barış şenlikleri kapsamında açılışı yapılacak olan park 2 Eylül günü KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, Eğitimsen Genel Başkanı Feray  Aytekin Aydoğan,  EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Disk Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, ve TMMOB genel merkez yönetiminden bir yönetici  2 Eylül günü Didim’e gelecekler.

Parka konulan ve 170 cm kaidesi, 270 Güvercinin boyutu ile 440 cm olan anıtı yapan Sanatçı Olgaç Demirkol yaptığı anıtta  şarapnel parçasıyla yaralanmış beyaz bir güvercin, yaralı kanadının üzerinde Elif’in silueti, basamaklardan akan su ve siyah ve beyaz renkli havuz ve sürekli akan su görseli yarattı. .

Heykeltraş Olgaç Demirkol, yaptığı  anıttaki temayı şöyle anlattı. “Siyah zemin üzerinde sol kanadı kırık boynu bükük beyaz bir güvercin ve güvercinin sol kanadının üzerinde şarapnel yarası gibi Elif Kanlıoğlu’nun yüzü var, zeminin siyah olması terörü, güvercinin altından akan su herşeye rağmen barış mücadelesinin devam ettiğini simgeliyor. Ayrıca siyah ve beyaz renkler Elif in tuttuğu takımın da renklerini simgeliyor” dedi.

2 Eylül günü yapılacak olan parkın ve anıtın açılışı sırasında Artvin Şavşat yöresine ait müzikler eşlik ederken verilecek olan Çello resitalinin ardından parkta kurulacak olan bir perdede  ilk ez Didim’de gösterilecek olan Elif Kanlıoğlu Belgeseli de izlenecek.

Bilindiği gibi 10 Ekim 2015 günü  KESK DİSK ve TMMOB TTB’nin çağrısıyla   çağrısı ile ülkenin dört bir yanından gelen binlerce kişi 'Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi' için  Ankara Tren Garı önünde toplanmış, Sıhhiye Meydanı’na çıkmaya hazırlanıyordu. 2 kişi oldukları tahmin edilen canlı bombanın kendilerini patlatması sonucu 128 kişi ölmüş ve Ülkede yaşanan en kanlı katliam olarak kayıtlara geçmişti.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı Belediye meclisinde görüşülerek   ve İmar Komisyonun raporuyla  Yeni Mahalle Selanik Caddesi 880 sokak ile 877 sokağın kesiştiği sosyal alana Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkı yapılması konusunda oy çokluğu ile karar verilmişti

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:21

Balık avına bayram ertelemesi

Balık avına bayram ertelemesi

 

Denizlerde avlanma yasağının sona ereceği 1 Eylül'ün Kurban Bayramı'nın ilk günü olması nedeniyle Didimli balıkçılar, birkaç gün gecikmeli olarak denize açılmaya hazırlanıyor. Denizlerde 15 Nisan'da başlayan avlanma yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erecek. Av yasağının sona ermesine kısa süre kala balıkçılar, son hazırlıklarını tamamlıyor. Su ürünlerinde av yasağının 15 Nisan'da başlamasının ardından teknelerini kıyıya çeken balıkçıların yeni sezon hazırlığı, av mevsimi yaklaştıkça hızlandı. İmece usulüyle yırtılan ağlarını onaran, teknelerinin yıpranan bölümlerini tamir eden Didimli balıkçılar, denize açılacakları 1 Eylül'ün Kurban Bayramı'nın ilk günü olması nedeniyle birkaç gün gecikmeli olarak denize açılacak.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2015 yılında 672 bin ton olarak gerçekleşen su ürünleri üretiminin, geçen yıl yüzde 12.4 oranında azalarak 588 bin tona gerilediği belirtilirken denizlerde verimin artması için bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.
Didim’de balıkçılar bir yandan ağların onarımını yaparken diğer yandan da teknelerin bakımlarını yapıyor. Ekip çalışması halinde sezon hazırlıklarını yapan balıkçılar Ege’nin bereketli sularında av sezonun açılması ile birlikte nasiplerini arayacaklar. Haber: Ergun Korkmaz

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:20

30 AĞUSTOS’TA ÇİFTE TÖREN YAPILDI

30 AĞUSTOS’TA ÇİFTE TÖREN YAPILDI

Gökmen Karataş; ”Yönetmelik Değişene Kadar Alternatif Tören Düzenleyeceğiz”

26 Ağustos 1922 günü başlayarak  – 30 Ağustos 1922 tarihlerinde zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 95 yıl kutlamaları CHP, Vatan Partisi Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneğinin katılımıyla alternatif olarak kutlandı. Törene TBMM Başkan Vekili CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın yan sıra bazı CHP’li belediye meclis üyeleri de katıldı

Resmi törenin ardından Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen parti ve dernek  üyeleri burada Atatürk Anıtına çelenk bırakarak Atatürk ve Silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okuyarak tören gerçekleştirdi.

 

Törenin ardından kürsüye gelen CHP Didim çe Başkanı Gömen Karataş değiştirilen çelenk bırakma yönetmeliği ile ulusal bayramların coşku ve heyecandan uzak sadece çelenk bırakma törenleri haline gelmesini kınadıklarını belirterek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramında sadece Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi bırakılarak, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında sadece Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin çelenk bırakma töreni haline gelmesinin kendileri ve Türk halkı için zül sayıldığını belirtti ve çelen bırakma ve tören yönetmeliği değişene kadar  resmi törenlere katılmayacaklarını belirterek, yönetmelik değişene kadar bu kararlılıklarını sürdüreceklerini de belirtti. Konuşmanın ardından bir süre daha meydanda kalan STK üyeleri burada marşlar söylediler.

Yayınlandığı yer Didim

BÜYÜK ZAFERİN 95. YILINDA ANIT ÇELENK BIRAKILDI

30 Ağustos  Zafer Bayramının 95. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Didim’de de kutlandı.

Cumhuriyet   Meydanında bulunan Atatürk anıtı önünde yapılan törene TBMM Başkan Vekili CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi,  Didim Kaymakamı İskender Yönden Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, Ak Parti, HP ve Vatan Partisi itemsilcileri ve  Didimliler katıldı.

Cumhuriyet Meydanındaki törende Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay Atatürk anıtına  çelenk bıraktı. Çelenk bırakma törenlerinin ardından dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Deniz Yüzbaşı Serhan Oğuz Ruşen’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında 30 Ağustos Zaferine gelinme sürecini ve verilen kurtuluş savaşındaki Atatürk’ün askeri dehası ve devlet adamlığındaki başarısı anlatıldı. Başkomutanlık Meydan muharebesinin ardından bu günü Türk Silahlı Kuvvetler günü olarak kabul edildiğini ve o günden bu ya Trük Askerinin onur günü olarak kutlanmaya devam edildiğini anlattı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türk milletinden aldığı güçle yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Cumhuriyet Meydanındaka törenlerin ardından Kaymakamlık bibnasında tebirklerin kabulü töreni yapıldı.  buradaki törende  Didim Kaymakamı İskender Yönden Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven tebrikleri kabul etti. Buradaki tebrikleşmeye  TBMM Başkan Vekili CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi,  , Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı Muharip Gaziler Derneği üyeleri ile Esnaf Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç’de katıldı.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:17

DAHOT’UN GALASI BU GECE

DAHOT’UN GALASI BU GECE

Didim Halkoyunları Topluluğu tarafından bu yıl 4. Düzenlenen uluslararası halk oyunları festivalinin katılımcıları Didim’e geldiler.

Nazilli, Ankara’dan yurtiçi ekiplerin yanı sıra Acaristan, Makedonya, Gürcistan ve Kazakistan ekiplerinin katılacağı festivalin galası bugün yapılacak. Ağustos ayı içerisinde Samos’ta yapılan festivale ekip olarak katılan DAHOT ekibi burada hem halk oyunları gösterileri yapmış hem de Türkçe şarkıların seslendirildiği mini bir konser vermişti. Samos ekibini Didim’deki festivale davet eden DAHOT ekipleri Gençler Yetişkinler ve Miniklerden oluşan guruplarıyla ve festivale katılan ekiplerin gösterilerinin yapılacağı  Festival Galası bugün (31 Ağustos 2017) saat 21’de Merkez Parktaki Amfi Tiyatroda yapılacak.

 

150 kadar halkoyuncusunun Didim’e geldiği bilgisi veren DAHOT başkanı İlyas Aydur ekiplerin üç gün boyunca gösteriler yapacağını söyledi ve  ekipler 30 Ağustos Fener Alayı kortejine katılıp  yürüyüş boyunca yol boyunca çeşitli, gösteriler yaparken, Karadenizliler Derneği ve 75 Gençlik derneğinin düzenlediğ Koliva Konseri  öncesinde de Cumhuriryet Meydanında gösteriler yaptılar. Festivale katılan ekipler 1 Eylül Barış günü yapılacak olan 22. Barış festivali boyunca da hem Yalı Caddesi üzerindeki yürüyüşte, hem de Barış anıtı açılışı sırasında gösteriler yapacaklar.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:15

Atabay, Tüm Dünyaya Mutluluk Diledi

Atabay, Tüm Dünyaya Mutluluk Diledi

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay Kurban Bayramı mesajı yayınladı ve tüm dünyaya mutluluk diledi.

Atabay kutlama mesajında şöyle dedi; “Sevgi, dost­luk, kar­deş­lik bağ­la­rı­nın güç­len­di­ği, yar­dım­laş­ma ve da­ya­nış­ma duy­gu­la­rı­nın ço­ğal­dı­ğı bir­lik ve be­ra­ber­li­ği­mi­zin temel taş­la­rın­dan olan bay­ram­lar; top­lu­mu­mu­zun ma­ne­vi zen­gin­lik kay­nak­la­rı­dır.

Mil­let­çe bir­lik, be­ra­ber­lik ve da­ya­nış­ma­nın en güzel ör­ne­ği­nin gös­te­ril­di­ği, bir kur­ban bay­ra­mı­nı daha kut­la­ma­nın he­ye­ca­nı içe­ri­sin­de­yiz.

Bu ve­si­ley­le tüm va­tan­daş­la­rı­mı­zın Kur­ban Bay­ra­mı’nı en içten di­lek­le­rim­le kut­lar, ül­ke­mi­ze ve tüm dün­ya­ya mut­lu­luk ge­tir­me­si­ni di­li­yo­rum.”

Yayınlandığı yer Didim

Vali Köşger Tatilcilere Trafik Kurallarına Uymayı Önerdi

Aydın Valisi Yavuz Selim Köş­ger Kur­ban Bay­ra­mı me­sa­j yayınladı.

Vali Köşger mesajında ; “Bugün mil­let­çe, sevgi, saygı ve hoş­gö­rü at­mos­fe­ri­nin yoğun ola­rak ya­şan­dı­ğı, dar­gın­lık­la­rın ve kır­gın­lık­la­rın unu­tul­du­ğu, kar­deş­lik duy­gu­la­rı­nın do­ru­ğa ulaş­tı­ğı bir Kur­ban Bay­ra­mı­na daha ka­vuş­ma­nın mut­lu­lu­ğu içe­ri­sin­de­yiz.

 

Bay­ram­lar; dost­luk ve kar­deş­lik duy­gu­la­rı­nın can­lan­dı­ğı, yar­dım­laş­ma ve da­ya­nış­ma ge­le­ne­ği­nin ya­şa­tıl­dı­ğı, bir­lik ve be­ra­ber­lik bi­lin­ci­nin ön plana çı­kar­tı­la­rak top­lum­sal ba­rı­şın tesis edil­di­ği gü­zi­de zaman di­lim­le­ri­dir.

Dini bay­ram­la­rı­mı­zın oluş­tur­du­ğu bu ma­ne­vi or­tam­la­rı ta­şı­dık­la­rı anlam ve öneme uygun ola­rak kut­la­ma­lı; se­vin­ci­ni, coş­ku­su­nu, yar­dım­laş­ma ve da­ya­nış­ma duy­gu­la­rı­nı ha­ya­tı­mı­zın her gü­nü­ne ta­şı­ya­bil­mek için daha çok çaba gös­ter­me­li­yiz.

 

Öze­lik­le bu gün­ler­de bir­bi­ri­mi­ze ve ül­ke­mi­ze karşı so­rum­lu­luk­la­rı­mı­zı daha çok ha­tır­la­ma­lı­yız. İnsan­lı­ğın ba­rı­şa daha fazla ih­ti­ya­cı ol­du­ğu bu gün­ler­de Bay­ra­mın, çev­re­miz­de­ki yakın coğ­raf­ya­dan baş­la­ya­rak ça­tış­ma or­tam­la­rı­nın sona er­me­si­ne ve­si­le ol­ma­sı­nı ve biz­le­re mut­lu­luk, zen­gin­lik ve daha mü­ref­feh bir ha­ya­tın ka­pı­la­rı­nı aç­ma­sı­nı di­li­yo­rum. “ dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger  mesjını şu sözlerle tamamladı ; “

Köklü ta­ri­hi ve kül­tü­rel mi­ra­sı ile ge­le­nek ve gö­re­nek­le­ri­mi­zin özen­le ya­şa­tıl­dı­ğı Ay­dı­nı­mız­da da bu hoş­gö­rü ve barış or­ta­mı­nın devam ede­ce­ği­ne yü­rek­ten ina­nı­yor, Bay­ra­mın ül­ke­mi­ze, mil­le­ti­mi­ze ve tüm in­san­lı­ğa barış, kar­deş­lik ve huzur ge­tir­me­si­ni te­men­ni edi­yo­rum.

Ül­ke­si ve va­ta­nı için can­la­rı­nı veren şe­hit­le­ri­mi­zi ve ga­zi­le­ri­mi­zi rah­met ve min­net­le anar­ken, tüm hal­kı­mı­zın Kur­ban Bay­ra­mı’nı en içten di­lek­le­rim­le kut­lu­yor, sevgi ve se­lam­la­rı­mı su­nu­yo­rum.

Va­tan­daş­la­rı­mı­zın tra­fik ku­ral­la­rı­na uy­ma­la­rı­nı önem­le rica edi­yo­rum.

Yayınlandığı yer Didim

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. YAŞASIN ATATÜRK, YAŞASIN CUMHURİYET.

Didim’in Atatürkçü Demokrat Sitesi “Çamkoru Sahil Sitesi “ Sakinleri  30 Ağustos Zafer Bayramı’nı günün anlamına uygun bir şekilde sitelerindeki Atatürk büstü önünde coşku ile kutladılar.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Didim Kaymakamlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı programını açıkladı

Görevlilere emir
halkımıza davet!

Didim Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Kaymakam, Garnizon komutanı ve Belediye Başkanı, saat 09:30'da tebrikleri kabul edecek. Zafer Bayramı 30 Ağustos 2017 Çarşamba günü 07.00'da başlayacak ve 24.00'da sona erecek. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri 30 Ağustos 2017 Çarşamba günü 08.30'da Cumhuriyet Meydanı Tören Alanı'nda Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacak ve 09.00'da çelenkler konulacak. Yönetmelik gereği başka kurum ve kuruluşlar çelenk koyamayacak.

SAYGI DURUŞU

Çelenklerin sunulmasından ardından Ulusumuzun Kurtarıcısı, Devletimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakika saygı duruşunda bulunulacak, akabinde söylenecek İstiklal Marşı ile Şanlı Bayrağımız göndere çekilecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Didim Garnizon Komutanlığı'ndan, Deniz Yüzbaşı Serhan Oğuz Ruşen tarafından yapılacak. Tören sunumu ise Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Müdür Yardımcısı Kamil Güven ve Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Havva Emir tarafından yapılacak.

KURBAN BAYRAMLAŞMASI NEREDE

Bu arada Didim Kaymakamlığı'nca düzenlenen Kurban Bayramı Bayramlaşma Töreni, tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, arzu eden Özel Kurum Temsilcileri ve vatandaşlarla birlikte 2 Eylül Cumartesi günü 15.30-16.30 saatleri arasında Meandros Restaurant'ta yapılacak.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİM BELEDİYE BAŞ­KA­NI A.​DENİZ ATA­BAY’IN 30 AĞUS­TOS ZAFER BAY­RA­MI KUT­LA­MA ME­SA­JI

30 Ağus­tos 1922 ta­ri­hi, Türk Ulu­su­nun Mus­ta­fa Kemal Ata­türk ön­der­li­ğin­de ver­di­ği ba­ğım­sız­lık mü­ca­de­le­si­nin, ta­rih­te eşine az rast­la­nır bir kah­ra­man­lık des­ta­nı­dır.

Türk ulu­su­nun, 95 yıl önce, yok­luk­lar için­de inanç, ka­rar­lı­lık, azim ve ce­sa­ret­le ver­di­ği ba­ğım­sız­lık mü­ca­de­le­si, bir­li­ği­mi­zin, ge­le­ce­ği­mi­zin ve gü­cü­mü­zün gü­ven­ce­si­dir. Türk ulu­su­nun tek bir yürek ve yum­ruk ha­lin­de bir­le­şe­rek gös­ter­di­ği ce­sa­ret, kah­ra­man­lık ve vatan sev­gi­si, Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti Dev­le­ti’nin yük­se­li­şin­de­ki en sağ­lam yapı taş­la­rın­dan bi­ri­dir.

Ulus ola­rak ortak he­de­fi­miz, Mus­ta­fa Kemal Ata­türk’ün dev­rim­le­ri­ne, il­ke­le­ri­ne son­su­za kadar sahip çı­ka­rak çağ­daş, laik ve de­mok­ra­tik Cum­hu­ri­ye­ti her zaman ko­ru­mak­tır. Ulu Önder Mus­ta­fa Kemal’in ilke ve dev­rim­le­ri, O’nun ışığı her zaman uf­ku­mu­zu ay­dın­la­ta­cak, biz­le­re güç ve­re­cek­tir.

Büyük za­fe­ri Türk ulu­su­na ar­ma­ğan eden Ata­mı­zı ve kah­ra­man­la­rı­mı­zı bir kez daha min­net ve şük­ran­la anı­yo­rum.

Ruh­la­rı şad olsun.

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 17