18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 29 Nisan 2017 18:52

10 NUMARA FESTİVAL

10 NUMARA FESTİVAL

2016 yılı  öncesi fahri hemşehrimiz ilan edilen turizmci Hüseyin Baraner'in Didim için dünya çapında bir organizasyon olma potansiyeli taşıyan ve yükselen beslenme trendi olan Vegan ve Vejetaryen   akımın bir festivalinin yapılması ve önceden yapılmış festivallerin benzeri de olmasın düşüncesiyle ortaya atılan önce Vegan dostu kent Unvanının alınması ardından da vegan Vejetaryen festivalinin yapılması fikri Didimlilerin yoğun katılımı, çevre ilçeler ve ülkenin çeşitli yerlerinden  vegan/vejetaryen beslenmeye ilgi duyan çoğu çevrenin katılımı ile hafta sonunda yapıldı.

Cumartesi günü saat 11'de başlayan festivale Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Kaymakamı İskender Yönden, Türkiye Vegan Derneği Başkanı  Ebru Arıman, TURAD Başkanı Eski Bakan Bahattin Yücel, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş v Didim Belediye Meclisinin MHP'li ve CHP'li üyeleri katıldılar.

Açılaış öncesi Aydın Büyükşehir Bandosu festival sokağında bir konser verdi ve DAHOT yıldızlar ekibi ile Mahir Özgür Damar İlköğretim okulu folklar ekipleri  gösteri yaptılar.

Apollon Tapınağı çevresine kurulan 50 portatif stantların yanı sıra çok sayıda çadırda festivale katılan firmalara ve guruplara tahsis edildi.

Açılış konuşmasında Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay festivalin Didim'e çok şey katacağını,  kendisinden sonra  göreve gelecek olan başkanların bu festivali daha ileriye taşıyarak Didim'im tanıtılmasına katkı koyacağını söyledi.

Bu yıl ilk olmasında dolayı bazı aksaklıklar için erkenden özür dileyen Başkan Atabay, herkese iyi eğlenceler diledi ve festivalin mantığını ve felsefesinin iyi anlaşılmasını istedi.

Başkan Atabay festivalin kendi ekonomisini de yarattığını sözlerine ekleyerek "Evlerinde ne yaptılarsa gelip burada satmaları ve buradan kazandıklarıyla bütçelerine katkı sağlamaları bence bu festivalin sürdürülebilir olması için çok önemli; bu tip organizasyonlar kendi ekonomilerini kendileri yaratmalı. Biz bunu birincisinde başardık. Gelecek yıl buradaki hatalarımız ve eksikliklerimizi görüp üzerine koyarak devam edeceğiz."dedi.

Kaymakam İskender Yönden Didim'de kurumlar arası işbirliğinin Didim için iyi gelişmeler sebep olduğunu söyledi  %30 oranında ülke çapında turizm sıkıntısı yaşanırken, Didim'de %16'lık bir turist artışı yaşandığını bunun önemli olduğun belirtti.

Didim'de halen devam eden güreş festivali ile 60'a yakın ilden, 500'den fazla sporcunun Didim'e geldiğini, Mayıs Ayı başında yapılacak Triatlon yarışmalarının bir ayağının Didim'de yapılacağını, Ardından Engelliler Derneği tarafından yapılacak olan festivalin yine Didim için tanıtım  unsuru olarak kullanılacağını belirti  Didimlileri bu etkinliklere davet etti.

Vegan beslenme yönteminin giderek yükselen bir tercih olduğun da belirten Yönden bu etkinlikle Didimlileri bir araya getiren herkese teşekkür etti ve başarılar diledi.

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel  "Türkiye'de bir korku filmlerini hatırlatan bir yapay gündem bir de gerçek gündem var. Bu gerçek gündem burada ve Didimliler oluşturdu. Bu gerçek gündemi oluşturan herkesi teşekkür ediyorum."dedi.klasik turizm anlayışlarının tüm dünyada değiştiğini, farklı kültür ve yerel değerlerin tanıtıldığı  organizasyonların daha önemli hale geldiğin söyledi  ve Kaymakam Yönden'in bahsettiği Didim'e özgü etkinliklerden  olan ve Çin'den,İran'da,Hindistan'dan ve ülkemizden çok sayıda bilim insanının katılacağı Tales Felsefe festivalinin de Mayıs ayının son haftasında yapılacağın söyledi ve böylece Didim'in adının uluslararası çevrelerde ve ülkede daha çok duyulacağını belirti ve Didim Veg Fest'in organizasyonunda bulunan kurum olarak  k deseklerinden memnun olduğunu söyledi.

Festivalin Fikir babası olan Hüseyin Baraner'de yaptığı konuşmada artık günü birlik kazançlar değil yıllara yayılacak kazançların önemli olduğunu belirti.  Baraner dünyanın 40 yılda değiştiğini ve eski sistemlerin ve ürünlerin değer kazandırmadığını söyledi. Didim'in kanaat önderleriyle bu festivali yapmaya karar verdiklerini belirten Baraner "5-10 yıl sonra bu festival o kadar gelişecek ki göreceksiniz. Türkiye'de geçinmek için değil gelişmek için çalışmalıyız. Didim'de kalıcı olacak ve yüzde yüz kalacak. Bir değerin temeli atıldı. Değer 20 katlı binalar değil 20 katlı hayallerin temelini atıyoruz."dedi.

Gazetemize özel açıklama yapan  Türkiye Vegan ve Vejetaryan Derneği Başkanı Ebru Arıman ise festivale olan ilginin yoğunluğunun kendilerini memnun  ettiğini belirterek "Çalışmalar çok güzel gidiyor. Didim'in bu konuda bizimle proje ortağı olası ve Didim'in  Ege bölgesinin nadide turizm yerlerinde biri olması ve ayrıca doğal yenilebilir ot  zenginliği sebebiyle isabetli bir seçim oldu. Şu ana kadar herhangi bir aksilik yok. Belediye ile gayet uyumlu çalışıyoruz. Umarım bundan sonraki yıllarda da festivallerde de devamı gelir; halkın ilgisi beklentilerimizin üzerinde çok büyük yoğunlukla karşılaştık. Yarın daha da yoğun olacağını düşünüyorum" dedi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Cumartesi, 29 Nisan 2017 18:51

1 MAYIS ÖNCESİ DAYANIŞMA YEMEĞİ

1 MAYIS ÖNCESİ DAYANIŞMA YEMEĞİ

KESK'e bağlı Eğitim Sen geçtiğimiz hafta sonu  (28Nisan 217) 1 Mayıs Öncesi Hayır Kazandı sloganı ile   dostluk ve Dayanışma yemeği Düzenledi.

Deniz Restoranda düzenlenen ve 300'e yakın katılımcının olduğu gecenin açılış konuşmasını yapan Eğitimsen Didim Temsilcisi ve ihraç edilmiş öğretmen olan Turgay Elçi, verdikleri haklı mücadele sonunda kanunsuz bir şekilde ihraç edilmelerinin ardından Didim'de ilk günden beri dayanışma gösteren ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Bizi yalnız bırakmadınız size  teşekkür ediyoruz dedi ve görevden alınan ve ihraç edilen  kamu çalışanlarını sahneye davet etti. Onlar adına da sizlere teşekkür ediyorum diyen Elçi daha sonra Eğitim Sen üyesi olan ve emekli olan üyelerine plaket törenine geçildi.

Eğitim Sen üyesi olarak emekli olan öğretmenler KESK li olmaktan guru duyduklarını emekli olmalarına rağmen emek mücadelesinde geri durmayacaklarını belirttiler ve plaketlerin kabul ettiler.

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında Didim Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında kendilerine verilmek istenen plaketi ve ödülleri kabul etmeyen ve arkadaşlarımızı ihraç edip bize plaket veremezsiniz ödülünüzü ve plaketinizi kabul etmiyoruz dediklerini belirten öğretmenler sendika plaketini gururla taşıyacaklarını belirttiler.

1 Mayıs günü Cumhuriyet Meydanında toplandıktan sora miting alanına kadar yapılan yürüyüşün ardından  miting yapılacağı ve eylemem tüm demokrasi platformu bileşenlerinin yüksek katılımlı desteği istenildi.

Konuşmaların ardında  canlı müzik eşliğinde halaylar ve türkülerle eğlence ye devam edildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Cumartesi, 29 Nisan 2017 18:50

CHP 1 MAYIS'TA "EMEKÇİLERLE OMUZ OMUZA"

CHP 1 MAYIS'TA "EMEKÇİLERLE OMUZ OMUZA"

CHP Didim İlçe Başkanı Gökmen Karataş 1 mayıs öncesi gazetemize yaptığı açıklama ile CHP ilçe örgütü olarak tüm unsurlarıyla 1 Mayıs kutlayacaklarını söyledi. Üyelerini ve tüm Didimlileri 1 Mayıs alanlarına çağıran Karataş ; "Emekçilerin her geçen gün daha da sömürüldüğü, kazanılmış hakların iktidar tarafından tırpanlandığı, emek düşmanı politikaların had safhada uygulandığı bu dönemde 1 Mayıs, beyaz ya da mavi yaka ayırmaksızın tüm emekçilerin omuz omuza haklarını savunacağı ve asla yılmayacaklarını göstereceği bir gün olacaktır. Emekçiler 1 Mayıs'ta hukuk darbesi ile çalınan oylarını savunacak, omuz omuza büyütülen 'hayır'ın daha bitmediğini haykıracaklardır. Emekçiler, haklarının gaspedilmesine, iktidarın baskılarına ve şiddetine karşı ‘kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ şiarıyla alanlarda olacaktır." dedi.

Karataş CHP, 1 Mayıs'ta, ‘emek en yüce değerdir’ inancıyla emekçilerle birlikte alanlarda olacaktır.  kıdem tazminatının fona devredilerek gaspına, kiralık işçilik düzenine, reform adı altında kamu personelinin taşeron haline getirilmesine, performans denerek biat etmeyenlerin sürgün edilmesine, ısrarla önlem alınmayan iş cinayetlerine ve emekçinin üç kuruşuna göz dikenlere karşı meydanlarda emekçilerle omuz omuza sömürüye karşı ses yükseltecektir.”

 

 

Yayınlandığı yer Didim

LİSELER ARASI GÜREŞ ŞAMPİYONASI DEVAM EDİYOR

Didim’de düzenlenen 17-18 Yaş Okullar arası Grekoromen ve Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası 27 Nisan 2017 günü başladı.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı’nın 2017 yılı faaliyet programında yer alan 17-18 Yaş Okullar arası 17-18 Yaş Grekoromen ve Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası  Didim Kapalıspor salonunda   54 ilden 391 sporcu katılımıyla başladı.

Şampiyonanın grekoromen stildeki müsabakaları sona erdi ve 9 ayrı kilogramda yapılan müsabakalarda şampiyon olanlara madalyaları verildi ve takım halinde şampiyon olan  guruplara da kupaları verildi.

İki gün süren ve 170 güreşçinin katıldığı grekoromen stilinde 90 sporcu mindere çıktı. Dün yapılan ve 34  güreşçinin minderde  mücadele verdiği  final karşılaşmalarında  46 kg’da Siirt bölgesinden Veysi Tiz şampiyon olurken, Hanifi Orcan, Alpaslan Koca Seyithan Kulçep  dereceye girdi dercceye girenlerin ve şampiyonun madalyalarını Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrah Turgut verdi. 50 kg’da Kayseri bölgesinden Ali Bayram Kor şampiyon oldu, Azım Shakhmuradov, Emre Tıncer ve Oguzhan Uygun dereceleri paylaştı bu gurubun madalyalarını da İlçe Spor Müdürü Hüseyin Ulusoy verdi.  55kg’da şampiyon Çorum Bölgeden Hamdi Erdoğdu oldu ve Erol Yüksel, Muhammed Sağlam ve Cemal Şen  dereceye girdi . 60 kg’da  Manisa bölgesinden Kerem Kamal şampiyon oldu ve Muhammed Özer, Zekeriye Güven ve M. Emin Kara dereceye girdi. 66 kg’da İstanbuldan Furkan Sonkur Şampiyon olurken, Furkan Yıldız, Murat Kızılağıl, Mehmet Ali Arık dereceleri paylaştı. 70 kgmın şampiyonu Manisa bölgesinden Kaya Doğan olurken, Veli yılmaz, Serkan Tosun, Al Bahattin Karaman dereceleri paylaştı. 84 kg müsabakasında  yine İstanbul’dan Ali Hunç şampiyon oldu ve Batuhan Calbay, Hüseyin Çakmak, ali Osman Erbey, dereceleri paylaştı. 96 kg müsabakalarından Hasan Çevik şampiyon oldu ve Hikmet Akşit, Ali Varul, Kerem Özbek derece yaptı, ağır sıklet 120 kg’da İstanbul Bölgesinden Fatih Bozkurt altın madalyanın sahibi olurken, Gümüş madalyayı Hasan Tahsin  Özden aldı, bornz madalyaları da Metin Tomurcu ve Kadir Hur aldı.

Grekoromende 44 ilden güreşçiler mindere çıkarken takım halinde şampiyonluklar için verilen kupalardan 1.liği 39 Puanla Konya , 37 puanla Manisa, 34 Puanla Rize alırken 4.lüğü 32 puanlı Bursa takımı  aldı.

Didim Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Ulusoy,   Didim’de gerçekleştirilen 17-18 Yaş Okullar arası Grekoromen ve Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası’na katılımın yüksek olduğunu Şampiyonaya 170’i Grekoromen güreş stili, 221’i ise serbest güreş stili olmak üzere 391 güreşçinin katıldığını belirtti.

 

Dün akşam teknik toplantısı yapılan ve  bugün (29 Nisan 2017) başlayacak olan serbest güreş şampiyonasının çeyrek final ve yarı final müsabakaları yapılacak ve 30 Nisan günü serbet stilde mindere çıkan güreşçiler final için mindere çıkacaklar.

Yayınlandığı yer Didim

KanalD’de  2 SAAT  BO­YUN­CA  DİDİM

Bugün başlayacak olan  VegFest’in tanıtımı için, festivale konuşmacı olarak ta katılacak olan Emin Çapa’nın  saat 6,30’da başlayan Sabah  Haberleri programında  yaklaşık 2 saat boyunca Didim’in tanıtımı ve festivalle ilgili bilgiler verildi.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Türkiye Vegan Vejetaryen Derneği Başkanı Ebru Arıman’ın da katıldığı programda Veganlığın felsefesi ve Didim’de yapılmasının önemi anlatıldı.

Belediye Başkanı Deniz Atabay Didim’de mübadele ile gelen vatandaşların mutfaklarının  geleneksel yemeklerin geçmişten beri Vegan beslenme kültürüne çok yakın olduğunu belirtti ve 66 tane Mübadil yemeğinin tanıtıldığı bir de kitap hazırlatıldığını belirtti.

Türkiye Vegan Derneği Başkanı Ebru Arıman’da Didim’in dünyadaki ilk vegan dostu kentlerden olduğunu belirtti ve Veganlığın et yemekleri düşmanlığı olmadığını sağlıklı doğaya ve hayvanlara saygılı bir beslenme kültürü olduğunu belirtti.

Didim’de 2 gündür çekimler yapan Emin Çapa’nın Akköy de geleneksel yemeklerin nasıl yapıldığına ilişkin röportajları ve Didim Belediyesin Aromatik ve Tıbbi Bitkiler serasından bilgilerde verildi.

 

Röportaj boyunca fonda 3. Koyda iskeleden bayrak sallayan bir vatandaşın bu eyleminin güneydoğuda gece karakollara yapılan saldırıyı sessizce protesto eden bir Didimli olduğu da öğrenildi.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 28 Nisan 2017 15:58

AYDEM MESLEK MENSUPLARIYLA BULUŞTU

AYDEM MESLEK MENSUPLARIYLA BULUŞTU

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası,  Didim’deki elektrik tesisatçıları ile AYDEM yetkililerini kahvaltılı bir toplantıda biraraya getirdi.

Didim Esnaf Odasına kayıtlı  44 tesisatçı ve 3 elektrik malzemesi satıcısının olduğu belirtilen toplantıya Didim Esnaf Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu  ve yönetim kurulu üyeleri ve Elektrik tesisatçıları ile AYDEM Didim İşletme Şefi Elektrik Mühendisi Oğuzhan Altınçöp ve AYDEM Proje ve kontrol personeli katıldı.

Toplantıda,   son dönemde yürürlüğe giren elektrik tesisat  yönetmeliğindeki değişikliklerin alışıla gelmiş tesisat yöntemleri ile uyuşmadığı belirtildi ve   binalarda onaylanan proje ile uygulanan projelerin bir birine uymadığı ve yönetmeliklere aykırı olduğu, dolayısıyla AYDEM tarafından geçiş sürecinde inisiyatif kullanılarak yapılan tadilat benzeri uygulamaların artık kabul edilmeyeceği, bundan sonra standartlara uymayan ve geri dönüşü mümkün olmayan imalatların ve tesisatlara abonelik  verilmeyeceği, yeraltı kablo döşeme ve enerji tünelleri ve enerji odaları ile sayaç dolaplarının  hem görüntü hem de standartlara uygun tesis edilmesi  istendi.

Meslek mensuplarının hizmetlerinde bir standart oluşmadığı fiyat aralıklarının serbest piyasa koşullarının bile altında ve kar marjları düşük olarak yapıldığı fiyat verme ve sözleşme yapılması aşamasında bir ortak tavır geliştirilemediği  konusunda şikayetlerin yanısıra Oda’nı verdiği bazı belge ve hizmetlerden aldığı ücretlerden memnun olunmadığı da belirtildi.

AYDEM yetkilileri meslek mensuplarının projeye uygun olmayan tesisatlarının kesinlikle kabul edilmeyeceği, müteahhit ya da proje sahibinin binalarında proje dışı uygulamalarda iç tesisatın yapı denetim firmalarının sorumluğunda olsa bile enerji dolabına kadar olan kısımda standart dışı hiçbir imalata onay verilmeyeceğinin bilinmesini ve bu konudaki tartışmaların önüne geçmek isteyenlerin kendilerinden tesisat yönetmeliği konusunda her türlü belgeyi alabilecekleri belirtildi.

Toplantının devam eden kısmında mesleki sorunlar ve meslek için dayanışmak için nelerin yapılması  gerektiği de konuşuldu.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

KÖPEĞE ÇARPTI KAÇMADI/ TAKDİR EDİLDİ

Didim’de sokak hayvanına çarpan sürücü duyarlı davranıp kaza alanını terk etmedi.

Didim Cumhuriyet Meydanı yakınında karşıdan karşıya geçmekte olan bir köpeğe çarpan sürücü duyarlı davranarak olay yerinden ayrılmadı ve haber verdiği trafik polisleri ve haber verilen veterinerin gelmesine kadar olay yerinden ayrılmayan vatandaş takdir topladı. Olay yerine gelen 112 Acil servis ekibi de hayvana ilk müdahaleyi yaptı ve veteriner gelene kadar olay yerinde bekledi.

Olay yerine en yakın Veteriner kliniği olan Yakamoz Hayvan Kliniğinde Veteriner  Hekim Özgür Halis Gürses; “ Trafik kanununa 2011 yılında eklenen bir madde ile Yaralanan hayvanın hasar bildirimini en geç 24 saat içerisinde öncelikle sigortaya kabul muayenesini yapan veteriner hekime, ilgili veteriner hekime bildirememesi halinde veteriner hekime ve/veya poliçede kayıt altına alınan veteriner hekimlerden birisine bildirilmesi halinde  ve kazaya sebep olan sürücünün, sigorta şirketine veteriner hekim raporu ve hayvanın yaralandığını gösteren fotoğrafları ulaştırması  yaralı hayvanla ilgili bütün masrafları sigorta şirketleri karşılıyor. Bu bilinçteki vatandaşların çoğalmasını bekliyoruz” dedi.

 

Veteriner Gürses  tarafından olay yerinden kliniğe kaldırılan köpeğe yapılan muayene ve çekilen röntgen filmlerinden çarpma sonucu meydana gelen yaralanması ile ilgili tedavinin yapıldığı ve Didim Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağına teslim edilen hayvanın tedavisinin ardından bırakılacağı öğrenildi.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 27 Nisan 2017 15:39

BEKLENEN FESTİVAL BAŞLIYOR

BEKLENEN FESTİVAL BAŞLIYOR

Didim VegFest’te sona gelindi. Yarın (29 Nisan 2017) başlayacak olan Festival için hazırlanan stant ve  çadırlar, hangi stant,  çadır kimim ve ne ikram edilecek konuları tek tek gözden geçirildi.

Apollon Tapınağı giriş kapısıyla başlayan ve Kutsal Yol giriş kapısını da içine alan Festival sokağı önceki günden itibaren  Belediye ekiplerinin yoğun çalışması ve organizasyonu yapan Belediye ve Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği çalışanları tarafından özenle hazırlanıyor.

Mart ayında verilen eğitimin ardından sertifikasını alan Didimliler önceki gün yine DİTAB tarafında davet edilerek festival süresince yapılması gerekli genel kurallar tekrar anlatıldı ve burada yapılacak ücretli satışlarda ürünlerin satış bedelleri  konusunda mutabakat sağlandı.

DİTAB başkanı Sevinç Karataş’ın bizzat ilgilendiği hazırlık sürecinde sertifikalı VegFest katılımcılarına satış yapacakları ürünlerin porsiyon fiyatının 3 ile 5 lirayı geçmemesi konusunda tavsiyede bulunuldu.

Katılımcılara tezgahları bugün teslim edilecek. Satıcılar, tek tip giysi ve stantlarını VegFest’i temsil eden logolarla donatmaları istendi.

Ayrıca Didim Belediyesinin Akköy’deki serasında elde edilen sabun, zeytinyağı, benzeri ürünler için ve ilçe dışından festivale destek vermek için gelen firmaların da  hangi stantları kullanacakları tespit edildi. 50 kadar ahşap standın yanı sıra, çadırlar ve masalarla da katılımcılara imkânlar sağlanacak.

Yarın saat 11’de başlayacak olan Festivalde, Festival Sokağında gerçekleştirilecek bazı atölyeler için kişi sayısı  sınırı olduğu için Atölyelere katılacakların kayıt yaptırması isteniyor.

İlgün yapılacak Atölyeler şunlar:

13.00 -13.40- Şef Fazıl Alaşehir-Raw Food

13.50-14.30- Sevda Sarp-Vegan Tatlılar

14.40-15.20- Blanca E. Bolanos Elizondo-Meksika ‘dan Vegan Tatlar (Türkçe tercüme yapılacaktır)

15.30-16.10- Zeynep Casalini/Kevser Başkara-Pratik Vegan Mutfak Atölyesi

16.20-17.00- Yasin Keskin-Seitan Atölyesi

Pazar

13.00-13.40-Gül Kaynak-Kaju Sütü ve Otlu Kaju Peynir Yapımı

13.50-14.30- Özlem Akan- Yerel Otlarımızın Uyuyan Potansiyeli- Yabani Kuşkonmaz

14.40-15.20 Blanca E. Bolanos Elizondo-Meksika ‘dan Vegan Tatlar (Türkçe tercüme yapılacaktır)

15.30-16.10-Sevda Sarp-Vegan Tatlılar

16.20-16.50-Zevzek Atölye-Evde Vegan Temizlik Ürünleri Yapımı

Atölyelerle birlikte  eş zamanlı olarak bazı çadırlarda da Paneller ve farklı etkinlikler olacak şu ana kadar belirlenmiş diğer programda şöyle :

13.00 -13.20-Dr. Murat Kınıkoğlu-Vegan Beslenmenin Faydaları ve Dikkat Edilecek Hususlar.

13.30-13.50-Dr.Bedreddin Ulusoy-Vegan Beslenmenin Faydaları

14.00-14.20- Emin Çapa- Ben Kimim?

14.30-14.50- Gül Kaynak-Alkali Hayat ve Vegan Beslenme

15.00-15.20- Hayvan Hakları Komisyonu-Hukuk ve Hayvan Hakları

15.30-15.50-Doğa Derneği-Veganlık , Endüstriyel Gıda ve Hayvan Özgürlüğü

Pazar

13.00-13.20 -Prof. Dr. Orhan Kural-Neden Et Yemiyorum

13.30 -13.50-Dr.Nilgün Eröztürk-Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin Nasıl Beslenmeli?

14.00-14.20- Zülal Kalkandelen-Türkiye ve Dünya Ölçeğinde Veganizm ve Hayvan Hakları

14.30-14.50-Kevser Başkara-Vegan Beslenmenin Vücut Ağırlığı Üzerine Etkileri

15.00-15.20- Öykü Büyükdere-Daha Çok Hayvanı Kurtarmak İçin En Önemli Adımlar.

15.30-15.50-Dr. Munkhtsetseg Banzragch-Beslenmenin Bağırsak Hastalıkları üzerine Etkisi

 

Festival Boyunca Didimlileri bekleyen bazı çalışmalarda şöyle;  Festivalde vegan ev yapımı diş macunu yapımını öğrenebilir sertifikalı vegan şekerleme, meyveli bar veya vegan sertifikalı kozmetik, temizlik malzemelerini deneyebilir satın alabilirsiniz. Yerel otlarla yapılan gözlemelerden tadabiliriz. Yoga atölyesine veya pazar sabahı deniz kıyısındaki orman kampımızda yer sofrasında düzenleyeceğimiz kahvaltıya katılabilirsiniz. Gece ve gündüz gün boyunca festival sokağında vegan müzik gruplarını dinleyebilirsiniz. Vegan resimli t-shirt ve şapka alabilirsiniz

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 27 Nisan 2017 15:38

YAŞASIN 1 MAYIS

YAŞASIN 1 MAYIS

Ülkemizde 1923 yılından beri kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı bu yılda çeşitli etkinliklerle  tüm yurtta kutlanacak. En önemli kutlama alanı olan İstanbul Taksim Meydanının bu yılda kutlamalar kapalı olmasının ardından sendikalar ve meslek örgütleri başka bir alanlarda kutlama yapma kararı aldılar.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Didim’de de Didim Demokrasi platformu katılımcılarından DİSK Genel İş, Disk emekli Sen, Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel Sen, Diş Hekimleri  Odası, Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi, Hitit Çorumlular Derneği, KİBELE, Didim Derneği, Didim Umut Tiyatrosu, CHP, EMEP, HDP, Birleşik Haziran Hareketi’nin ortak organize ettiği mitingle kutlanacak.

Didim Demokrasi Platformunun hazırladığı 1 Mayıs kutlamalarında Kıdem Tazminatı Gaspına, Kiralık İşçiliğe, Taşeron İşçiliğe, Pahalılığa, Krize, İş Cinayetlerine ve İşçi Katliamlarına, OHAL ve KHK Rejimine ve Tek Adamlığa Hayır denileceği ve Bağımsız, Laik, Demokratik Türkiye taleplerinin dile getirileceği öğrenildi.

1 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00'de  Didim Cumhuriyet Meydanında toplanacak katılımcılar, daha önce kaymakamlıkça belirlenen güzergaha uyarak düzenlenen yürüyüşle, Yeni Mahalle parkı önüne gelecekler.

Mitingle ilgili oluşturulan komite olarak müracaatlarını yaptıklarını belirten Eğitim Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi; “Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca işçi için, emekçi için, tüm ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs, birliğin-mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyütüldüğü gündür ve  yok sayılan emeğin, dünyanın dört bir yanında görkemli bir biçimde varlığını gösterdiği gündür 1 Mayıs. Dünyanın her yerinde en merkezi ve en büyük meydanlar, emeğin bu görkemli buluşmasına tanıklık eder. İşçiler özlemlerini, umutlarını, taleplerini istedikleri meydanlarda özgürce ifade eder.

2017 1 Mayıs’ı, hile-hurda ile dayatılan tek adam rejimine karşı demokrasi için, giderek derinleştirilen ve bizi Ortadoğu’daki çatışmaların ateşine sürükleyen savaş politikalarına karşı barış için, giderek pervasızlaşan emek düşmanlığına karşı emeğin hakları için Hayır’lı buluşma Didim’de de  yapılacak” dedi.

 

Birleşik Haziran Hareketi Didim Meclis adına Emekli Öğretmen  Haydar Pınarbaşı’da; “Hayır Bitmedi Daha yeni başlıyor” diye yaptığı açıklamasında  “Bu topraklarda emeğiyle, onuruyla yaşayan hemen herkesin Hayır dediği o kadar çok şey var ki! 1 Mayıs Alanları herkesin ‘Hayır’ını alıp geldiği rengarenk ve apaydınlık meydanlar olacak. İşsizliğe Hayır, kiralık işçiliğe Hayır, iş cinayetlerine Hayır, krize Hayır, yoksulluğa Hayır, zamlara Hayır, içeride ve dışarıda savaşa Hayır, kentlerin ve doğanın yağmasına Hayır, kutuplaşmaya Hayır, kadın cinayetlerine Hayır, çocuk istismarına Hayır, cinsiyetçiliğe Hayır, kamu hizmetlerinin ticarileşmesine HAYIR, gazetecilerin, siyasetçilerin, gençlerin hapishanelere doldurulmasına Hayır, akademinin ve bilimin bitirilmesine Hayır, sömürüye Hayır, diktaya Hayır gibi milyonlarca Hayır’lı çığlık Didim’de de 1 Mayıs Alanında Hayırlar buluşacak” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 27 Nisan 2017 15:37

BİR CANIN BEDELİ 12 Bin 100 TL Mİ?

BİR CANIN BEDELİ 12 Bin 100 TL Mİ?

Okmeydanı Cemevi'nde Mayıs 2014'te cenaze törenine katılmak için bekleyen Uğur Kurt'u silahından çıkan kurşunla öldüren polis Sezgin Korkmaz'ın 3 yıldır tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, sanık polis Korkmaz'a 12 bin 100 TL adli para cezası verdi. Bu cezaya sanığın mahkemedeki tutum ve davranışları gerekçe gösterildi.

Okmeydanında öldürülen Ugur Kurt’u öldüren sanık hakkında verilen cezanın ardından dün Didim Cumhuriyet Meydanında,  Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Garip Dede Dergahı ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu tarafında tüm Türkiye’de olduğu gibi  eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yapıldı.

Didim Demokrasi Platformu adına yapılan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi Başkanı Haydar Kocabaş tarafından okunan açıklamada “ Bir Alevi’yi öldürmenin cezası 12 Bin 100 TL midir diye soruldu.

Kocabaş’ın yaptığı açıklamada :  “Bu bir cinayetin hikayesidir. Aslında olmayan bir adaletinde trajedisidir. Tarih 22 Mayıs 2014, Yer Okmeydanı Cemevi avlusu, Avluda bir kalabalık toplanmış, Hakk’a yürüyen bir canı uğruluyor, Kalabalığın içinde Uğur Kurt’ta vardı. Her şey Bir anda oldu. O esnada cemevi dışında, sokakta toplumsal olaya müdahale eden bir polis aracından inerek, amirlerin yapma, sıkma uyarısına rağmen Cemevi avlusuna doğru ateş etmeye başladı. Uğur Kurt kanlar içinde yere yığıldı ve kurtarılamadı. Savcı bile olay yerine ertesi gün gelebildi.

Emniyet Müdürlüğü prosedürlerinde bile toplumsal olaylara müdahale edilirken ilk müdahalede tabancayla ateş etmek yoktur.

Uğur’u katleden polis savunmasında, ‘panik oldum, ateş ettim’ diye açıklayacaktı. Bu durum panikle değil ancak bilinç altındaki nefret duygusuyla açıklanabilir. Söz konusu aleviler olunca böyle şeyler vaka-ı Adiyedendir” dedi.

Kocabaş davayla ilgili olarak ta Uğur Kurt’un katil zanlısının tutuksuz yargılandığını ve 3 yıl sonunda verilen kararla 1 yıl 8 ay ceza verildiğini halbuki kasten adam öldürmenin cezasının 16 yıl olması gerektiğini belirtti ve verilen hapis cezasının da 12 bin 100 Lira para cezasına çevrildiğini  belirtti ve “demek ki Cemevinde bir Alevi’yi öldürmenin cezası 12 bin 100 lira imiş “ dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi Başkanı Kocabaş verilen kararla Alevilerin adalete olan güven duygusunun sarsıldığını da belirtti.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 15