13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:49

AKBÜK’ÜN MASMAVİ DENİZİ KIPKIRMIZI OLDU…

AKBÜK’ÜN MASMAVİ DENİZİ KIPKIRMIZI OLDU…

Bölgemizin önemli turizm merkezi olan Akbük’ün en değerli hazinesi masmavi denizi… İşte o deniz geçtiğimiz gün kıpkırmızı bir bulamaç halini aldı. Kızıl-kırmızı yoğun bulanıklığın içinde öbek öbek yağ atıkları da ayrıca dikkat çekiyordu.

Akbük’ün çevre duyarlılığı olan aydınlık insanları kıyı boyunca toplandı ve bu acıklı manzarayı öfke ve hüzün içinde seyretti.

Yoğun şikayetler üzerine sahile ulaşan Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED] başkanı Ferda Kılıç bu konudaki gelişmeleri kısaca aşağıdaki sözleri ile anlattı:

DURUM GERÇEKTEN ACIKLI

-              Durum gerçekten acıklı… Denizin kıyısı koyu bir kirli tabaka ile kaplanmış. Kızıla çalan, yağlı yoğun bir kitle kıyıyı işgal etmiş durumda.  Bu acıklı durumun içinde yer alan ikinci bir acıklılık ise, daha da üzücü…

AKÇED başkanı Ferda Kılıç bu ikinci acıklılığı ise şöyle anlatıyor:

- Durum bize çok sayıda telefonlarla iletildi. Hemen Didim Belediye başkanı Deniz Atabay’ı aradık. Başkan derhal Sahil Güvenliği arayacağını söyledi ve bu yönden harekete geçildi. İkinci olarak ben ilçe Sağlık Müdürlüğü’nü aradım ve karşıma çıkan sorumlu kişiye durumu anlattım.

MESAİ SAATİ DIŞINDA YAPACAK BİR ŞEY YOK!..

-              Aldığım cevap şaşırtıcıydı. Bana söylenen aynen şöyleydi: “Şu anda mesai saatinin dışına çıktık. Yapacak bir şeyimiz yok… Bu saatten sonra numune de alamayız, falan ve filan…” Durum gerçekten acıklıydı. Biz ısrar ettik. Sorumlu kişinin adını sorduk. Bu hamlemiz, her nedense, olumlu sonuç verdi. Sorumlu kişinin duruma ilgisi arttı. Kimliğimizi söyledik, kendimizi tanıttık. Sorumlu kişinin tavrı bir ölçüde değişti ve olay yerine gelinmeye karar verildi.

BU YAĞ BİKİNTİLERİ NEREDEN GELİYOR?

-              Sonuç olarak sahilde denizin kıyısında sorumlu kişileri bekledik. Bir süre sonra geldiler. Durumu gördüler. Bu yoğun kızıllığın midye yumurtası olabileceğini öne sürdüler. Çevrede bulunan halkın gösterdiği yağ birikintileri karşısında ise, sessiz kaldılar.

VE MAVİ BAYRAK…

-              Daha sonra deniz kıyısında bu acıklı manzarayı seyreden bir yurttaşın, “peki bu denize nasıl mavi bayrak veriyorsunuz,” şeklindeki sorusuna verilen yanıt ise, biraz daha acıklıydı. Yetkili kişi, Akbük koyuna yapılan atıksu deşarjlarından haberliydi. Fransız Tatil Köyü olarak bilinen(Aurom) işletmeden denize atık su boşaltıldığı ihbarımız üzerine olay yerine giden ve denize yapılan deşarj işini kaldıran kişiydi. Gezi teknelerinden yapılan atık su deşarjlarından da haberliydi.  Ama… “Mavi Bayrak” başka bir şeydi…

Sizlere bir çevre derneği başkanı olarak soruyorum: Durum gerçekten acıklı değil mi?..”

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:49

KOÇAK MAZBATASINI ALDI

KOÇAK MAZBATASINI ALDI

9 Aralık 2017 günü yapılan CHP Didim İlçe başkanlığı seçimini kazanan Nurettin Koçak ve ekibi mazbatalarını dün aldılar.

Didim İlçe Seçim Kuruluna,  yönetim kurulu üyeleri ve üst kurul delegeleriyle giden Nurettin Koçak mazbatasını aldıktan sonra kısa bir konuşma yaparak kendisine oy veren vermeyen tüm partililere genel kurula katıldıkları  için teşekkür etti ve Erdal Eren’in ölüm yıldönümünü hatırlatarak küçük çocuklardan bile korkanlara karşı birlik ve beraberlik içinde olacakları mesajı verdi.

Koçak ayrıca önceki gün hayatını kaybeden ozan Ali Kızıltuğ’a da rahmet diledi. Faşizme, Emperyalizme ve her türlü gericiliğe karşı mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Nurettin Koçak daha sonra kendisini tebrik eden partilileri CHP parti binasına davet etti. Devir teslim işlemleri için öğlenden sora partide olacaklarını söyleyen Koçak’ı partide eski başkan Gökmen Karataş karşıladı ve parti ile ilgili evrakları Nurettin Koçak’a teslim ettikten sonra partilere hitap etmeden yalnızca “hoşça kalın” diyerek partiden ayrıldı.

 

Başkanlık koltuğuna oturan Koçak ilk olarak yönetim kurulu odasına bir Türk Bayrağı ve Parti bayrağı getirilmesini istedi.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:49

DİDİM’in SULARI OTOMATİK KLORLANACAK

DİDİM’in  SULARI OTOMATİK KLORLANACAK

Aydın Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)   Klor Cihazlarında Akıllı Teknoloji Dönemi Başlatıyor

Sağlıklı ve sorunsuz içme suyu çalışmaları çerçevesinde il genelinde önemli yatırımlara imza atan ASKİ Genel Müdürlüğü içme suyunun dezenfektasyonu alanında devrim gibi bir uygulamaya başladı. ASKİ, günlük hayatımızın hemen hemen her alanda yerleşen akıllı teknolojiyi içme suyu dezenfektasyonu için kullanacak. Didim’deki su depolarının da içine alacak şekilde planlanan işlemler İl genelinde tüm içme suyu depoları bu uygulamaya geçirilecek.

ZAMAN AYARLI KLOR CİHAZLARI YERİNE AKILLI SİSTEM

ASKİ’den  yapılan açıklamaya göre mevcut klor cihazları zaman ayarlı olarak çalışmakta ve yer yer sorunlara yol açmaktaydı. Bu sorunların çözümü için adım atan ve çareyi akıllı teknolojiye sahip klor cihazlarında bulan ASKİ, 21 içme suyu deposunda uygulamaya başladı. Akıllı klor cihazları üzerinde bulunan sensörler aracılığı ile depodaki içme suyunun analizini gerçekleştirip uygun miktarda klor kullanarak suyun dezenfektasyonu sağlıyor. Çalışmalar tamamlandığında 730 adet akıllı klor cihazı vatandaşların hizmetine sunulacak. Bu cihazlar takıldıktan sonra musluktan akan suların rahatça içme suyu olarak ta kullanılabilecek

ÇERÇİOĞLU: SAĞLIKLI İÇME SUYU ÖNCELİĞİMİZ

ASKİ’nin başlattığı akıllı klor cihazı çalışmalarını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu; “Vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu hizmeti sunmak için çalışmalarımız sürüyor. Sağlıklı içme suyu önceliğimizdir.” dedi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:48

ANTRENMANDA DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI

ANTRENMANDA DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI

Didim Belediyespor konuk edeceği Kuşadası  1922 takımı hazırılıklarına devam ediyor.  Taktik ve kondisyon çalışmaları ile hazırıklarını sürdüren Didim Belediyesporlu futbolcular önceki gün yapılan antrenmanda takım Arkadaşları Cüneyt Tonyalı’nın doğum günün sahada kutladılar.

Tecrübeli defans oyuncusu Tonyalı arkadaşlarına teşekkür etti ve sahaya getirlen pastayı yöneticiler ve takım arkadaşları ile  paylaştı.

Didim Belediyespor sosyal medya hesabında Tonyalı’nın doğum  günü kutlandı ve Sağlıklı ve Mutlu Yarınlar dilendi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Yazılı Basının Dijital Dönüşümü Aydın’da Konuşulacak

Basın İlan Kurumu (BİK), yerel gazetelerin yapısal sorunlarına çözüm bulunması ve dijital dönüşümlerini tamamlayarak her geçen gün büyüyen yeni medyada söz sahibi olabilmeleri için paydaşların katılımıyla istişare toplantısı düzenleyecek. Toplantıda, BİK’in yazılı basına yönelik hazırladığı iki ayrı projenin de tanıtımı gerçekleştirilecek.

Basın İlan Kurumu, yerel gazetelere ait internet sitelerinin teknolojik altyapı ve içerik üretiminin geliştirilerek niteliklerini artırmak üzere “Gazetelerin İnternet Haber Sitelerinin İyileştirilmesi”; bu internet sitelerinin dijital reklam piyasasından reklam alabilmesini sağlamaya yönelik ise, “Yerel Yazılı Basının Dijital Reklam Piyasasına Entegrasyonu” projelerini hazırladı. BİK, aynı zamanda gazetelerin yapısal sorunlarının çözümünü de içinde barındıran her iki projenin Ege Bölgesi’ndeki ikinci tanıtım programını Aydın’da yapacak.

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca ile yazılı basın temsilcilerinin yarı sıra GEKA, İŞKUR, KOSGEB, yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek “Yazılı Basının Yapısal ve Dijital Dönüşümüne Yönelik Proje Geliştirme-İşbirliği İstişare Toplantısı” Anemon Otel Tralles Salonu’nda 14 Aralık 2017 Perşembe günü saat 09.00’da başlayacak.

Genel Müdür Yakup Karaca, düzenlenecek programa ilişkin yaptığı değerlendirmede, 1961 yılından bu yana resmi ilan ve reklamların süreli yayınlara objektif ölçütlerle dağıtımını üstlenen Basın İlan Kurumu’nun günümüzün teknolojik gelişmeleri karşısında yazılı basının dijital dönüşümünü sağlamasına büyük önem verdiğini söyledi.

 

Her zaman olduğu gibi bu süreçte de gazetelerin yanında olmayı sürdüreceklerini kaydeden Karaca, “Kurum olarak yürüttüğümüz sosyal faaliyetlerin yanı sıra paydaşımız olan gazetelerimizin yapısal sorunlarının çözümüne yönelik de yoğun çaba harcıyoruz. Bunun yanı sıra bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde yeni medyanın, bir diğer adıyla dijital medyanın öne çıktığını görüyoruz. Her geçen gün büyüyen medyanın bu yeni kolu karşısında neler yapabiliriz, ne yaparsak geçiş sürecini vakit kaybetmeden gerçekleştirebiliriz gibi soruların yanıtını bulmak ve uygulamaya koymak istiyoruz. Kurumuzun geliştirdiği ve KOSGEB ile Kalkınma Ajanslarının destek verdiği iki önemli projenin tanıtımını Bursa ve İzmir’in ardından Aydın’da gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda, ilgili devlet kurumlarımız ve gazetelerimiz ile oturup istişare ederek, yazılı basın sektörümüzün yapısal ve dijital dönüşümü için yol haritasını belirlemek istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz toplantıya bütün meslektaşlarımı, Aydın basınını davet ediyorum” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:48

KASIM AYINDA 11.024 ARAÇ DENETLENDİ

KASIM AYINDA 11.024 ARAÇ DENETLENDİ

Aydın Valiliğinde yapılan Trafik Güvenliğinin Kasım Ayı Değerlendirmesi toplantısında Emniyet Müdürlüğü ve Jandarmanın yaptığı yol denetim ve uygulamalarındaki araç sayıları ve kesilen cezalar görüşüldü.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Trafik güvenliğinin arttırılması ve korunması için Valiliğimizin gözetim ve denetiminde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri tarafından 2017 yılı Kasım ayı içerisinde toplam 107.067 araç kontrol edilmiş olup, bunlardan kusurlu bulunan 11.024 araca 3.834.659,00 TL para cezası tatbik edilmiştir.

Kasım ayı içerisinde yapılan denetimler sonucu 196 sürücü trafikten men edilmiş, kusurlarından dolayı 292 sürücünün ehliyetine el konulmuş, 1828 araç trafikten men edilmiştir.

Alınan tüm bu etkin önlemlere rağmen; trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2017 Kasım ayı içerisinde İlimiz sınırlarında  maddi hasarlı 204, yaralamalı 272,  olmak üzere toplam 476 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda toplam 425 vatandaşımız yaralanmıştır.

Valiliğimizce, ilimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Trafik kazalarının azalması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 155 ve 156 nolu Polis ve Jandarma telefonlarına ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın bilgisine, desteklerine büyük ihtiyaç vardır.”

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:47

BU GENÇLER BİR HARİKA

BU GENÇLER BİR HARİKA

Aydın Büyükşehir BelediyeSpor 0-8 Altınkumspor

 

Didim Altınkumspor U16 Futbol Takımı ligdeki 4.Maçında 3.Galibiyetini Aydın Büyükşehir Belediye Spor karşışında Deplasmanda 8-0 Kazanarak aldı.

Aydın yan sahada Cumartesi günü saat 12’de başlayan ve  Koray Ürer, Emre Özer ve Muhammet Bulut hakem üçlüsünün yönettiği  maçta Altınkumspor'un gollerini Emirşah mert (4 gol), Bedirhan Demirbilek (2 gol) , Oğuz Sürer (1 gol) , Yavuz Pöge (1 gol)'den geldi.

 

Kulüp başkanı Özgür Makascıoğlu ve antrenör Salih Arısoy takımda geleceği parlak bir çok oyuncuları olduğunu belirterek yıldız futbocu olabilecek yetenekteki genç oyuncularıyla guru duyduklarını belirtti ve guruplarındaki iddialarının devam edeceğini belirtti.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 12 Aralık 2017 14:41

İMAR YÖNETMELİĞİ MHP’Yİ BÖLDÜ

MHP’li Meclis Üyesi Levent Ataş Partisinden İstifa Etti

İMAR YÖNETMELİĞİ MHP’Yİ BÖLDÜ

Didim Belediye Meclisinde geçtiğimiz Kasım ayında  imar komisyonundan gelen önergenin geldiği şekliyle oylanan ve MHP üyelerinden 4’ünün farklı oy kullanmasıyla başlayan tartışma,  Aralık ayı Meclis toplantısında Ak Partili Maşallah Subaşı’nın Çatılardaki uygulamalar ile ilgili önergesinin Aralık Ayı ikinci oturumunda yine gurup olarak hareket edemeyen MHP’li üyelerden Levent Ataş, meclis  toplantısı çıkışında  partisinden istifa etti.

MHP’li Nuh Ali  Yılmaz’ın Kasım ayı meclis toplantısında imar yönetmeliği konusunda farklı oy kullanmaları üzerine hakaretamiz sözler sarf etmesi ile başlayan tartışma Aydın İl Başkanlığına ve Genel Merkeze yansımış, söz konusu meclis üyesinin özür dileyeceği söylenmesine rağmen özür dilemeyip bir önceki mecliste ret oyu verdiğini gündem maddesine 1 aylık süreç içerisinde, bu sefer kabul etmesi üzerine, farklı menfaat ve çıkar  ilişkilerinin devreye girdiğini düşündüğü için ve Nuh Ali Yılmaz’ın özür dilememesi üzerine aldığını söyledi.

Levent Ataş istifasıyla ilgili olarak , yalnızca partiden istifa ettiğini meclis üyeliği görevine devam ettiğini ve söz konusu meclis üyesinin bu tavrı seçilmiş olan bizlere gösterebiliyorsa tabanda kim bilir nelere yapacak potansiyeli olması sebebiyle bu kararı aldığını belirtti.

Önümüzdeki günlerde bu tavrın sürdürülmesi halinde başka istifalarında  gelebileceğini söyleyen Ataş, istifa kararındaki en önemli konunun parti içinde bir çatışmaya sebep olmamak için olduğunu belirtti ve İl Başkanı ve Genel Merkezin istifası konusunda herhangi bir etkisinin olmadığını  ilçe yönetiminin iyi niyetli tutumunun istifasını bir ay geciktirdiğini bu kararı daha önce aldığını ve başka partiye geçeceği hakkındaki dedikodularında aslı olmadığını söyledi.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 12 Aralık 2017 14:40

TÜRKİYE VEGAN ROTASINDA DİDİM YOK

TÜRKİYE VEGAN ROTASINDA DİDİM YOK

Didim Belediyesi ile  paydaş olarak İDidm VegFest orgonizasyonlarını yapan Türkiye Vegan Derneği (TVD) Türkiye’deki vegan işletmelerin yer aldığı TVDROTA uygulaması başlattı.

Ebru Arıman’ın başkanı olduğu Vegan Derneği bu uygulama ile veganlara yardımcı olmak için konaklana bilecek vegan oteller, Vegan ürünlerin satıldığı  alışveriş yapılabilecek dükkanlar ile  yemek yenebilecek vegan lokantaların konumlarının belirlendiği uygulamada Dünyanın 2. Vegan dostu kent’i olma iddiasındaki Didim’de tek bir işletme dahi bu rota’ya girmemiş.

Otellerde uyku setleri ve mefruşatta hiçbir hayvansal ürün kullanılmadan döşenmiş odalı oteller,  yalnızca vegan ürünler satan işletmeler ve yalnızca vegan yemekler yapan ya da menüsünde özellikle mutfak araç ve gereçlerinde yalnızca vegan yemeklerin pişirildiği lokantalar bu sitede yerini almış.

Nisan ayında Didim’de yapılacak VegFest’te yiyecek ve alışveriş imkanı bulunsa da    konaklama yapmak için vegan odaları olan otel henüz yok.

 

Türkiye Vegan Derneğinin internet sitesinde yayınlanan rota’da tüm ülke çapında 3 tane vegan dükkan ve market ile 3 tanede vegan oda düzenlemesi yapmış otel yer alırken 57 tane menüsünde  vegan yemekler bulunduran ya da sadece vegan yemekler üreten işyerlerinin adresleri yer alıyor.  Konaklama tesisi olarak Antalya Bodrum ve İstanbulda 3 otel, tümü istanbul’da olan 3 yalnızca vegan ürünler satan işyeri rota da yerini almış.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 12 Aralık 2017 14:40

BİSİKLETCİLER DERNEKLEŞTİ

BİSİKLETCİLER DERNEKLEŞTİ

Daha önce amatör bir topluluk olarak etkinliklere katılan Poseidon Bisiklet gurubu Didim Poseidon Bisikler Derneği (DİPOBİS) adını alarak  Nisan ayında dernekleşti ve  Didim’de bisiklet sporunu yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor,   Her Cuma günü Didim’de şehir içi turlar düzenleyerek şehir içinde güvenli bisiklet kullanan dernek üyeleri zaman zaman da şehir dışına uzun yol turları düzenliyorlar.

Dernek hakkında açıklama yapan DİPOBİS başkanı İbrahim Sümer : “2013 yılından itibaren Didim' de bisiklet kültürünün gelişmesi, şehir bisikletçiliğinin yaygınlaşması, bisikletin trafikte daha çok saygı görmesi amacı ile çalışmalarını yürütmekte olan topluluğumuz 25 Nisan 2017 tarihinde Didim Poseidon Bisiklet Derneği çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.  Derneğimizin amacı; Bisiklet gezginliğini tanıtmak, bisiklet alt yapılarını geliştirmek, şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımına teşvik edici çalışmalar yapmak, diğer sivil toplum birimleri ile işbirliği yaparak projeler geliştirmek, doğa bisikletçiliği kavramının gelişmesini sağlamak, bilgi tecrübe bakımından donanımlı bireylerin artmasını sağlayarak gençlerimizi eğitmek” açıklaması yaptı.

 

Sümer Doğayı kirletmeden ve karbon ayak izi bırakmadan yapılabilecek en güzel  sporun bisiklet sporu olduğunu söyledi ve  “Unutulmamalıdır ki; bisiklet sporu sağlığı yerinde olan herkesin, her yaşta yapabileceği bir spordur” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 7