13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

BARIŞ HEYKELİNİN İKİZİ İZİN BEKLİYOR

Didim Aytepe Barış Parkına dikilen heykelin ikizi yapıma hazır.

1 Eylül Dünya Barış gününde açılışı yapılan ve üzerindeki figürün Ege’nin iki yakasında yaşayan insanların kardeş olduklarını simgeleyen heykelin ikizinin kardeş kent Leros’a dikileceği konuyla ilgili çalışmaların başlatıldığı biliniyor.

Dünya Barış Gününde heykelin açılışına ve törenlere katılan Belediye Başkanı Mihalis Kolias’ın da memnuniyet duyacağını söylemiş ve bu konuda elinden geleceğini söylemiş ve Heykeltıraş Eray Okkan’a teşekkür etmişti.

Didim’de Yeni Mahalle Kavşağındaki Atatürk Heykeli’ni de yapan Heykeltıraş Eray Okkan,  Leros Adasına yapılacak olan heykelin tüm kalıplarını hazırladığını kendisinin de içinde bulunduğu bir heyetle Yunanistan’a gidip bu konuda görüşmeler yaptıklarını be izin başvurusu yaptıklarını tüm yetkililerin konuya duyarlılık göstererek olumlu karşılamalarına rağmen henüz bir haber alamadıklarını söyledi.

Heykeltıraş Okkan,  yapılacak heykelin tüm masraflarını kendisinin yapacağını da belirtti, dört bin yıla dayanan dostluk ve komşuluk ilişlerinin kendisi için çok önemli olduğunu bu kadim dostluk ve komşuluk ilişkilerinin sembolü olacak bu heykeli yapmak için heyecanla izin beklediğini söyledi. Sanat yaşamı boyunca bir çok Yunanlı dostunun olduğunu ekleyen Okkan Didim’deki heykelin halkların barışı için bir adım olduğunu ve bin yıllar öncesi başlayana ilişkilerin siyasilerin tüm olumsuz davranışlarına rağmen sürdürüleceğine emin olduğunu da ekledi.

Heykel Traş Eray Okkan barış heykeli girişimlerinde kendi eserinin kullanılmasından duyduğu memnuniyeti belirtirken bu girişime öncülük eden Didim ve Leros Belediye başkanlarına da teşekkür etti. Herşeyim hazır izni bekliyorum, umarın en kısa zamanda olumlu cevap gelir ve kısa sürede bitireceğim eserimi hep beraber gidip Leros halkına armağan ederiz.” Dedi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 31 Ekim 2017 14:56

AKBÜK’E 112 AMBULANS İSTASYONU

AKBÜK’E 112 AMBULANS İSTASYONU...

Geçtiğimiz yaz ayında Akbük  Kültür Çevre Derneği [AKÇED] öncülüğünde başlatılan kampanya’da Akbük’e “Sağlam ve Sağlıklı bir Sağlık Merkezi” yapılması talep edilmişti.

İmza metninde aşıdaki talep dile getiriliyordu:

“Biz aşağıda imzası olan kişiler; resmi nüfusu 5.000’iken, yaz aylarında 70.000 kişiye ulaşan Akbük’de mevcut sağlık ocağı yapılanmasının yetersiz olduğu ve bu durumun halk sağlığı açısından ciddi riskler oluşturduğunun bilincinden hareketle, Sağlık Ocağı’nın acilen tam teşekküllü “Semt Polikliniği”ne dönüştürülmesini Sağlık Bakanlığı’ndan bekliyor ve saygılarımızla talep ediyoruz.”

Toplanan imzalar AKÇED tarafından Aydın İl Çevre Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’na gönderilmişti. Ancak halen gönderilen imza metinleri ile birlikte yapılan başvuruya ilgili makamlardan bir yanıt alınamamış durumda.

Görüşlerine başvurduğumuz AKÇED başkanı Ferda Kılıç kısaca şu açıklamayı yaptı:

- Akbük yıldızı her geçen gün biraz daha parlayan önemli bir turizm yerleşim birimidir. Kış nüfusu 5.600 iken yaz aylarında 70.000’i aşmaktadır. Bırakınız turizmin gelişmesine katkıda bulunmayı Devlet’in her şeyden önce vatandaşlarının sağlık sorunlarına çözümlenmesine öncelik vermelidir. Akbük’de yaşayan halkın çoğunluğu emekli insanlardan oluşmaktadır. Bu gerçek ise sağlık sorunun önemini daha da artırmaktadır. Sayın yetkililerin bu gerçekleri değerlendirerek arz ettiğimiz meseleye öncelik vermelerini diliyoruz.

İNŞAATLAR 300 GÜNDE TAMAMLANACAK

Akbüklülerin bu talepleri gündemdeki yerini korurken Sağlık Bakanlığı Didim’e yapmayı planladığı 112 Acil Sağlık İstasyonları yatırımı kapsamına Akbük’ü de dahil etti.

23 Kasım günü yapılacak olan ihalede, Kuşadası Davutlar’da  ve Çine’de hizmete girecek olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, Toplum Sağlığı Merkezi ve bir Aile Sağlığı Hekimliği  binalarının yapım işi de var.

 

23 Kasım 2017 günü saat 10’da Aydın Sağlık Müdürlüğü’nde da yapılacak olan ihalenin konusu oluşturan ihale sözleşmesi içeriğinde söz konusu inşaatların yapım süresinin 300 gün ile sınırlandığı belirtiliyor.

Yayınlandığı yer Didim

GAZİ İLKOKULU OKULUNDAN PEKTAŞOĞLU’NA TEŞEKKÜR PLAKETİ…

Didim Gazi İlkokulu Aile Birliği yöneticileri, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu’na ziyaret edip katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Didim Gazi İlkokulu Müdürü Birol Kurt, Okul aile birliği Başkanı Deniz Demirtaş ile okul aile birliği yöneticilerinden oluşan heyet, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret etti. Ziyarette Gazi İlkokulu heyetini Oda Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ağırladı. Okul Müdürü Birol Kurt okulda yaptıkları çalışmaları ile yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verirken, okul aile birliğiyle birlikte yürüttükleri çalışmalara değindi.

 

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ise oda olarak her dönem eğitimin yanında olduklarını belirterek, oda olarak yıllardır üniversite öğrencilerine burs verdiklerini, bunun yanı sıra okullardan gelen talepleri de geri çevirmediklerini söyledi.

 

Ziyaretin sonunda Okul Müdürü Birol Kurt ve Okul Aile birliği başkanı Deniz Demirtaş katkılarından dolayı Başkan Pektaşoğlu’na teşekkür plaketi verdi.

Yayınlandığı yer Didim

Ölü Ve Yaralıların Sayısı Dudak Uçuklattı !

Türkiye genelinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verileri kapsamında, son on yılda Türkiye’de gerçekleşen trafik kazaları üzerine bir inceleme yapıldı. Yapılan araştırma kapsamında; kaza sayısı, ölülerin ve yaralıların sayımında çıkan rakamlar dudak uçuklattı !

Türkiye’de son on yılda gerçekleşen trafik kazaları, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verileri kapsamında hesaplandığında; son on yılda 1 milyon 518 bin trafik kazası gerçekleşip, bu kazalar sonucunda; 44 bin kişi olay yerinde hayatını kaybederken, hastanelerde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan kişi sayısı ile beraber toplam 51 bin 869 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de en çok konuşulan haber başlıkları içerisinde ilk sıralarda trafik kazaları yer alıyor!

Yapılan araştırmalar kapsamında 2006-2016 yılları arasında trafik kazalarını konu alan haberlere bakıldığında, toplam 96 bin 860 haber yapıldığı öğrenildi. Son üç yılda ise 719 bin 668 trafik kazası haberi yapıldı. Son on yılda gerçekleşen kazaların en fazla olduğu dönem yazın tatil zamanlarında, kaza sayısının en az yaşandığı dönem ise trafiğin tatil dönemine kıyasla daha az kalabalık olduğu kış döneminde yaşandığı tespit edildi. Yapılan incelemelere göre; en fazla kaza Temmuz ayında, en az kaza ise Şubat ayında yaşanıyor. Ay olarak incelenmesinin yanı sıra gün olarak da incelenen kazalar için elde edilen sonuçlar; en çok kaza yapılan gün (tatil olarak da bilinen) Cumartesi günleri yaşanırken, en az kazaların ise Salı günleri gerçekleştiği yönünde bilgiler tespit edildi.

Dünya genelinde yapılan trafik kazaları araştırmalarına göre;  yılda ortalama 1,2 milyon kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybederken, 50 milyondan fazla kişi de yaralanıyor.

Yine yapılan araştırmalar kapsamında edinilen bilgiye göre;  yaşanan trafik kazalarında kusur oranı en çok insan faktöründe çıktı. Araçlardan kaynaklı gerçekleşen trafik kazaları %1 olarak tespit edilirken; sürücü, yolcu ve yaya olmak üzere kusur oranının  %99 insanlardan kaynaklandığı öğrenildi. Trafik kazaları sonucu oluşan sosyo-ekonomik maliyet ise 518 milyar dolar oldu.

2006-2016 yılları arasında meydana gelen trafik kazaları üzerine detaylı bilgiler aşağıdaki tabloda yer alıyor:

YIL

TOPLAM KAZA

ÖLÜ

YARALI

HABER ADET

2006

728.755

4.633

169.080

9.481

2007

825.561

5.007

189.057

7.851

2008

950.120

4.236

184.468

8.596

2009

1.053.346

4.324

201.380

8.643

2010

1.106.201

4.045

211.496

9.259

2011

1.228.928

3.835

236.074

9.466

2012

1.296.634

3.750

268.079

9.418

2013

1.207.354

3.685

274.829

8.641

2014

1.199.010

3.524

285.059

8.605

2015

1.313.359

7.530

304.421

8.684

2016

1.400.000

7.300

303.812

8.216

 

Yayınlandığı yer Didim

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek, Didim’de Yaşatılıyor

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan el yapımı ayakkabı imalatı, eskilerde kalan bir meslek olsa da hala bir yerlerde bu mesleğin ekmeğini yiyenler var. Tıpkı saat tamirciliğinde olduğu gibi, el yapımı ayakkabı yapımı da babadan oğula geçen mesleklerden biri olarak biliniyor.

Okan Göymen ilk olarak Muğla’da, babasıyla beraber el yapımı ayakkabı imalatı yaparak ekmeğini kazanıyordu. Yıllarca orada faaliyet gösterdikten sonra mesleğini Didim’de devam ettirmeye karar verdiler. 17 yıldır Aydın ilinin Didim ilçesinde, aynı dükkanda bu işi yapan Okan Göymen, ayakkabı tamirciliğinin yanı sıra özellikle Sandalet İmalatı yapıyorlar. Teknolojiye karşı mesleğini yaşatmak için uğraşan Okan Göymen gazetemize yaptığı açıklamada; “Babam 75 yaşında ve el yapımı sandalet imalatını hala birlikte yapıyoruz. Çünkü işini hala severek yapar. Babadan oğula mesleğimizi birlikte icra ediyoruz. Bizim yoğunluğumuz yılbaşı ile beraber başlıyor. Ocak ayında deri sandalet imalatına başlayıp, ürün stokluyoruz. Ayakkabı vitrinde birkaç aydan fazla kalmadan satılıyor, bizde yenisini üretiyoruz. Müşteri yoğunluğumuz Nisan ayında başlayıp, yaz sonuna kadar devam ediyor. Ürünlerimize Didimlilerde en az yabancı turistler kadar ilgi gösteriyor.  Devamlı müşterilerimizin yanı sıra yeni müşterilerimiz de fazla oluyor. Özellikle bu yaz çok yoğun ilgi vardı, ürün yetiştirmek için gece geç saatlere kadar dükkanda kalıp çalışmamız gerekti.” Dedi.

Okan Göymen sözlerine şu şekilde devam etti; “Kullandığımız deriler gerçek ve her zaman aynı kalitededir. Kullandığımız derinin kumaşını değiştirirsek sandaletlerimiz şuan gördüğü talebi görmez, her şeyden önce kalite önemli bizim için. Bununla beraber kullandığımız derilerin belli başlı renkleri var. Bunlar: Taba rengi, koyu kahve, haki yeşili, hardal ve krem rengi. Renk olarak kısıtlıyız ama model olarak müşterilerimiz arzu ettiği takdirde bize gösterecekleri bir fotoğraf ile istedikleri modeli yapabiliyoruz. Ücret olarak arada çok büyük bir fark olmadan istenilen sandalet modelini yapıp, kısa sürede teslim ediyoruz” dedi.

Yapılan sandaletler daha çok yetişkin bayan ve erkek üzerine ağırlık gösterirken; yürümeye başlayan bebekler içinde deri sandalet üretimi yapılıyor. Bebeklerin yanı sıra 10-15 yaş arası erkek çocukları içinde modeller mevcut fakat bu yaş grubu çok tercih etmediği için bu gruba fazla sandalet üretilmiyor. Müşterilerde en çok bayanların ilgi gösterdiği belirtilirken, yine özel sipariş isteyenler en çok bayanlar oluyor. Piyasanın altında fiyatlarla satış yapan Okan Göymen; fiyatların 2 yıldır değişmediğini ama bu yıl deriye zam gelmesi sebebiyle yazın fiyatların artacağının haberini de verdi.

 

Yayınlandığı yer Didim

AMBULANSSIZ MAÇLAR  ENDİŞELENDİRMEYE BAŞLADI

Amatör Maçlarda Ambulans bulundurulması zorunluluğunun olmaması hafta sonu  tartışmayı yeniden başlattı. Yönetmelik gereği Bölgesel amatör Lig maçlarından daha alt kümelerdeki maçlara Sağlık Müdürüüğünce Ambulans görevlendirilememesi saha içindeki yaralanmalarda hayati tehlikesi olan oyuncular olması durumunda  kötü şeylere sebep olabileceği  endişesini yaşatıyor.

Gazetemizde daha önce de yer alan haberde Aydın  Vali Yavuz Seli Köşger’in daha önce görev yaptığı Sinop’ta bir oyuncunun saha içinde hayatını kaybetmesinin ardından Valilik talimatıyla sahada ambulanslar görev yapmış ve büyüklü küçüklü bir çok yaralanmaya ve sakatlanmaya anında  müdahale edebilmiş.

Geçtiğimiz hafta oynanan maçlarda hem yan sahada hem Atatürk Stadyumunda yaralanmalar oldu. İlk olarak Yenihisarspor,  Söke Gençlikspor karşılaşmasında Murat Demir, kaleci Ozan Soyvar’la çarpışarak yaralandı. Çağrılan Ambulans olay yerine geç kaldı gelen ambulansın içeri girebilmesi için sahaya giriş kapısı anahtarı bulunamayınca kapı kırılarak içeri girildi. Murat’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İkinci yaralanma vakası Didim Belediyespor  ile Kuşadası Trabzongücü arasındaki maçta Can Samur’la Didim Belediyesporlu Muhammed Amin’in kafa topuna çıkışında her iki oyuncada yaralandı. Muhammed Amin saha kenarında müdahale edilerek oyuna devam ederken,   Can’ın açılan kaşı sahada bulunan sağlıkçı tarafından tamponlanarak durdurulsa da açılan kaşa müdahale edecek malzemenin olmaması nedeniyle çağrılan ambulans, yürüyüş yoluna kum dökülmesi için ters yönden gelerek sporcuya müdahale etti ve sahadan acil olarak çıkması bile 5 dakikadan fazla sürdü.

Geçen hafta yaşanan ve kötü sonuçlanmayan bu iki kaza, sporseverlerde ya daha kötüsü olursa sorumlusu kim olacak endişesi yaratıyor.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİM BELEDİYESPOR BOL GOLLÜ BİR GALİBİYETİ KAÇIRDI

Didim Beleidyespor 29 Ekim Pazar günü gurubun son sıralarında bulunan Kuşadası Trabzon Gücü takımını tek golle yenmesine rağmen taraftarın beklediğini veremedi.

Hakemler,  Fatih Cankurt,  Hakan Akkaya ve Duygu Cantez’in yönettiği maçta Didim Beleidyespor ilk 20. Dakikada bulmasına rağmen devamını getiremedi.

Her iki takımında tüm oyuncu değiştirme haklarını kullandığı maç ömncesi Dididm Beleidyespor’lu futbolcular Pankart açarak Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Bayram olması sebebiyle taraftarlada stadyumu sülemişlerdi.

 

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz’ü maçı yöneticilerle birlikte izledi.

Yayınlandığı yer Didim

Didimspor Hakemleri Bülent Kılıç, Ayhan İnal, Ali Topal

Takımımız Dün Davutlar Spor ile oynadığı maçtan 4-2 mağlup ayrılmıştır. Goller ; Murat Yılmaz (2)

Kırmızı Kart : Anıl , Tamer

 

 

Böylesine önemli bir maçta hakemlerin gerek hak edilen 2  tane net penaltının verilmeyişi , gerekse haksız yere oyuncumuzun kırmızı karttan oyundan atılması ve takımımıza karşı adil olmayan duruşu maçı katletmesine neden olmuştur.

 

Biz hiçbir zaman bizim Leh’imize düdük çalınsın istemedik . Sadece adil çalınsın istedik .

 

Maçın orta hakemi maçı pozisyonlara çok uzak bir mesafeden yönetmiştir 30-40 metre uzaktan kararlar vermiştir .

Elbette bizim de hatalarımız vardı. Ancak hakem gördüğünü çalmak zorundadır sonuca bakmadan ve etki altında kalmadan.

 

Biz takım olarak gecemizi gündüzümüze , yağmurda çamurda , Didim sevdasıyla gençlerimize futbolu sevdirmeye çalışırken bunca emeğin tek çırpıda katledilmesi  camiamızı bir hayli üzmüştür.

 

Hakem müsabakaların adaletini sağlar. Ama bunu başaramayan görevini layıkıyla yapmayan bir hakem üçlüsüyle karşı karşıya kaldık . Gerekli mercilere başvurularımızı ve şikayetlerimizi dile getirip işin peşini bırakmayacağız.

 

Takım olarak elimizden gelen çabayı gösterip şampiyonluk yolunda mücadeleye devam edeceğiz.

 

Bizleri yalnız bırakmayan taraftarlarımıza minnettarız.

 

 

Didim Spor Kulübü Yönetimi

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:32

BU COŞKU HİÇ BİTMEYECEK

BU COŞKU HİÇ BİTMEYECEK

Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yılı  tüm ilkede olduğu gibi Didim’de de coşkuyla yaşandı.

29 Ekim gün Kaymakamlıkta resepsiyonla başlayan kutlamalar Cumhuriyet meydanında okulla ve resmi erkân dışında vatandaşlarında büyük katılıyla sürdü. Kent merkezine uzak bölgelerde kutlamalar devam ederken bazı Didimliler de Çamkoru Sahil Sitesi sakinlerinin yaptığı gibi oturdukları sitelerde kutlama törenleri düzenlediler.  Site içindeki sosyal tesilerde bir araya gelen  Çamkoru sakinleri Cumhuriyet Coşkusunu  site içerisinde yaşadılar.

Hafta Sonu yapılan maçlarda da stadyum Atatürk Posteri ve bayraklarla süslenirken Yenihisarspor ve Didim Belediyespor futbolcuları da Cumhuriyetten vaz geçilmeyeceği içerikli pankartlarla sahaya çıktılar.

İlk olarak saat 13’te başlayan Yenihisarspor  Söke Gençlikspor, futbolcular selamlama seremonisine   “Bu sevgi hiç bitmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Yaşayacaktır” yazılı pankartla çıktılar ve spor severlerden büyük alkış aldılar.

Daha sonra oynanan Didim Belediyespor  ile Kuşadası Trabzon Gücü karşılaşma öncesinde de Didim Belediyesporlu futbolcular sahaya “…Türk Milletinin Karakter ve Adetlerine En Uygun Olan İdare Cumhuriyet İdaresidir” yazılı pankartla çıktılar ve büyük alkış alıp hep beraber İstiklal Marşı söylediler.

Didim Poseidan Bisklet Derneği’de 94. Yılı bisklet üzerinde kutladı. Dernek 70 kadar öğrenci ve Dernek üyelerinin katılımıyla 29 Ekim’de 29 km adıyla  düzenledikleri Cumhuriyete saygı turunu Cumhuriyet Meydanından başlayıp Altınkum  üzerinden  Liman yolu ile sürdürüp Didim Belediyesi önünde bitirdi.

Gündüz yapılan bu coşkulu kutlamaların ardından  Saat 19’da Didim Beleidyesi önünden başlayan fener alayıda Didimlilerin yoğun katılımıyla yapıldı.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Garnizon Komutanı Çetin Gülseven’in  kortejin başına geçerek başlayan yürüyüş,  Yol boyunca alkışlarla sevgi gösteriyle devam etti kortej uzadı ve  Fener Alayı, Cumhuriyet Maydanı’nda sona erdi.

Figen Biricikten Cumhuriyet Konseri

Didim Belediyesinin organize ettiği Fener alayına katılanlar ve meydanda bekleyenlerin buluşmasında marşlar söyleyen kalabalık Cumhuriyetin İlelebet Yaşayacağının göstergesi oldu ve burada buluşan Didimlilere,  Saygı Duruşu İstiklal  Marşı okunmasının ardından  Belediye Başkanı Deniz Atabay bir konuşma yaptı.

Atabay konuşmasını Didimlileri selamlayarak başlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin 15. Kuruluş yıldönümünde söylediği  “Kısa zamanda çok büyük işler yaptık, bu işlerin başınsa Cumhuriyeti kurmak geliyor” sözünü hatırlatarak sürdürdüğü konuşmasında, “Cumhuriyetin kurulduğu günden beri düşmanları hiç bitmedi ancak bizler Cumhuriyeti korumak ve yüceltmek için ant içenler olarak Atatürk’ün her zaman uyanık olmalıyız diskuru ile  emanetine sahip çıkmak mecburiyetindeyiz” diye tamamladı.

Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşundan kısa sür sonra hayatını kaybetmiş olmasına rağmen iktisadi ve gelişmelerin yanı sıra Kültürel  devrimlere de imza attığını belirten Başkan Atabay; “ Emperyalizme karşı  savaşarak bu ulusu kimsenin boyunduruğu altına sokmayan  Atamıza karşı bizimde görevimiz, çalışmak, çalışmak, çok çalışmak olmalıdır. Cumhuriyet korumak kendimiz olduğu kadar Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan uğruna canını veren tüm şehitler adına görevimizdir. Tüm Cumhuriyet Sevdalıları ve Atatürk sevdalılarının bayramını tekrar kutluyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Atabay’ın konuşması bittikten sonra sahneye çıkan sanatçı Figen Biricik  kalabalığın muhteşem ve Cumhuriyete yakışır bir kalabalık olduğunu belirterek geceyi organize eden Bakan Atabay’a ve belediye personeline teşekkür etti.

Ardından şarkılara başlayan Biricik,  İzmir Marşı başta olmak üzere birçok eseri meydandaki kalabalıkla birlikte söyledi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:31

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

28 Ekim Dünya Vegan Günü’nde Didim Belediyesi stand açarak  belediye Başkanı düzeyinde katılarak 2018 yılı 20-21-22-23  Nisan günleri ikincisi düzenlenecek olan  Didim VegFest2in tanıtımı yapıldı.

Kalamı’ta yapılan toplantıya katılan Didim Belediyesi burada yerel vegan lezzetlerden oluşan aperatif yiyecekler ikram etti. Ençok ilgi gören stantlardan olan Didim standını ziyaret eden öğrenciler Didim Belediye Başkanının festival için Didim’e gelecek ancak bütçesi düşüm öğrencileri için imkanlar hazırlayabileceği sözü üzerine Didim hakkında bilgiler aldılar.

Kalamış’ta yapılan toplantıda bir de konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim’in Cumhuriyet döneminde balkanlardan gelen mübadillerin oluşturduğu bir kent olması dolayısıyla bu yerleşimcilerin beslenme alışkanlıklarının bilmeden de olsa Vegan bir özellik gösterdiği belirtti. Büyüyen bir kent olan Didim’in aldığı göçlerden dolayı her gelen yerleşimcinin kendi beslenme kültürünü Didim’e getirmesine rağmen  çekirdek bir yerleşimcinin halen doğaya ve çevreye saygılı beslenmeye devam ettiğini  söyledi.

Geçen yıl yapılan Festivalin kendilerinin de beklediğinin üstünde bir katılımla gerçekleşmesinden cesaretle bu sene daha geniş katılımlı ve daha büyük bir organizasyon için çalışmalar başlattıklarını  belirten Başkan Atabay, Didim’de yaşayanlarında bu festivale katıldıklarını dolayısıyla festivalin kendi bütçesini de bu vesileyle oluşturduğunu ve Didimlilerin festivale sahip çıktığını belitti.

Vegan kent olmayı neden istediği de açıklayan Başkan Atabay, kendisinin de geçmişten gelen alışkanlıkla vegan beslenmediğini ancak Didim’e yerleştikten sonra burada yaşayan insanların bu  felsefeye saygılı beslendiğini gördükten sonra Türk Vegan Derneği ile irtibata geçerek girişimde bulunduklarını belirtti ve sırf ekonomik girdi olsun diye bir ot festivali yapmak istemediklerini, çevreye ve doğaya saygılı vegan felsefesinin tüm Türkiye’yle  ile birlikte dünyaya da duyurmak istediklerini belirtti ve toplantı öncesi gösterilen tanıtım belgesinde gördüğü şeylerden sonra “iyi yaşamak için vahşi olmaya gerek yok” diyerek anlattı.

Geçen yıl turizdde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla uluslararası katılımda zorluk çektiklerini, ancak son günlerde Avrupalı turistin yeniden Türkiye’yi tercihleri arasına aldığını gördüklerini ve  Almanya, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere Nisan ayından başından  itibaren festivali de içine alan paket turların  Aralık ayı itibariyle acenteler tarafından satışına başlanacağını belirti.

Didim’in vegan kent olması için sürdürülen çalışmaları anlattığı bölümde beslenme sektörü içindeki işverenlerle bu konu ile ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını ve eğitimler verdiklerini belirten Atabay hayvanlara ve doğaya saygının göstergesi olarak, hayvanların parklarda, sirklerde  faytonlarda kullanılmasını istemediklerini, Didim’de de bu konuda bir çalışma başlatarak elektrikli ya da motorlu faytonlar planladıklarını belirterek atların yalnızca çocukların görüp severek dokunarak ilgileneceği canlılar olarak kalmalarını planladıklarını da belirtti.

 

Veganların en büyük sıkıntılarından olan vitrinde et satışı yapan kasapların ne olacağın konusunda da Başkan Atabay insanlık tarihiyle başlayan bu alışkanlıkların değiştirilmesi için çaba gösterirken bu insanlara barış içinde herkese saygılı doğayı koruyup kollayan vegan felsefesini anlatarak konuyu kendi içinde halledebileceğini düşündüğünü de söyledi.

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 20