18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Eğitim Sen Didim Temsilciliği bir basın bildirisi ile Adana’da Cemaate aiti olduğu iddia edilen Yurttaki yangın ve burada yanan öğrenciler için açıklama yaptı.

 

“Yine İçimiz Yandı! Yeter Artık Hesap Verin!” başlıklı açıklama şöyle; “ Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan bir kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangında 11’i öğrenci olmak üzere toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 22 öğrenci yaralanmıştır. Eğitim Sen olarak, öncelikle hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralı öğrencilere acil şifalar diliyoruz.

Kız öğrenci yurdunda çıkan yangının hemen ardından, yangında hayatını kaybedenlerin ve yaralı olarak kurtulan öğrencilerin aileleri başta olmak üzere, hepimizin yürekleri yanarken, yangın ile ilgili olarak yayın yasağı getirilmiş olması utanç vericidir. Yurt yangınının boyutlarının belli olmasının ardından bölgede incelemeler yapmak ve yaralı öğrencilerin yakınlarına yardımcı olmak için Aladağ’a hareket eden Eğitim Sen Adana Şube yöneticileri polis tarafından önce engellenmiş, sonrasında zor kullanılarak gözaltına alınmıştır.

“Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu” adı altında faaliyet yürüten özel yurdun bir dini cemaate ait olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Öğrenci velileri, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi sonrasında kapanan köy okullarında okuyan öğrencilerin okumak için Aladağ’a geldiğini belirtmektedir. Aladağ’da bulunan Sinanpaşa Yatılı Bölge Ortaokulu’nun yurdunun yıkılarak daha büyüğünün yapılacağı iddia edilmiş, yurdun yıkılmasının ardından öğrencilerin ilçedeki mülki amirlerin ve belediyenin yönlendirmesiyle bu yurda yerleştirildiği iddia edilmiştir.

MEB Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ne göre ortaöğrenim ve yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler için, başka bir ifade ile sadece lise ve üniversite öğrencileri için özel yurt açılabilir. Aladağ “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu”nda çıkan yangında ölen çocukların 11-14 yaşları arasında ortaokul (ilköğretim ikinci kademe) öğrencileri olduğu açıktır. Temel eğitim çağındaki çocuklar için sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmesine rağmen, ortaokul öğrencilerinin bu yurda yerleştirilmesinin önünü açan herkes bu kitlesel cinayetten öncelikli olarak sorumludur.

Öğrencilerin eğitim ve barınma hakkı ile ilgili olarak yapması gerekenleri yapmayanlar, barınma sorunu yaşayan öğrencileri çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin inisiyatifine mahkûm etmiş, gerekli denetimleri yapmayarak böylesine acı bir facianın yaşanmasına neden olmuşlardır. Okulları kapandığı için ilçeye gelmek zorunda kalan ve devlete ait yurt olmadığı için dini cemaatlerin yurtlarına yerleşmek zorunda bırakılan öğrencilerin hayatını kaybetmesine neden olanlar ve yurt yangınında ihmali bulunanlar en kısa sürede ortaya çıkarılmalı ve hesap vermelidir.

Türkiye’de kimi vakıf ve cemaatlere ait çok sayıda yurt bulunmaktadır. Bunların büyük bölümünün yasal olmadığı ya da yasal boşluklardan yararlanarak faaliyet yürüttüğü bilinmektedir. Dolayısıyla, daha önce benzer örneklerde de görüldüğü gibi mülki amirlerin ve ilgili kamu görevlilerinin bilgisi dahilinde faaliyet yürütülmesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması bu tür acı olayların yaşanmasına neden olmakta, yaşanan sorumsuzlukların bedelini çocuk yaşta yaşamını yitiren öğrencilerimiz ödemektedir.” Denildi

Açıklamanın son bölümünde de ; “Bu üzücü olay ile bir kez daha görülmüştür ki, hükümetin yurt açığını gidermek, kamusal, parasız ve nitelikli barınma hakkı için politikalar üretmek yerine, cemaat ve özel yurtları teşvik etmesi yaşananların ardındaki siyasi tercihi ve dolayısıyla siyasilerin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

Eğitim Sen olarak, böylesine acı bir olayla yaşamını yitiren öğrencilerin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugüne kadar kamusal, parasız ve nitelikli yurtlar açmak yerine çocukları cemaat yurtlarına mahkum edenlerin ve yurtlarda gerekli denetimleri yapmayarak suç işleyenlerin, bu vahşette ihmali bulunan herkesin hesap vermesini istiyoruz.” Diyerek son verildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Birleşik HAZİRAN Hareketi Didim Meclis Adana’da kız öğrenci yuırdunun yanması v 11 öğrenci ile bir görevlinin hayatını kaybetmesinin ardından bir basın bildirisi yayınladı.

“Kader değil cinayet! Tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır!” diye başlayan açıklamada tarikat yurtlarının kapatılması istendi.

Açıklama şöyle; “Adana’da, Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne ait Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında, ilk belirlemelere göre ortaokul çağındaki 11 öğrenci ve 1 eğitmen hayatını kaybetti, çok sayıda öğrenci yaralandı. Hayatını kaybeden çocuklarımızın ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Yaralı kardeşlerimize acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.

Aladağ Kız Öğrenci Yurdu, memleketin dört bir yanını bir örümcek ağı gibi sarmış tarikatlara ait çok sayıdaki yurttan biri. Yasaya göre ancak lise ve üstü okullarda özel yurt açılabilecekken yasal boşluktan yararlanan dini gruplar, daha küçük yaştaki çocukların barınmasına yönelik yurt açabiliyorlar ve yoksul aileler, çaresizliğin de etkisiyle çocuklarını bu kaçak yurtlara göndermek zorunda kalabiliyorlar.

Olan bitenin adını açıkça koymak ve gerçeği tüm çıplaklığıyla tespit etmek gerekiyor: Bu bir cinayettir. Devletin eğitim öğretim alanındaki kamu hizmetlerini yerine getirmemesinin bedelini ömrünün baharındaki çocuklar ödemiştir.

Yaşanan bu cehennemin sorumlusu ülkemizi tarikatlar için cennete çeviren, denetimi, liyakatı devre dışı bırakan siyasal islamcı zihniyettir. Tıpkı Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi yaşanan kader değil katliamdır.”

Bildirinin son bölümünde ise “Aladağın kızlarının ahı yerde kalmamalı, ihmali olanlar yargılanmalı ve tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır.” Denildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİM BELEDİYESPOR BAYAN TAKIMI ÇOK ÜZGÜN...

Didim Belediyespor Bayan Futbol Ekibi geçen hafta pazar günü,Deplasmanda oynadığı Soma Zaferspor Bayan Futbol Ekibinden 30-0'lık skora yanıt aranıyor.

Bayanlar 3.liği 3 grupta mücadele eden,Didim Belediyespor Bayan Futbol ekibi Teknik Sorumlu Esra Biçer ve Bayan futbolcularda alınan yenilgiler sonucunda      morallerin sıfır olduğu görüldü.

Didim Belediyespor Bayan Futbol ekibi oynadığı üç karşılaşmadan  puansız ayrıldı.

 

Haber : Ahmet EREN

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 30 Kasım 2016 16:43

SEDYE YERİNE, ARKADAŞLARI DESTEK OLDU...

SEDYE YERİNE, ARKADAŞLARI DESTEK OLDU...

Didim Sentetik Suni Çim Sahasında geçtiğimiz pazar günü oynanan,Aydın Amatör Líği olan U17-Didim Belediyespor- U17-Söke İdman Yurduspor karşılaşması oynandı.
.

Söke İdman Yurduspor'lu Osman Güder karşılaşmanın ilk yarısında U17-Didim Belediyespor'lu Sefa Ölmez ile girdiği ikili mücadele de yerde kaldı.

Sağlık görevlisinin kontrolünden sonra oyundan çıkan Osman Güder arkadaşların omuzları üzerinde sahadan üzgün bir şekilde soyunma odasını gidildi.

 

 

Haber : Ahmet EREN

Yayınlandığı yer Didim

Rakip Demirten Yeşilköyspor'da Teknik Patron Ali Kepenek İstifa etti.


Bölgesel Amatör Lig 8.grup rakiplerimizden Demirten Yeşilköyspor'da Teknik Sorumlu
Ali Kepenek görevinden istifa etti. 2016/2017 sezonunda takımın başına getirilen Teknik Sorumlu Ali Kepenek'de liğin 10 hafta sonunda  Teknik Adam istifa furyasını eklenmiş oldu.

Bölgesel Amatör Lig 8.grupta hafta sonunda evinde Sökespor'a 2-0 mağlup olan
Demirten Yeşilköyspor'da Teknik Sorumlu Ali Kepenek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

 

Haber : Ahmet EREN

 

 

Yayınlandığı yer Didim

GENÇLER KAHVEDE,YAŞLI KURTLAR SAHADA MÜCADELE EDİYOR...


Aydın 1.Amatör Liğinde mücadele eden
Didim Yenihisarspor Futbol Kulübünün iki yaşlı kurt futbolcuları Yalçın Taştekin (38) ve Okan Macit (35) yeşil sahalarda gençleri oynadıkları futbol  ile taş çıkartıyorlar.
38 yaşında olan Yalçın Taştekin ve takım arkadaşı 35 yaşında ki takım arkadaşı Okan Macit'in yaşları ilerlemesini rağmen genç ve dinamik görünüyorlar.
Didim gençlerin internet salonları ile kahvehanelerde zamanını harcarken, Yalçın ve Okan  Didim Yenihisarspor Futbol Kulübünün Kırmızı-Mavi  forması altında oynadıkları futbol ile gençleri taş çıkartıyorlar...Didim Yenihisarspor'lu Yalçın Taştekin ve Okan Macit hafta içi  Didim Sentetik Suni Çim Sahasında akşam yapılan antrenmanları da kaçırmıyorlar.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Komedi de 3. Perde Kaymakamlıkta Sergilendi

Bu haberi siz okurlarımızla paylaştığımız için de özür dileriz. Ancak Kaymakamlığın ve Valiliğin bu komediyi dikkate alması bizim için haber değeri taşıyordu.

Son bir haftadır Didim üzerinde oynanan komedinin sergilendiği yerlerden birisi oldu. Aydın'dan gelen Vali yardımcısı, kaymakamlıkta kaymakamı bile dışarı çıkararak Celal K.  ve yanındaki E.B., ile görüştü.

Kaymakamlık çıkışında bir açıklama yapması beklenen C.K. İçişleri bakanlığına kendisini dikkate aldığı için teşekkür etti.  Önceki gün Didim Belediyesi önünde Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay'ın bir yerel gazeteye verdiği röportajı eleştiren ve bunu ulusal basına neden vermedi diye soran CK'ya, "Yerel basını beğenmediniz, o zaman hangi gazetede çıkmasını isterdiniz" sorusunu cevapsız bıraktı. Daha sonra "Nerede ölüm orucundasınız ziyaret etmek isteriz" sorusunu da cevapsız bırakan CK. Gazeteciler "Ölüm orucu görüntüsü vermediğinize göre, acaba yemek mi yiyorsunuz" sorularına C.K. yerine yanında bulunan başkalarının cevap vermesi  CK'nın mahcup tavrına yansıdı.

 

 

Bu komediler devam ederken. BAŞKAN ATABAY'da DİDİM CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

 

YAKINAN : DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI adına ve kendi adına A. Deniz ATABAY
Salih BANKOĞLU

VEKİLİ : Av. Ali İhsan AKTİMUR

ADRES : Yeni Mah. Atatürk Bulvarı No: 122 D: 1 Didim/AYDIN

ŞÜPHELİLER : Eklerde yer alan görüntü ve fotoğraflarda yer alan tüm şüpheliler

SUÇ : Suç tasnifi savcılığınıza ait olmak üzere şimdilik İftira ve şantaj, örgütlü bir şekilde suç işleme kastı

SUÇ TARİHİ : 25-28.11.2016

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkil A. Deniz ATABAY halen Didim Belediye başkanlığı görevini yürüten ve çevresinde dürüstlüğü ve çalışkanlığı le tanınan bir kişiliktir. Salih Bankoğlu’da Didim Belediye başkanlığı görevini yürütmekte olup, kendisi de aynı Belediye başkanı gibi dürüst ve çalışkan bir kişiliktir.

2-) Malum olduğu üzere ülkemiz çok hassas ve tehlikeli günlerden geçmekte olup 15.07.2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütünün kalkışması neticesinde büyük bir badire atlatmış neyse ki demokrasi ve milletimiz bu kalkışmaya gereken cevabı vermiştir. Ancak bu bulanık ve puslu havadan yararlanmak isteyen bir takım şer odakları bunu fırsata çevirmek amacıyla olur olmadık ithamlarla kamu idarecilerine ve devlet görevlilerine zarar vermek ve onları görevden aldırmak üzere kurgu ve organizasyonlar içerisinde birtakım oluşumlar içerisindedir. Özellikle kişisel menfaatlerini gerçekleştirmek amacıyla bu kişiler çeşitli tertipler ve organizasyonlar düzenlemekte ve kamu görevlilerinin huzur ve sakinlik içinde görev yapmalarına engel olmakta bir anlamda kamu hizmetini sekteye uğratmaktadırlar.

3-) Yukarıda izah ettiğimiz durumun bir benzeri Didim ilçe sınırları dışından organize olarak 25.11.2016 tarihinde Söke’den başlayan ve görüntülerden tespit edebildiğimiz kadarı ile başını Celal KILIÇDAROĞLU, Ali SAKAROĞLU, Ahmet ORAK, Naci ŞENSES, Salih DEMİR ve Ekrem BATUR’UN çektiği çıkar ve şer odağı kişiler ülkedeki karışıklıktan istifade ederek kendi parasal menfaatlerine gerçekleştirmek niyetindedirler. Bu kişiler açık ve net bir şekilde asılsız ihbarlarla hem adliyeyi hem de Belediyenin iş yapmasını engellemeye çalışmakta olup bunu organize bir şekilde suç şebekesi olarak planlamaktadırlar. Bu duruma ait planlamanın yapıldığı yerde çekilen fotoğraflar dilekçe ekimizde yer almaktadır.

4-) 30.03.2014 tarihinden bugüne Didim ilçesinde dürüst belediyeciliğin timsali olan, hukuka ve kanunlara sonuna kadar riayet eden bir belediye ve onun yöneticileri hakkında seçimlerden bu yana menfaat odaklarının yürütmüş olduğu karalama, şantaj, iftira ve hakaret dolu birçok konu Didim adliyesi kayıtlarında mevcut olup tüm bu olaylar ve kirli ilişkilere ilişkin kayıtlar savcılık ve mahkemelerde mevcuttur. Bunlardan en önemli bazı dosyalar; şüphelilerden Ahmet ORAK’ın sanık olarak adının geçtiği dosya olan ve halen derdest olan Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/326 E. sayılı dosyası ayrıca Didim 3. ACM’nin 2014/755 E. – 2016/170 K sayılı dosyada da şüpheli konumunda yer almıştır. Didim 1 ACM 2016/326 E. sayılı dosyada diğer bir sanık olan ve belediye başkanı ile bir meclis üyesinin iş yârinin kurşunlanması olayının da asli faili olarak yargılanan Osman Tayfun ONAN’ın Facebook paylaşımlarında da yukarıda saydığımız şüpheliler yer almaktadır. Bahsettiğimiz dava Didim 3. ACM 2016/326 E. sayılı dosyası, Şüpheli Ekrem BATUR’un sanık olarak adının geçtiği Didim 3. ACM 2015/541 E. – 2016/350 K., 2015/195 E.- 2015/508 K sayılı dosyası, halen devam eden 2016/5133 hazırlık soruşturması, şüphelilerden Salih DEMİR’in adının geçtiği 2015/199 E. – 2015/671 sayılı dosyası gibi şüphelilere ait birden çok dosya bulunmaktadır. Sayın savcılığın yapacağı basit bir sorgulama ile bu kişilere ve diğer şüphelilere ait birden fazla çeşitli suçlardan soruşturma ve kovuşturma yapıldığını da tespit etmesi mümkündür.

Sayın savcılık dikkat ederse olaylar hep üçüncü kişiler eliyle ve çok çeşitli araçlar kullanılarak yapılmakta, yürütülen soruşturma ve kovuşturmaları etkilemek amacıyla mesnetsiz ve asılsız suç duyuruları yapılmakta, belediye yöneticileri olan müvekkillerin fotoğraflarını sosyal medya da dahil olmak üzere ulu orta her yerde göstererek hedef yapılmakta ve asılsız iftiralarla iş yapmalarının Didim’e ve halka hizmet etmeleri engellenmektedir. Bu kişiler yüzünden müvekkiller asıl görevlerini yapmaları neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Sayın savcılığın ekte yer alan fotoğraflar ve videolardaki ilgili şahıslar hakkında ayrıca bu dilekçe kapsamında bildirdiğimiz dosyalarda dikkate alınmak kaydıyla tüm sanıklar hakkında örgütlü ve planlı bir şekilde Didim Belediyesini ve yöneticilerini yıpratmaya, karalamaya ve iftiralara yönelik suçlardan dolayı gerekli yasal takibatın yapılmasını müvekkiller adına arz ve talep ederiz.

HUKUKİ NEDENLER : 5237 S. K. m. 267 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelilerin cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. 28.11.2016

 

Yayınlandığı yer Didim

DAHOT Türk Halk Müziği Korosu  3 Aralık Cumartesi günü  Yurdun Dört Bucağından Türkülerimiz  konseri düzenleyecek.

Didim Belediyesinin katkılarıyla düzenlenecek konseri Şef Selahattin aydının yönetimindeki ve Suna Çuhadar sunuculuğunda yapacak.

Şef Selahattin Aydın’ında bağlama çalacağı koroda Raşit Yılman, Şaban Türkoğlu, Ragıp Yüksel, Alim Bozkuş, Erdem Gültaş ve Ayhan Bulut’ta bağlama çalacak, Kabak Kemanede Ülker Barbaros, Keman’da Timur Yarmacı’nın olacağı konserde nefesli çalgıda Kazım Ünür ve Ritimlerde Burhan Çolak, Mesut Özgiresun, H. İbrahim Kaya bulunacak.

33 koristin bulunacağı konser saat 19.30’da başlayacak. 2 bölüm halinde gerçekleşecek olan ve  26 parçanın seslendirileceği konserde 17 parça solo olarak seslendirilecek.

 

Parçalara zaman zaman halk oyunları ekipleri de eşlik edecek halk oyunları ekibi Erzurum Yöresinin Çift Beyaz Güvercin, Ben bir Kavak ve Aşşahıdan Gelirim türküleri koro tarafından seslendirilirken gösteri yapacaklar.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 29 Kasım 2016 16:17

Kursiyerler Yeni Binayı Bekliyor.

Kursiyerler Yeni Binayı Bekliyor.

 

Didim Belediyesi El Sanatları Kursları sürüyor. Çeşitli branşlarda süren kurslardan Nakış ve Keçe işleri ile ilgili olanı yeni binanın tamamlanmaması, eski yerde de kursların çakışması nedeniyle  kurslarını Belediye Düğün Salonunda yapıyorlar, Burada da zaman zaman nikah, halkoyunları ve koro çalışmaları nedeniyle erken bırakma ya da iptal etmek durumunda kalıyorlar.

 

Kurs öğretmeni Seval Öznalçı  yeni Kadın Uygulama merkezinin açılması durumunda kendilerine tahsis edilen yerde kurslarına devam etmek istediklerini böylece daha verimli olacaklarını belirtti. 30’a yakın kursiyer başvuru yapmış olmasına rağmen halen sürekli devam eden kursiyer sayısının 10’u geçemediğini ayrıca  yapılan ürünlerin ekonomik getiri olduğu kadar şimdi yalnızca hobi olarak bu iş yaptıkların belirtti.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 29 Kasım 2016 16:16

Didim Bilardo Salonuna Kavuşuyor

Didim Bilardo Salonuna Kavuşuyor

Açılışına Semih Saygıner’in katılacağı Ege Bilardo ve Dart Salonu Pazar günü açılıyor. Sahibi Erdoğan Kılıç olan Salonda 5 tanesi Amerikan bilardo masası,   ikisi, karambol, ikisi maç masası olan 4 tanede üç bant bilardo masası bulunuyor.

Bilardoyu kahve köşelerinden kurtarmak ve spor halinde yapılmasını sağlamak için bu işe gönül verdiklerini belirten ve kendisi de bilardocu olan iş yeri sahibi düşündükleri konsepti uygulamak için çok masraf ederek yanında pastanesi de bulunan bir mekan açtıklarını bilardo oynamak için zaman ayıranların arkadaşları ya da eşleri de salondaki ikramlardan faydalanacağı gibi yan tarafta yine kendilerinin açtığı, imalathanesi de içinde olan   pastanede de zaman geçirebileceklerini belirtti.

Bilardo Sihirbazı Semih Saygıner’in Pazar günü salonda bir de gösteri yapacağını söyleyen işyeri Sahibi Erdoğan Kılıç, komşu ilçelerden de bilardo sevenlerin açılışa geleceklerini, Semih Saygıner ve Menajeri Melih Dağaş, Muğla Gençlik Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Bodrum Bilardo Akademinin Sahibi Hasan Pamuk’un da bizzat açılışa geleceklerini  bilardo sevenleri dumansız nezih bir ortamda zevkli vakit geçirebileceklerini ayrıca zaman zaman dart ve bilardo turnuvaları da düzenleyeceklerini “de  söyledi.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 18