18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:11

Didim’de fener alayı coşkusu

Didim’de fener alayı coşkusu


29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Didim’de Fener Alayı düzenlendi. Binlerce Didimlinin katıldığı yürüyüş Kent Meydanında sona erdi; yürüyüşün ardından Aegean Band konseri düzenlendi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Didim’de Fener Alayı düzenlendi. Didim Belediyesi önünde başlayan yürüyüş öncesinde Dev Türk Bayrağı ile Atatürk Portresi Didimlilerce taşınırken, motosikletli ve bisikletli ekiplerce yürüyüşe destek oldu.
Yürüyüşe, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve eşi, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve eşi, Didim İlçe emniyet Müdürü Özgür Selçuk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Turan Kaya, CHP Didim İlçe Başkanı Gökmen Karataş, CHP’li Meclis Üyeleri yer alırken ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile binlerce Didimli marşlar eşliğinde yürüdü. Cumhuriyet Cadde ve Atatürk Bulvarı üzerinden devam eden yürüyüş marşlar ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Kent Meydanında sona erdi.
Meydanda yürüyüş sonrasında havai fişekler atılırken toplanan binlerce Didimliye seslenen Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay Cumhuriyetin 93. yılını kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi. Atabay konuşmasında Arap coğrafyasında devam eden savaş ortamına atıfta bulunarak insanların yerlerinde edilerek sürgün hayat yaşadığını ifade ederek “Bir tek Türkiye’ye dokunamadılar. Biz Atatürk’ün emanetine dokundurmayız. Çünkü Atatürk bizim yüreğimizde; kalbimizde.”dedi.
Konuşmaların ardından hep bir ağızdan 10. yıl marşı okundu. Daha sonra sahneye çıkan Aegean Band grubu söylediği parçalarla alanı dolduranlara hoş saatler yaşattı. (İHA)

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:10

CEMEVİ’NDEN MORAL PİKNİĞİ

CEMEVİ’NDEN MORAL PİKNİĞİ

Didim Cemevi her yıl düzenlediği Hıdırellez pikniklerinden sonra bu sene sonbaharda moral pikniği düzenledi.

Orman kampında düzenlenen piknikte Didimliler doyasıya eğlendiler.  Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan son günlerde toplumda yaratılmaya çalışılan korku ve baskı politikalarının arasında gerginleşen toplumsal  ortamı gevşetmek ve neşelenmeye de ihtiyaç duyulduğunu bu pikniğide kaynaşmak ve eğlenmeyi duyulan ihtiyaçtan dolayı  düzenlediklerini söyledi.

Piknik alanını ziyaret eden Belediye Başkanı Deniz Atabay ve CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş tüm masaları ziyaret etti.

Sabah kahvaltıyla başlayan piknikte yerel sanatçılarda sahne aldı ve halaylar ve zılgıtlarla geç saatlere kadar eğlenildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:09

Didim Belediyespor evinde mağlup

Didim Belediyespor evinde mağlup

Bölgesel Amatör lig 8. grup maçında Didim Belediyespor evinde ağırladığı Çiğli Belediyespor’a 1-2’lik skorla mağlup oldu.

Didim Belediyespor -Çiğli Belediyespor maçı güzel bir havada oynanırken Çiğli ile Didim yöneticileri maçı protokolde izledi. Çiğli’den gelen 70 kadar taraftar takımlarını destekledi
Maçın ilk yarısında her iki takımda pozisyona girmekte zorlanırken kontrollü futbol oynadıkları görüldü. Uzatmalarda kazanılan kornerden ceza sahasına ortalayan Hasan’ın topun arka direkte kafayla tamamlayan Doğan takımını 0-1 öne geçirdi ve devre arasına önde girdi. Maçın ikinci yarısında Didim Belediyespor beraberlik golü için bastırdı. 67. dakikada Orhan’ın ortasında Ozan kaleciden önce topa kafayla yükseldi. Kaleci Can topu kesmesine rağmen top yere düştü. Oyuna iki dakika önce giren Erberk topu kafayla filelere gönderdi ve skoru 1-1 yaptı. Maçın 90+3 dakikasında Didim Belediyespor ceza sahasında yaşanan karambolda hakem penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen Mahmut topu filelerle buluşturdu. Golden hemen sonra hakem maçı bitiş düdüğünü çalınca Çiğli Didim deplasmanında 1-2lik galibiyetle döndü. (İHA)


Stad: Didim Atatürk
DİDİM BELEDİYESPOR: Yaşar, Emre, Vahdet, Süleyman, Yasin, M. Fehmi, Malik (Dk 88 Umut) Turgut ,Ozan, Orhan, (dk 75Mehmet) Ali Erdem (65 dk Erberk)


ÇİĞLİ BELEDİYESPOR:Can, Mahmut, Utku, Yekta, Ali, (85dk Onur) Hasan (75dk. Murat) Emrah, Hakan, Göksel, Doğan, Ufuk


Sarı kart: Doğan, Utku (Çiğli Bldspor) Erberk (Didim Bldspor)


Goller:45+1 Doğan 90+3 Mahmut pen. (Çiğli Bldspor) 67.dk Erberk (Didim bldspor)

O         G         B         M        P

1          Ödemiş Spor              6          4          0          2          12

2          Çiğli Bld                    6          3          3          0          12

3          Ortaca Bld.                6          3          3          0          12

4          D.Yeşilköyspor                     5          3          1          1          10

5          Yatağanspor              6          2          3          1          9

6          Sökespor                    5          2          1          2          7

7          Didim Bld.                6          2          1          3          7

8          Utaş Uşakspor                       5          1          3          1          6

9          Aliağa F.A.Ş.             5          1          3          1          6

10        Sarayköyspor             6          1          2          3          5

11        Pamukkalespor           6         1          1          4          4

12        Çine Madran              5          0          3          2          3

13        Karpuzlu Bld.            5          0          2          3          2

 

 

FİKSTÜR

 

Çiğli Belediyespor      Çine Madranspor

Karpuzlu Bld.            Ödemiş Spor

Pamukkalespor           Aliağa Futbol A.Ş.

Sökespor                     Didim Belediyespor

Utaş Uşakspor                       Sarayköyspor

Yatağanspor               Demirten Yeşilköyspor

 

 

Ortaca Belediye         0 - 0                Utaş Uşakspor

Didim Belediyespor   1 - 2                Çiğli Belediyespor

Ödemiş Spor              5 - 0                Sökespor

Çine Madranspor        0 - 0                Pamukkalespor

Aliağa Futbol A.Ş.     1 - 1                Yatağanspor

 

Sarayköyspor             5 - 0                Karpuzlu Bld.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:08

Ehliyeti Nüfus Müdürlükleri verecek

Ehliyeti Nüfus Müdürlükleri verecek

Resmi Gazete'de olağanüstü hal kapsamında (OHAL) önceki gün yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen pasaport ve ehliyet işlemleri, polisten alınarak 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilecek.

Bugünden itibaren AB uyumlu, parmak izli, çipli yeni pasaportlar için emniyete müracaatlar başlayacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü devralıncaya kadar pasaport ve ehliyet işlemleri hizmeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmeye devam edilecek.

ARAÇTA RUHSAT

Ruhsatını araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

KABARTMALAR

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL ceza verilecek.

Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak.Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL ceza verilerek tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. Böylece, kabartma plaka kullanmanın önüne geçilecek.

PLAKASIZ ARAÇ

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL ceza verilecek, plaka takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

SAHTE PLAKA

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin TL para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek.

PLAKA BASIMI

Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10 bin TL para cezası verilecek.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:07

DAHOT Gençleri Sıkı Çalışıyor

DAHOT Gençleri Sıkı Çalışıyor

Didim Halk Oyunları Topluluğu (DAHOT)  geçen ay yaptığı seçmelerin ardından yeni yetenekleri sahneye hazırlıyor.

Didim Belediyesi Düğün Salonunda yürüttükleri çalışmalarına zaman zaman salonun önünde de devam ediyorlar.

 

Geçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet bayramında salonda resim ve seramik sergisi olmasından dolayı yapacakları çalışmaları aksatmamak adına salonun önüne taşıyan , kız ve erkek ekiplerinin ayrı ayrı çalışma yapma fırsatıda buldular.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 31 Ekim 2016 14:06

MECLİS 2 KASIMDA Toplanıyor

MECLİS 2 KASIMDA Toplanıyor

 

 

Didim Belediye Meclisi Kasım ayı ilk toplantısını 2 Kasım 2016 Çarşamba günü  saat 14.00’de Belediye Meclis Salonunda yapacak.

1’i Komisyondan gelen  Plan değişikliği teklifinin görüşülmesi diğer 3’ü İmar ve Şehircilik müdürlüğünden gelen iki parselin durumun değerlendirmesi maddesi diğeri ise Didim’de gelişen mahallelerde mahalle sınırının yeniden belirlenmesi konusu olan 4 maddeden oluşuyor

Şayet ek gündem maddesi olmaz sa görüşülecek gündem maddeleri şunlar

 

1) Belediye Meclis İmar Komisyonuna sevk edilen; S.S. Didim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin plan değişikliği teklifinin görüşülmesi.

2) İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 24.10.2016 tarih ve 2402 sayılı “Gevrek Mevkii 1937 Ada 3 Parsel” konulu yazısının görüşülmesi.

3) İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 25.10.2016 tarih ve 2411 sayılı “Gevrek Mevkii 690 Ada 11 Parsel” konulu yazısının görüşülmesi.

4) İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 26.10.2016 tarih ve 2417 sayılı “Mahalle Sınırları” konulu yazısının görüşülmesi.

 

 

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

BÜYÜKŞEHİR CUMHURİYET COŞKUSUNU FENER ALAYI KORTEJİYLE KUTLADI

Cumhuriyet'in 93'üncü yılı kutlamaları kapsamında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından fener alayı korteji düzenlendi.

 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte binlerce Aydınlı vatandaş, Türk bayraklarıyla  korteje katılarak Cumhuriyete sahip çıktı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen fener alayı korteji  Atatürk Kent Meydanı’ndan başlayarak Adnan Menderes Bulvarı boyunca devam etti.  Minik izcilerin ellerindeki meşalelerle aydınlanan gecede binlerce kişi marşlar eşliğinde yürüdü. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, kortejin önünde yer alarak, yürüyüş boyunca söylenen marşlara eşlik etti.

Başkan Çerçioğlu büyük fedakarlıklarla zafere ulaştırdığımız bağımsızlık mücadelemizin ardından, 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyetimizin, esaret zincirini kıran Türk Ulusunun çağdaş uygarlık yönündeki yeni hedefini de ortaya koyduğunu ifade ederek, “ Büyük Kurtarıcının da ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar  olacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulması ve yaşatılmasında emeği geçen şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşerilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum”  diye konuştu.

Kortej yürüyüşünün ardından Atatürk Kent Meydanında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi büyük beğeni topladı.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

VOLKİCAR YARIŞLARI AYDINLILARI BÜYÜLEDİ

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ünlü rallici Volkan Işık tarafından organize edilen"V1 Challenge" sezonun dördüncü ayak yarışı Malazgirt Meydanı’nda yapıldı.

Isınma turlarının ardından geçilen V1 Challenge rekabeti izleyenlerin nefeslerini kesti. 18 pilotun katılımı ile gerçekleşen yarışlarda heyecan, mücadele ve rekabet en üst seviyede yaşandı.

Ünlü rallici Volkan Işık Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ederek “Aydın bu yarışı çok sevdi. Aydınlıların organizasyona gösterdiği ilgiden dolayı ve Başkan Özlem Çerçioğlu’nun Volkıcar yarışlarına verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yarışlar sonunda dereceye girenlere ödülleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz tarafından verildi.

Yayınlandığı yer Didim

Cumhuriyet Bayramı son yıllarda yapılanların en görkemlisi olarak kutlandı

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cuma günü Cumhuriyet Meydanındaki Anıta çelenklerin konulmasıyla  başlamıştı.

29 Ekim günü saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlanan törenler Kaymakam İskender Yönden, Garnizon komutanı Çetin Gülseven ve Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın Meydanda bulunanların bayramını kutlaması ile sürdü, Kaymakam ,İskender Yönden Didimliler hitabından Meydan adının Cumhuriyet Meydanı olduğunu, Ancak; 15 Temmuz günü demokrasiye yapılan darbe girişiminin ardından burada Cumhuriyete ve demokrasiye  29 gün boyunca sahip çıkıldığını ve meydanın adının Didim Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirdiğini söyledi.

Ulu önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sahip çıkılacağını Cumhuriyete sahip çıkacağını gösteren tüm Didim Halkına teşekkür etti ve törene katılan tüm Öğrencileri, öğretmenlerin ve Didimlilerin bayramını kutladı.

Törenlere Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlene Şiir, Kompozisyon ve resim –yarışmalarında dereceye giren ilk okul ve orta öğretim elemanlarına ödülleri verildi.

İlk ödülü Kaymakam İskender Yönden 25 Temmuz günü Van’da şehit olan Ömer Öner’in annesi Fatma Öner’e verdirdi. Daha sonra dereceye giren öğrencilerin ödülleri Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Deniz Atabay, Başsavcı Mustafa Dede verdi.

Daha sonra Öğrenciler şiiler okudular ve folklor gösterilerinin ardından geçit resmi ile tören tamalandı

 

 

Yayınlandığı yer Didim

GÖZALTINDAN ÇIKTILAR BASININ KARŞISINA GEÇTİLER

Didim Eğitim Sen Temsilcisi Turgay Elçi ve 5 Eğitim Senli görevden el çektirildikten sonra sabah evlerine yapılan operasyonla göz altına alınmışlardı.

Gözaltında ifadeler alındıktan sonra serbest bırakılan öğretmenler  Cuma günü  Sendika binasında bir basın toplantısı yaptılar.

Öğretmenler adına konuşan Temsilci Turgay Elçi, “göz altına alınma sebeplerinin yasal bir dayanaığı olmayan uydurma ve alelade hazırlanmış dosyaya bir şeyler ekleme çabasından dolayı olduğunu” söyledi.

Öğretmenler “Bazı arkadaşlarının kelepçelenerek ve evlerinde zor kullanılarak arama yapılmasının aksine Emniyet Müdürlüğü ve Karakoldaki süreçlerinde kendilerine nazik davranıldığını  ancak kendilerine   yöneltilen soruların tamamen anayasal hak olan basın açıklamalarının olması ve bu açıklamaların barış ve demokrasi söylemiyle denk düşmesine rağmen illa bir örgütle ilişkilendirilmeye çalışıldığını , toplumda itibarsızlaştırmaya yönelik bir  gözaltı olduğunu” söylediler.

Kendilerine  yöneltilen sorulardan olan Gurup Yorum Dinler misiniz ya da müziklerini sever misiniz? denmesinin çok saçma olduğunu müzik dinlemek bir suçsa bu sucu kaymakamlık da işliyor, kaymakamlığı telefonla aradığınızda karşınıza çıkan bekletme müziği Gurup Yorumun ezgileridir. Bu örneği ne kadar saçma bir dosya  ve sorgu olduğunu anlatmak için verdik dediler.

Görevden el çektirmeleri yoluyla itibarsızlaştıramadıkları öğretmenleri böyle bir uygulamaya tabii tutmalarına rağmen Didimli demokratların kendilerini karakol dışında beklemeleri ve nöbet tutarcasına davranmalarının kendilerine güç verdiğini söylediler.

Didim Eğitim-Sen Temsilcisi Turgay Elçi “15 yıldan fazla süredir Didim’de yaşıyoruz amaç sadece ifade almak olsaydı bizi çağırılarsa ifade verirdik, şayet gözaltına alınmamış olsaydık, görevden alınan yazılarımıza mesai saatleri içinde itiraz edecektik, ancak bu uygulamaya pazartesi günü itiraz etmek için dilekçelerimizi  gerekli makamlara ileteceğiz.

Genel Merkezin ve Aydın Şubesinin hem hukuki desteğini ve hem de bireysel desteğini gördük, herkese teşekkür ediyoruz.

 

Eğitime vurulan bir darbe olarak gördüğümüz bu uygulama için öğrenci velilerimizden ve öğrencilerimizden, Didim kamuoyundan büyük destek görüyoruz. Didim Emek ve Demokrasi  savunucuları eğitime ve öğretmenlerine sahip çıkmak için bir dizi eylem hazırladıklarını biliyoruz, herkesi bu dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 17