13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 04 Aralık 2017 08:04

Cezalar geri ödenmeyecek

Yazan  Erol YILDIZ

Cezalar geri ödenmeyecek

Vatandaşın artık güveneceği kimse kalmadı. Henüz ne olacağı belli olmayan bir karar aşamasının arifesinde ne olacağını beklemeye başladı. Konu aslında pek önemli değil. Önemli olan tarafı, oto camlarına kaplanan filmler ile ilgili. Daha önce de belirttiğim gibi, oto camlarına kaplanan filmler için farklı fikirler yürütülüyor. Halkın bir kısmı olmasından yana tavır koyarken, diğer yarısı ise olmamasını istiyor. Ayni siyasi ayrışım gibi bu işte de ikiye ayrılmalar başladı.

Bana sorarsanız, bu işin tamamen kaldırılması yönündedir. Burası pek fazla bizleri ilgilendirmiyor. Vatandaşı ilgilendiren asıl konu, ödedikleri cezaların geri ödenmemesi konusudur. Bir çok tanıdığım beni arayarak bu konuda yardım bekliyorlar. Kendilerine verebilecek cevabı bulamazken, sonunda farklı da olsa bir muhatap çıkarak, cezaların geri alınmayacağını bildirdi.

Bu konuyla ilgili olarak işin aslına dönmek istiyorum. Yıllarca oto camlarının kaplanması işleri yapılıyordu. Bu iş sanayi kesiminde birilerinin ekmek kaynağını oluşturduğu gibi, kullananlar açısından da güneşi engellediği görüşü ayrıca içerisinin görünmemesi konusunda olumlu baktıkları yaklaşımdı. Gerek hükümet kanadı, gerekse konuyu daha sağlıklı düşünen  bazı kesimler cam filmleri sayesinde içerisinin görülmediği konusunda düşüncelerini dile getirdiler. Sonunda yasak geldi ve cam filmleri kullanımı yasaklandı.

İşin enteresan olan kısmı, Resmi Gazetede yayınından sonra yasaklanan sistemin ardından, halktan gelen tepkiler üzerine, Cumhurbaşkanının konu için talimatları sonucunda bu konu için çalışma başlatılarak yeniden düzenleme getirileceği iletildi. Sanayi ve teknoloji bakanlığı filmlere yeni sistem getirileceğini söylerken, içişleri bakanlığı ise sisten belirlenene kadar camı film ile kaplı olan araçların sürücülerine ceza kesilmeyeceğini bildirdi. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor.

Enteresanı ise, daha önce Arap saçına dönen çalışmalar sürerken, yasaklama sonucunda verilen karardan sonra bu araçlara kesilen cezalarla ilgiliydi. Evet yasak sonucunda cezalar kesildi. Ardından cezaların kesilmesinden sonra yeniden değerlendirme yapılacağı haberi çıktı. Bu zamana kadar ceza kesilmeyeceği iletilmiş olsa da, bu işten zararı görenler cezasını ödeyenler oldu.

 

Yazık değil mi diye sormak lazım. İnsanların aldığı kısıtlı ücretlerle, zaten sıkıntı yaşarken, muamma olan bir konu için kesilen cezalar ödendi. Peki bu cezaların geri ödenmesi yasaklanırken neye istinaden karar alındı cevap veren yok. Bence olan vatandaşa oluyor. Geçmeyenin sırtına yüklenen otoyol ve köprü bedelinde olduğu gibi. Biz her sefer bunların ceremesini çekiyoruz. Haydi bakalım. Son karar ile kesilen bu cezaların geri ödenmesinin mümkün olmadığı bakanlık tarafından açıklanmıştır.