13 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 30 Kasım 2017 11:00

Bize en büyük değer Cumhuriyet rejimidir

Yazan  Erol YILDIZ

Bize en büyük değer Cumhuriyet rejimidir

Birlik ve beraberliğin sağlanması insanların yüzlerine yansımasıyla belli oluyor. Keşke bunca bela başımıza gelmeden devletin değişmez özellikleri ortak paydada fikren birleşmiş olsaydı. Şimdiye kadar en az yirmi yıl daha ileride olacaktık. Önceki yazılarımın hemen hemen tamamında, vatandaşların çektiği çileden, sosyal eziklikten ve vatanın birlik ve beraberliğe olan ihtiyacından hep söz etmiştim. Demek ki, bu ülkenin böyle bir beraberlik ve fikir anlayışı içinde olmasına gerek varmış. Siyasilerin ortak paydada buluşması hem ekonomik hem de sosyal açıdan halkın rahatlamasına neden olan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Benim merak ettiklerim ise bariz ve apaçık olarak kendini medya görüntülerinde ortaya koyuyor. Bana katılan kaç kişi çıkar bilemem ama, bu bizim ülkemizin kurtuluş hikayesidir. Başkalarını asla ilgilendirmez. Bu düşüncem tarzında şimdi size sormak istiyorum. 15 Temmuz akşamı hainlerin ortaya çıkmasıyla bizlere yaşatılan korkunç girişim ve ardından gelen katliamlar sonucunda, çok sayıda sivil ve güvenlik görevlisini kaybettik.  Bu hainlerin ülkemizde her yeri karıştırarak, memleketimizi ters çevirmeleri konusunda uyarılarımız olduğu kadar, onların Atatürk Cumhuriyetine yaptıkları tuzakların ayyuka çıktığını hep söyledik. Şimdi birer birer ortaya çıkıyor.

 

Cumhurbaşkanının medyada halkı meydanlara davetinin ardından, halkın direnişi sayesinde olaylar bastırılarak karşı eyleme dönüştüğünü hepimiz gördük. Egemenliğin kayıtsız şartsız halkın olduğu terminolojisinden görüldüğü kadarıyla gerçeğin bu olduğu ve Atatürk’ün deyiminin yerinde olduğunu, siyasi ayrım yapmadan herkes tarafından günümüzde kabul gördüğünü görmekteyiz. Bu mutluluk vericidir. İnşallah ciddi ve gerekli olduğuna inananların birlikteliğidir.  Ben bu durumu ikinci varoluşla kıyaslayarak, halkın kurtuluşu olarak yorum yapıyorum. Meydanlara çıkanlar sol sağ ayrımı yapmadan sadece ülkenin birlik ve beraberliği için AKP, CHP, MHP gibi fikirler bir yana atılarak sadece Türk bayrağı ile alanlarda olanlar, bu ülkenin evlatlarıdır. Türk bayraklarının arasında başka bir fikre sahip siyasi bir bayrak var mıydı? Olmadı. İstenmedi. Eğer ki biri kalkıp da siyasi bir bayrakla çıksaydı, meydanda bulunan halk onu ya linç eder ya da kovalardı. Bunda hemfikir olduğumuz inancındayım. Peki ya Türk bayraklarını taşıyan o halkın arasında Suriye bayrakları ne işe yarıyordu? Bence Suriyeliler kendi ülkelerinin kargaşasının hesabını yapmalıdırlar. Bu ülke bizim, dışarıdan kimsenin müdahalesi olmadan beraber düşünebilecek güçtedir. Tam bağımsız Türkiye bundan diyoruz. Savaştan kaçarak ülkemize gelerek, eğer biz de Türk olduk diyorlarsa buyursunlar bayrak burada. Hayır biz burada hem olacağız, hem de elimizde Suriye bayrağı olacak diyorlarsa, kusura bakmayın, bizler bu ülkeyi ne zor şartlarda kurtardık ve o günden bu yana elimizde Türk bayrağını taşıyoruz. Başka bayrağın meydanlarda dalgalanmasına bu ülkenin hem AKP’lisinin, hem CHP’lisinin, hem de MHP’lisinin, yüksekte tutması gerekir.