18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 13 Eylül 2017 08:01

Tarım çiftçi Pazar üçgeni

Yazan  Erol YILDIZ

Tarım çiftçi Pazar üçgeni

Keşke bir bakan da zeytinin bol olduğu yerden olsaydı. Şanlıurfalı Fakıbaba, tarım arazilerini korumaya aldığını söylemiş. Ne kadar güzel bu sözler. Keşke bunu yıllar önce söylemiş olsaydı ve ülkenin yaşamakta olduğu tarım arazilerinin yok oluşuna seyirci kalmazdık. Sayın Bakan, bu sözleriyle Urfa’daki tarımsal alanları korumaya aldığını açıkça ifade ediyor.  Buralarda betonlaşmaya asla izin vermeyeceğim diyor. Hatta bundan sonra erkek olan yolsuzluk yapsın diyor.

Benim bir önerim olacak. Bakan sayısını arttıralım. Her ilden bir vekil ilinden sorumlu devlet bakanı olsun. Kura sonucu bu göreve atanan ilinden sorumlu devlet bakanı, memleketindeki sorunları çözerek, hiç olmazsa o bölgenin gelişiminde destek sağlamış olur. Yıllarca beyaz et sektörünün en büyük payına sahip olan illerden biri olan Bolu, bu sayede eski hüviyetine yeniden kavuşur. Patatesin üretim yeri illerden olan Adapazarı, Niğde, Bolu ve Aydın yöreleri, eski köhnemiş genetiği değişmiş organizmalı yabancı tohumlardan arınarak yerine eski kaliteli patatesi nasıl da getirirlerdi. Memleketimin kendi mis gibi buğdayının üretim noktası olan Konya ovası, yeniden üretime geçerek, buğdayına kavuşur, el aleme dolar bazında paralarımızı saçarak, buğday ithal etmezdik. Memleketimizin hayvanlarının bir numaralı yiyeceği olan yonca ve arpa, bu bakanlık sayesinde kendi ürününü kendisi üreten bir şehir olurdu. Kesimlik hayvanlarımız artar, bu sayede üretimin artmasına eşdeğer, fiyatlar geri çekilir, fakir fukaranın et yemesini sağlardık.

Memleketin taşı toprağı ormanlarla kaplıyken, her geçen yıl yitirdiğimiz ormanlarımıza içimiz yanıyor. Özellikle çıkarılan yangınlarla betonlaşan turizm bölgelerimizdeki acı hepimizi yaralıyor. Başka bir sorun ise, ormanların kesilip, katledilip yerlerine başka alanlar açılması konusu. Memleketimizin özellikle Ege bölgesinin sahil şeridinde, işe yaramaz ve erken yanmaya müsait olan kızıl çamlarla ve fundalıklarla dolu. Buraların temizlenerek, hatta aradaki yanan, kıraç hale gelmiş, yok olmuş kısımlar, zeytin ağaçlarıyla yenilenerek yeni bir güzellik katılabilir. Ama bunu yapacak zihniyet henüz oluşmuş değil. Bunun yanında bu bölgenin geçim kaynağı olan ve insan enerjisine katkı sağlayan badem ağaçları ekilerek, mevsimlik işçilerle bakımı sağlansa, yeni bir istihdam oluşacak, bu sayede devletin kasasına yeni para girişi olacaktır. Biz alışmışız birilerinden yardım gelecek, biz üretmeyeceğiz, tüketici toplum olacağız. Nasıl olsa yeşil renkliler deste deste geliyor dışarıdan.

 

Memleketimizin üç tarafı deniz olan coğrafyamızda ne balık kaldı, ne de denizcilik. Bir kalan turizmdi onu da yok etmeye azmettik. Memleketimizin her bir yanı tarım arazisiydi. Bunları da tarımı yok ederek büyük başarı kazandık. Bizim kendimize yaptığımızı dünya toplansa bize yapamazdı. Biz başardık. Birlikte yürümeye devam ediyoruz bu yollarda.