18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 07 Eylül 2017 13:13

Bundan iyisi Şamda kayısı

Yazan  Erol YILDIZ

Bundan iyisi Şamda kayısı

Burada büyük bir yanlışın olduğunu seziyorum. Devlet işini gücünü bırakıp vatandaşa ev kiralayacak. Haydi bir konu daha nihayete eriyor. Burada eşitlik ilkesi bir kere daha bozuluyor. Ne alakası var diyeceklere anlatmak gerekiyor. Devlet kalkıp da her önüne gelene ev kiralayacak değil ya. Bunun da bir hukuku bir sistemi var. Yapacakları ve içinde belgeleri olan çağrıya cevap verenler bu işten kazançlı çıkar. Birinci madde bence fazlasıyla enteresan olacak diye hissediyorum. Getir AKP’den kayıt belgeni gir kuraya. Belki kura da kalkabilir. Tahsis önemli burada. Gel partiye kayıt ol, bize yeminli belge ver, istediğin yerde, beğendiğin ev çok ucuza senin. Hem de yıllarca otur.

İkinci madde daha da harika olabilir. Bize biat et, ev senden torununa kadar, ev yıkılıncaya kadar kirasını ekmek parası gibi öde. Yirmi yıl sonra oturduğun ev senin üzerine geçecek. Bundan iyisi Şam’da kayısı.

Şimdi devletin işi bitti ve artık aracı kurum gibi iş yapacak. Neden diye sormaya gerek yok. Nedeni belli. Nedeninde iktidar koltuğunda yıllarca kalabilmek. Peki Toki tarafından yaptırılan bu yüksek binalar kimin parasıyla yapıldığını bilen var mı? Bir bilene sorarsanız bu binaları devlet yapıp fakire dağıtıyor algısı yayılacaktır. Fakat atın ayağının öyle olmadığı ortada. Bu yapılan konutlar ve yolların tamamı devlet kasasından bizlerin verdiği vergilerden karşılanıyor. Başka bir kanal ise yandaş müteahhitlerin alacakları her ballı ihaleden kalacak olan cep paylarıyla garibana destek maksatlı yardımlar sağlanıyor.

Daha önemlisi ve işin ballı tarafı ise, bu binaların yapıldığı arsaların devlet arazisi tahsisli olması da, yapan şirketlerin maliyetini düşürüyor, geriye ne kalıyor, müteahhit evlerin yarısını sattığında zaten arsa bedava geldiğinden dolayı kar üstüne kar ediyor. Devlet tabi ki bu evleri kiralayabilir. Hatta hiç para almadan da yapabilir. Bu işi babam yapsaydı ben şimdi zengin olmuştum.

 

Bu evlere kiralık oturanlar başta şunu diyeceklerinden eminim. Allah razı olsun. Fakat bu bedellerin kendi cebinden verdikleri olduğunu bir türlü anlamadı anlayamayacak. Yıllık verilen zamlar belli oldu. Kaç demeye gerek yok. 4+4 rakamları bizlere yabancı değil. Çok iyi tanıdığımız milli eğitim sistemimizde de var bu konu. Dört rakamı aslında Rabia’da da var. Çalışana ve emekliye 4 verirseniz belki sorun olur ama, peşine ekmeği, unu, soğanı, patatesi kışın da kömürü beleş verirseniz sesi çıkmaz. Çıkmadığı gibi de sana kul köle olmaya devam eder. Halbuki ağzına sürülen bu bal tadındaki uygulama ile neler geldiğini bu halk öğrenemedi gitti.