18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 04 Eylül 2017 19:16

Kayserili kurnazlığı sanki

Yazan  Erol YILDIZ

Kayserili kurnazlığı sanki

Her seferinde Temel’den anlatacak değiliz ya. Biraz da Kayserili ’den söz edelim. Uyanıklığına diyecek söz bulamadığım Kayserili fıkrası gibi oldu hayatımız. Bir gün Amerikalı iş adamı kalkıp ülkemizde arazi aramak ve orada binalar yapmak için gelmiş. Araştırma esnasında Kayserili ile tanışmış. Kayserili ona devletin arazisi olan yerleri göstererek, buraların çok değer kazanacağını ve istediğin anda ucuza alabileceğini söylemiş. Peki buraların tapusu kimde diye sorduğunda Amerikalıya cevabı kaçamak olmuş. Bu ülkenin bütün sınırları içindeki her yer devletindir. Bana parayı verdiğin anda sen merak etme, gereğini zaten sana yaparlar. Sen paradan haber ver.

Şimdi biz istediğimiz kadar nutuk atalım. Ey vatandaşlar, sakın ha kendinizi üzmeyiniz. Atatürk Hava Limanı asla rantiyeye bırakılmayacak. Burası tamamen ormanlık alan ve yeşil alan olarak kalacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın. Şimdi buralar üçüncü alanı bekleme molasında. Yani ihtiyacımız olan üçüncü hava limanı yapıldığında, hani üç havalimanına ihtiyaç vardı diye sakın ağzınızda gevelemeyin. Bu önceden hesaplanan planın bir parçası sadece.

Yeni havalimanı açılır açılmaz, eskisinin hükmü belli ki ortadan kalkacak. Bunun açık örneği ortada duruyor. Havalimanı ve devletin kontrolünde olan kurumların yakınında özel kişilere ait yer olmaz. Bu mümkün değil. Hem güvenlik açısından, hem de o alanların devlet tarafından ranta teslim edilmemesi açısından koruma altında tutulur. Peki bu arazilerin içinde neler var bilen var mı? Söyleyelim bir kere daha. Bu arazilerde kapatılan devlete ait arsa ve binalar yeni imar yasaları sonucunda, bu araziler içinde bulunan bazı binaların özele devri söz konusu. Burada bulunan arazilerin büyük bölümü bu çıkarılan yasa ile rezidans, özel okul ve benzeri diğer konumlarda binalar ile birilerinin cebine girecek olan ranta tabi olduğu ortaya konuldu.

 

Şimdi ne olacak diye soranlar iyi takip etmelidirler. Buranın çevresi birilerine verildiği andan itibaren gerisi daha sonra gelecektir. Nasıl mı? Çok basit ve kimsenin müdahale etme şansı bile olmadan. Geleceğin zemini şimdiden hazırlanarak. Atatürk Orman Çiftliğinde yaşananlar gibi aynen. Zaten ileride denilecek söz hazır görünüyor. Siyasetçinin biri çıkacak ve diyecek ki; buranın etrafında bir çok rezidans ve yüksek binalar var. Burada altı minareli ve minareleri en yüksek olan cami burada. Hava sahasın burada tehdit oluşturmaktadır. Hava limanı için gerekli uygunluk bilirkişi raporlarında mevcut olup, buranın acilen havalimanı konumundan çıkarılarak, halkın güvenliği açısından bina ve rezidans yapımı için satışına, geri kalanının yabancı sermaye gereksinimi için müttefiklerimizin isteği ön planda kalmak kaydıyla satışı uygun görülüyor diyerek meçhule doğru giden bir yol oluşacaktır. Ben görür müyüm bilemem ama , yaşı genç olanlar bunu göreceklerdir. Belli mi olur bir gün bakmışsınız bir arap şeyhi gelip buraya tüm ailesini içine alacak bir binayı dikerek, etrafını dikenli tellerle çevirip burası Suudi toprağıdır. Kimse izinsiz giremez derse hiç şaşmayın. Şimdi siz kurban olun Kayseriliye.

Son değişiklik Salı, 05 Eylül 2017 10:46