Çocukların ve Gençlerin Umudu İçin Göreve Talibim


31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel yönetim seçimlerine ilk kadın aday Demkratik Sol Parti’den gösterildi.  Kadın elinin değidiği bir çok şeyin güzelleştiği bir dünya hayaliyle  geçtiğimiz Temmzu ayında

 Paylaş


31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel yönetim seçimlerine ilk kadın aday Demkratik Sol Parti’den gösterildi. Kadın elinin değidiği bir çok şeyin güzelleştiği bir dünya hayaliyle geçtiğimiz Temmzu ayında Didim’e gelen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal yapılacak ilk genel seçimde vizyonu ve duruşunu beğendiği bir kadının aday olması gerektiği düşüncesini paylaştıktan sonra seçim tarihinin belirlenmesi ile birlikte Didim’den Reyhan Güner adı ilk anda akla gelen isim olmuş ve 12 Aralık’ta kendisinin de müracaatıyla adaylığı kesinleşmiş.
Halk Partili bir ailenin çocuğu ve gençliğinde Ecevitçilikten gelen siyasi geçmiş akademik deneyimleri, iş tecrübesi ile Didim’de bir çok şeyi yapabileceğine inanıyor.
Reyhan Güner 2 çocuk annesi olmakla beraber işkadını olmayı da başarabilmiş ve Su Ürünleri mühendisi olarak Didim’de bazı firmaların kuruluşundan işletmeye başlamasına kadar projelendirmiş. Dolayısıyla ilk akla gelen sorumuz olan Didim’de yapılması planlanan Su Ürünleri Organize Sanayi bölgesi projesine kesinlikle karşı olduğunu belirtiyor. Didim’ın kıylarının sığ olması, ve koyların çok olması sebebiyle denizdeki kiriliğin boyutunun çok fazla olacağını üstüne basa basa söylüyor ve “böyle bir düşünce Didim kıyıları için bir katliam olur” diyor.
Reyhan Güner Su ürünleri konusunda Didim’de 9 yıl, Bodrum’da 2 yıl çalıştıktan sonra Didim’de ticarete başlamış, zaman zaman öğretmenlik te yapmasına karşılık ticarette daha başarılı olmuş.
Güner; “Didim’in genel sorunlarını herkes gibi bende yaşıyorum, Didim alt yapısı ve üst yapısıyla turizm şehri olmalı ve 7/24 yaşayan bir şehir olmalı, bunun için ışıklandırsaında işyerlerinin vitrinine kadar kaliteli ve Didim kimliğinde bir görüntü verilmelidir. Didim’in çarşısı diyebileceğimiz bir yer yok, bu konuda ki projem sabit Pazar yeri beneri bir çarşı oluşturulmalı, gelen insanların her aradığını bulabileceği bir alan olmalı, Mavişehir Pazarı benzeri çarşılar oluşturulmalı” diyerek başladığı projelerin başında, turizme yönelik tarım ürünleri konusunda kooperatifleşmeyle birlikte bir atılım sağlayacak projeleri olduğunu ve bunun sürdürülebilir hale gelmesi için üreticiye öncülük edilmesi ve desteklenmesi için yerel yönetimin görevleri arasında bu ve benzeri projelerin hazır olduğunu belirtti.
DSP’nin yerel yönetim modelinin sosyal belediyeceilik diye tanımlanabilecek bir anlayış olduğunu söyleyen Reyhan Güner; “Eğitim başlı başına bir sorun, kendim ilk okulu köy okulunda okuduktan sonra orta okulu ve lsieyi dışardan bitirip üniversiteli oldum, zorluğunu ve kıymetini bilirim, gençlerimizin eğitimlerinde belediyeceilkten kaynaklı çok görev düşüyor, onlar bizim geleceğimiz ve umutlarını hayallerini kurabilmeleri için göreve talibim, büyük şehir ile koordineli bir şekilde projelerin yürütülmesi zorunluluğunu da bildiğini belirten Güner halen sürdürdüğü ticari hayatındaki gibi 7/24 bir telefon kadar yakın olma sözünü de veriyor.
Seçildikten sonra halkın başkanı olmak için siyasi görüş, ininç ve cinsiyet ayırmadan herkese eşit mesafede olacağını, Didim’in sorunları için Siyasi Partiler, STK’lar ve toplumsal gurupların temsilcilerinin yer alacağı “Kriz Çözüm Gurubu” ile ortak aklı işletmek istediğini de söyleyen Reyhan Güner; “seçim sonrası hemen aile danışmanları ve pedagoglarla birlikte Didim’de çalmadık kapı bırakmayacağı z yerinde hemen çözüm üreteceğiz.
Didim’in sosyodemografik yapısına bakıldığında yoğun bir emekli olduğu tespiti üzerine mesleklerinde başarılı olmuş bir çok dostumuz var bunlar aldıkları eğitimin, edindikleri tecrübelerinin aktarılması yolunda bir çalışma ortamı bulamıyorlar, gönüllülük çerçevesinde kendilerinin gelecek kuşaklar tecrübelerini aktarmalarına uygun ortam hazırlayacağız, bunu yaparken kadınlarımızın da sosyal hayata girmeleri için çocuk bakım evleri ve kreşlerin sayısını artırıp ücretsiz olarak sunmayı planlıyorum” dedi.
DSP’de 23 yıldır ilçe başkanlığı görevini sürdüren Talat Yenipazar 4 yıl önce yapılan seçimlerde 8090 oy alarak gösterdikleri başarıyı kadın adayla daha da artıracaklarını belirtikten sonra “Genel Başkanımız Önder Aksakal’ın bu yaz yaptığı Didim ziyareti sonrasında Reyhan Güner ismi öne çıktı kadın bir başkanla Didim’in bir çok sorununun üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. Onursal başkanımız Mustafa Bülent Ecevit’in hükümet olduğu 3,5 yıllık dönemde Didim’de açılan üniversitenin ve 5 okul Didimliler tarafından iyi biliniyor. DSP’ye gönül vermiş dostlarımızla yola çıktık ve Didim’de halk ve hak kazanacak bu seçimden zaferle çıkacağız. Ege Caddesi üzerinde eski Şoförler Odasının karşısında seçim ofisi oluşturduk Genel Başkanımız Önder Aksakal bu ayın son haftası içerisinde seçim büromuzun açılışı için Didim’de olacak, Didim ile ilgili projelerimizin bir kısmını da o gün açıklayacağız” dedi.

31, Mart