Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


CMG Pizza, Selim Sütçü

  • 02 Ekim 2018 Salı


Hemen hemen herkesin lezzetli bulduğu, genel kabul gören bir yiyecek olan, Pizza sektörüne açtığı CMG pizza mekanıyla hızlı bir giriş yaparak kendine has yaratıcılığıyla yiyeceğe ayrı bir lezzet katan Selim Sütçü’ye konuk olduk.
Fırına verdiği pizzalarda çok iddialı olan Sütçü, yıllarca ustalığını yaptığı işle hayatını adeta özdeşleştirmiş. Mesleğine olan bağlılığıyaratıcılığını da geliştirerek, ona yeni lezzetler, yeni damak tatları keşfettiriyor. Daha çok İtalyan mutfağına özgü bir yiyecek olan pizzayı yeni bir kültürle yoğurarak servis eden Selim Sütçü, kendi mutfağındaki pizzayı Anadolu damak tatlarıyla buluşturarak, yeni bir imajla sunuyor.
Kendinizden biraz Sözeder misiniz?
Konya'da doğup büyüdüm, aslen Ağrılıyım, 43 yaşındayım ilkokulu bitirdikten sonra bu işe başladım ve her bölümünde çalıştım. Bulaşıkçılık, aşçılık , fırıncılık yaptım. Son 10 yıldır, pizza aşçılığı yapıyorum, bundan önce Çanakkale, Gökçekada'da 8 sene yaptım. Ailem Aydın'da yaşıyor onlara daha yakın olmak için Didim’e yerleşerek küçük bir pizzacı dükkanı açtım. Kendi özel tariflerimle hamuru ve sosu kendim hazırlıyorum. Yiyenler çok lezzetli buluyor.
Neden Pizza işini tercih ettiniz, kendinize çok mu güveniyorsunuz?
Kesinlikle güveniyorum. Ben hiçbir zaman kendi pizzamdan daha iyi bir pizza yemedim. Benim tek eksiğim marka olamamam. Tarifimi isteyen çok oldu. Yaptığım pizzanın en büyük özelliği hamurun tadının alınabilmesi.
İşinizden elde ettiğiniz gelir size yetiyor mu?
Daha yeniyim; ama yeterli 8 sene Gökçeada'da çalıştım bana yetiyordu. Çok fazla bir beklentim yok, derdim zengin olmak değil bana yetecek kadar kazansam yeter.
İşinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz tarafları nelerdir?
İşimin sevdiğim yanı yaptığım pizzaların beğenilmesi, çok mutlu oluyorum. Herkese de sorarım beğendiniz mi diye, sevmediğim yanı aradığım malzemeyi bulamamak; ama burada bulabiliyorum.
İlerde dükkanı büyütmeyi düşünüyor musunuz?
Öyle bir düşüncem olmadı hiç, dediğim gibi hedefim çok büyük değil; ama belki 3-5 yıl sonra Altınkum'da bir yer düşünebilirim.
Peki yaptığınız işte ilkeli olduğunuza inanıyor musunuz?
İnanıyorum, ben fiyat belirlerken, bana yetecek kadar kazanç hedefliyorum. Kendime ve oğluma pizzayı nasıl yapıyorsan buraya gelen bütün insanlara da öyle yapıyorum. Malzemeyi fazla da koymam eksik de koymam. Göz kararı yapmam, pizzamı zeytin mantar hariç; salam ve sosisi sayarak koyarım. Kaşarı tartarım. Her şey gram gram, bunun sebebi de farklı bir tat oluşmasın diye yaparım. Böyle yaparken de yaptığım yiyeceğin tadında değişme olmuyor.
Son olarak işinizle ilgili özel bir şeyler söylemek ister misiniz?
Pizzalarımız bize özel hamurumuz ile tam kıvamında pişirilir. Hamurun kokusu çıtırlığı hissedilir. Taptaze hamur ile malzemeleri kavuşturmak için sos çok önemlidir. Özel seçilen domatesler ve baharatlarla zenginleştirilen kendi yaptığımız sosu kullanırız. Lezzet yakalayamama korkusu ile bol peynir kullanarak müşterileri kandırmaya çalışmayız, pizza çeşitlerimiz bize özeldir. Başka yerlerle isimleri benzer; ama bu lezzetleri sadece bizde bulabilirsiniz. Pizzalarımız yenildikten sonra yüzde 100 başka pizzaları beğenmeme sonucu doğuracaktır.