Şimşek Acar

Tüm Yazıları


CİDDİYE ALMIYORUZ…..

  • 15 Eylül 2020 Salı


Devlet var gücüyle virüs belası ile uğraşıyor ama bizim insanlarımız hiç ciddiye almıyor.. Hiç düşünmüyoruz bu virüsün sonlan maması bize nasıl yansıyacak her halde iyi değil. Ekonominin can damarı üretim virüsün etkisiyle üretim düşüyor dağıtımda sıkıntılar çıkıyor tarladaki mal vatandaşa ulaşmakta sıkıntı çekince fiyatlarda alıp başını gidiyor. Pahalı derken her şey bir maskeyi takmamanın bunda ne kadar etkisi var hiç düşünmüyoruz.
Belli risk gurubundaki insanlarda ölümcül etkisi olan virüs insandan insana solunum yoluyla bulaşma oranı en yüksek olasılık bunun çaresi de maske sonra el temizliği . toplu alanlarda buna dikkat ettiğimizde bu melaneti yeneceğiz. Ama gel gelelim içimizde o kadar cahil diyeceğim ama cahillikten öte ODUN var ki bu kadar basit bir önlemin insan hayatındaki maliyetini düşünemiyor. Ölümden büyük maliyet var mı yok. HER GÜN ONLARCA İNSANIMIZ BU VURDUM DUYMAZLAR YÜZÜNDEN ÖLÜYOR.
Vatandaş cephesinde durum bu. Birde kent yönetimine bakmak lazım. Atanmış devlet görevlileri ne gibi önlemler alıyor . Neredeyse hiç. Kolluk kuvvetlerinin iki unsuru polis ve zabıta virüsle ilgili çalışmalarda hiç yok. Cuma günleri en riskli gün . Namaza gelen birçok kişi maalesef uyarmadan tedbir almıyor. Vatandaş uyarıyor ama nereye kadar camide adam mı dövsün mümkün mü elbette değil. Polis ve zabıta sadece yarım saatlik mesai ile bu riski asgariye indire bilir. Cemaatin çoğu dışarda bir kısımda içeride polis veya zabıta maskesiz ve mesafeye uymaya inat gösterenlere kesecek cezayı iki hafta bak ondan sonra var mı kurala uymayan. Ne olur her camide iki görevli namaza yarım saat kala cemaatin arsında dolaşıp uyarsa uymayana bassa cezayı . Hocalarda namazdan önce namaz arasında hutbede söylese nasihat etse bu illetten bir an önce kurtulabiliriz.
Gelelim ikinci sıkıntıya ; yaya geçitlerinde kavşaklarda ki yeşillendirme çok yerde görüşü engelliyor. Hiç budanmamış almış başını gitmiş. Bu işler belediye park bahçelerin işi onlarca adam var ama iş yapan yok. Aslıda başındaki adam kontrol ve gözetleme göervini yapmıyor. Yarın bu geçitlerde insan yaralansa ölse kim verecek hesabını vatandaş yolu göremiyor araç sürücüsü de yayayı. Bu kadar ucuz olmamalı insanın güvenliği. Halk bankasının karşısındaki iki geçitte bir tuzak gibi Atatürk caddesi ölüm tuzağı gibi. Belediyenin altındaki kontrolsüz kavşakta refüj yeşilliğinden görüşü kısmen engelliyor. Kimse bu işlere bakan görevli kalksın bu kavşakları yaya geçitlerini kontrol edip gerekli düzenlemeleri yapsın.
Devletin en üst görevlisi yerelin seçilmiş en üst görevlisi biraz kulak verin vatandaşa ihmalin kurbanı olmasın insanlar….İfade görevli diye geçiyor o vakit görev kutsal size bu vatandaşa hizmet edin hayatını koruyun kolaylaştırın diye verilmiş bir ödevi laiki ile yapmak düşer…..
Basit ama ciddiye alınmayınca sonuçları vahim iki konu .
İLGİNİZ BEKLER SAYGILAR SUNARIM….