Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Chp’nin Hamlesi

  • 23 Nisan 2018 Pazartesi


Cumhuriyet Halk Partisi siyasi tarihimize not düşürecek bir hamle yaptı.
Buna; şartların gerektirdiğini yaptı, dersek yanlış olmaz. Parlamenter rejimle birlikte kendi siyasal varlıklarına yönelen tehdide karşı yapılan hamle, “Cumhuriyet ittifakı”na can suyu verdi.
İYİ PARTİ’nin seçimlere katılmasını sağlayan CHP’nin atağına iktidar partisinden ciddiye alınmayacak tepkiler geldi. 24 Haziran kararı verilirken, Akşener’in partisinin önünün kesilmek istendiği gün gibi açıktı. Şimdiden yüz binlerce taraftarıyla-prosedür icabı katılamayacağı kabul edilse bile- seçime katılmaya rüştünü ispatlamış bir parti niye engellenmeye çalışılır? İktidar partisinin ülkeyi yönetme pozisyonundaki yetkililerinin anti-demokratik tavırları hiç yakışık bulunmadı.
Bizi kimler yönetiyor?...
Neyse…
24 Haziran sıradan bir seçim değil. Eğer iktidar partisi ve onun yedeğindeki parti seçimden galip çıkarsa; ülke rejiminde A’dan Z’ye kadar her şey değişecek. Atatürk’ün kurduğu “demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti” yerine, tüm devlet gücünün tek adam/tek partide toplanacağı otokrasi ikame edilecek. Bu alt üst oluş, beraberinde ülke çapında kaotik ortamı getirecek, belki de sonu gelmez çalkantılarla, işte o zaman gerçekten bir “beka sorunu” yaşanacaktır.
“Tek adam” otoriter düzenine karşı muhalefet eden siyasi partilerin kimlikleri farklı olabilir. Ancak ülkemiz açısından böylesi yaşamsal bir seçimde tüm siyasi parti taraftarlarının iradelerini sandıkta yansıtması önemlidir. CHP’nin yaptığı budur. “Transfer”, “pazarlık”, “hile” gibi tanımlamalarla CHP’yi eleştirenler haklı değildir. Çünkü mevzuubahis ülkenin geleceğidir. Ve İYİ PARTİ taraftarları da bu vatanın çocuklarıdır, milli iradeyi belirlemeleri onların doğal haklarıdır.
Bir de İYİ PARTİ’nin seçime katılamayacağını varsayalım. Ülkemizi aç sırtlanlar gibi izleyen emperyalistlerin çok istediği kargaşa/kavga seçim öncesi başlayacaktı. Bu durumu kabullenmek en azından yurttaşlık açısından uygun düşmez.
Eskiler derler ki, teşbihte hata olmaz; CHP son on yıllarda kedi olalı bir fare yakaladı. Latife bir yana CHP, “Atatürk’ün Partisi”ne yakışanı yaptı ve halk nezdinde yitirdiği itibarının bir kısmını geri aldı.