CHP ilçe başkanlığı “yeni eğitim, öğretim sistemi” konulu panel düzenledi


Didim’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütü tarafından “yeni eğitim, öğretim sistemi” konulu panel düzenledi.  Moderatörlüğünü Didim Çocuk Akademisi müdürü Eda Demir’in yaptığı panele konu

 Paylaş


Didim’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütü tarafından “yeni eğitim, öğretim sistemi” konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü Didim Çocuk Akademisimüdürü Eda Demir’in yaptığı panele konuşmacı olarak, emekli öğretmen Ankara milletvekili ve CHP genel başkan yardımcısı Yıldırım Kaya ile Eğitim Sen Didim Şube BaşkanıTurgay Elçi katıldı.
Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Aydın milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim belediye başkanı Deniz Atabay, CHP ilçe başkanı Nurettin Koçak, belediye başkan yardımcıları Salih Bankoğlu, Ahmet Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilçede ikamet eden bazı öğretmenler, çok sayıda öğrenci ile velileri dinleyici olarak hazırda bulundu.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından panelin açılış konuşmasını CHP Didim ilçe başkanı Nurettin Koçak yaptı. Yaptığı konuşmada vatandaşlar olarak bir arada yaşamanın ve demokratik değerlerin var olabilmesinin vazgeçilmez ilkesinin laiklik olduğunu savunan Koçak farklı laiklik sistemlerinin de tartışılabileceğini ancak ne olursa olsun eğitim sisteminin laiklik temelinde inşaa olunması gerektiğini vurguladı. Laiklik ve demokrasi olmadan bilimsel veya kamusal bir eğitimden bahsedemeyiz diyen Nurettin Koçak Türkiye’de bir eğitim sisteminden bahsetmenin mümkün olmadığını ve üniversite diye bir kurumun olmadığını da sözlerine ekleyerek “ her şeyden önce yeni bir toplumu kuracak çocukların ve gençlerin yaratıcı dünyalarına güvenmemiz gerektiğine inanıyorum. “dedi. Türkiye’deki eğitim sisteminin rantsallaştığını ifade eden Koçak konuşmasını şöyle sürdürdü “Finlandiya gibi ülkelerde daha demokratik, katılımcı ve yaratıcı yöntemler uygulanıyor; oysa bugün Türkiye’de baskı ve yasaklamalar üzerine kurulu eğitimden söz ediyoruz. Tüm toplum kesimleri Türkiye’de eğitimin rantsallaştığının ve gericileştiğinin farkına vardı. Ülkemizde eğitimin her kademesinin nasıl gericileştiğini görüyoruz. Cemaatlerin okullara nüfuz ettiğine, özellikle okul müdürlerinin bunda rol oynadığına şahit oluyoruz. Çocuklarımızın geleceğini karartmalarına asla izin vermeyeceğiz.”
Açılış konuşmasından sonra Eda Demir moderatörlüğünde panele konuşmacı olarak katılan Eğitim Sen Didim Şube Başkanı Turgay Elçi Türkiye’de uygulanan eğitim politikalarını Didim yerelinde doğurduğu sonuçları tartışırken, panelin diğer konuşmacısı Aydın milletvekili Yıldırım Kaya da 16 yıllık Ak Parti dönemindeki eğitim sürecini ele alarak, iktidar boyunca 7 tane eğitim bakanının değiştiğini ancak AKP’nin eline sıkıştırılan eğitim modelinin değişmediğini dile getirdi. AKP tarafından ırkçı öğretmenlerin sosyal demokratların yoğunlukta olduğu yerlere gönderildiğini ve çocuklarını imam hatip liselerine göndermek istemeyen vatandaşların yaşadığı yerlerde çok sayıda imam hatip liselerinin açıldığını iddia eden Kaya bilime ve liyakata dayalı 1+8+4 eğitim sisteminin savunulması gerektiğini belirten milletvekili “ 0-6 yaş grubu arasındaki çocukların beyninin yüzde 75’i bu yaş aralığında dolar” diyerek sistemin sonuna kadar desteklenmesi ve hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.