Cemevine Söz Verildi! Tapu Verilmedi!


27 Mart günü AKP Aydın Milletvekili ve AKP MYK üyesi Metin Yavuz’un yaptığı konuşmasında da Cemevinin tapu sorunu çözeceğiz diyerek, Cemevi başkanı Hüseyin İlhan’a da söz vermişti. 28 Mart günü sabahtan itibare

 Paylaş


27 Mart günü AKP Aydın Milletvekili ve AKP MYK üyesi Metin Yavuz’un yaptığı konuşmasında da Cemevinin tapu sorunu çözeceğiz diyerek, Cemevi başkanı Hüseyin İlhan’a da söz vermişti. 28 Mart günü sabahtan itibaren sokaklarda ve Cemevinde dağıtılan sahte tapu senedi hakkın da Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan basına açıklama da bulundu.
İlhan “Yerel seçimlere 2 gün kaldı. Siyasette de herkes kendi argümanlarını öne sürmeye başladı. Didim Cemevi 1994 yılında kuruldu. 2004 yılında da mevcut yerimize temel attık. O zaman ki belediye başkanı Ünal Boztürk ve Nesrin Naz anavatan genel başkanı beraber temel atma töreni yapmışlardı. Burada belediyeye ait olan arsamız vardı. Onun üzerinden anlaşma yaparak ruhsat alındı. 2004’ de temel atıldı. Binamız bittikten sonra ki süreçte, belediyeye tapuyu almak için başvurulduğunda 18.madde uygulanarak buranın belediyeye olan arsası takasa verildi. Milli Emlak şu an da ki cumartesi pazarının yanında ki kreşin olduğu arsayla takas yapıldı. Burası tamamen Milli Emlak’a verilmiş oldu. Cemevinin arsası tamamen Milli Emlak’a geçmiş oldu. Yani biz kendi yerimizde işgalci durumuna düştük. 2004’ten sonra ki yönetimimiz de tapuyu almak için girişimler de bulundu. Devletin bütün kurumlarıyla, yerelde ki bütün kurumlara müracaatlarımız olmuştur. Bu süreç böyle uzayıp gitmiştir. Bizler 3 senedir görevdeyiz. Biz göreve gelirken de tapuyu almak için görüşmeler yaptık talep de bulunduk. En son 2 ay önce vali ile de görüşme yaptık. Validen sonra da AKP Aydın Milletvekili ve AKP MYK üyesi Metin Yavuz’la da sözlü olarak görüştük. Kendileri de 1 buçuk ay önce dosyalarımızı aldılar ve bu talebimizle de ilgileneceğini söyledi. Bizler 1 buçuk ay içinde de yine girişimde bulunduk. Ama en son resmi olarak tahsis için dilekçe verilmemiz söylendi. Bizde 20 Mart’ta dilekçemizi yazarak Milli Emlak’a başvurduk. 22 Mart’ta da dilekçenin karşılığı geldi ve dilekçemiz işleme konuldu. Bizim görüşmelerimiz sonucunda kendileri süreci izlediğini ve 1 ay içinde tapuyu vereceklerini söylediler. Yerel seçimlerden dolayı meclisin kapalı olduğunu ve meclis açıldığında ilk olarak gündeme getireceklerini, bu tapunun Alevilerin hakkı olduğunu kendileri de beyan etmiştir. Sonuçta beyan eden hükümet, bizim muhatabımız da hükümetti, devletti. Devletin söylediğine şüphesiz inanıyoruz. İlk kez bu aşamaya kadar geldik. Resmi bir ağızdan Cemevi tapuları Alevilere verilmelidir diyerek açıklama da bulundular. Bize sadece söz verildi. Henüz elimize resmi bir belge gelmedi. Malumunuz bu sabah Cemevimizin kapısına kadar dağıtılan, arabaların sileceklerine kadar takılmış bir tapu var. Tapu doğrudur Didim Cemevinin tapusudur. 2172 ada 4 parseldeki 4313 metre karelik bir tapunun ama Milli Emlak’ın üzerine ait olan bir tapu. Didim Cemevi üzerine değildir. Üzerinde Didim Cemevi yazıyor bu geçersizdir. Bize devlet tarafından resmi belge verilmemiştir. “ şeklinde açıklama da bulundu.

27, Mart, günü, AKP, Aydın, Milletvekili,