Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Çatal Kazık

  • 07 Ağustos 2018 Salı


Saat 22 suları…
Sıra sıra ATM’lerde Zıraat Bankası kuyruğu dikkatimi çekiyor. Soruyorum, beyefendi görünüşlü biri gülerek; “Devletin bankası olarak bu kaldı, ondandır.” diyor. Gayri ihtiyari; “Ortada devlet mi kaldı?” yollu espri yapacak oluyorum. O da ne? Ciddi ciddi alkışlıyorlar.
Yurttaşın devletine yabancılaştığı günleri yaşıyoruz. Tıpkı işçinin ürettiği metaya, esnafın tezgahına, köylünün toprağına yabancılaştığı gibi…
“Sağ”ı bir kenara koyuyorum, onlar eskiden beridir memleketin tek sahibi olarak kendilerini gördüler. Muratlarına erdiler, ancak nihayetinde “parti devleti” denilen bir şey çıktı ortaya; o da “sağ”ın değil, dikta heveslisi küçük bir azınlığın…
Neyse, meselemiz sol/sosyalistlerin bu süreçte devletine niçin sahip çıkamadıklarında…
Ülkemizde belirgin bir sol/sosyalizm aleyhtarlığı vardır, ancak milyonlarcası da emeğe/özgürlüğe/eşitliğe gönül vermiş, baş koymuşlardır. Hatırlayınız; “Toprak işleyenin, su kulananın!” şiarıyla yola çıkan Ecevit’in partisi yüzde 50’ye yakın oy almıştı.
Söz Ecevit’ten açılmışken; o dönemde solun yükselişinin ip uçlarını yakalayabiliyoruz: Birleştirici önderlik ve halkın/ülkenin gerçek ihtiyaçlarından yola çıkan strateji. O dönem “halkçı/devrimci ideoloji” hem birleştiriyor, hem de başarıya götürüyordu.
O günlerden bu yana köprülerin altından çok sular aktı; sol/sosyalist kesim iflah olmaz iki müzmin hastalığa yakalandı:
Birincisi; Mustafa Kemal’i ve devrimlerini savunanlar-özellikle yönetim kademelerinde- şahsi çıkarlarını ülke ve devrim çıkarlarının önüne koydular ve koymaya devam ediyorlar. CHP’deki çalkantı bunun bariz örneğidir. Yanı sıra kendisini sosyalist kimlikle öne çıkaran bir kısım gurup ve partilerin HDP’den aday olup milletvekili seçilmeleri başka bir çarpıcı olgudur.
İkincisi; çok başlılık/bölünmüşlüktür. Halk darbı meselinde ; “Çatal kazık yere batmaz” dendiği gibi sağlam bir ideolojik çizgi izlemeyen sol/sosyalist kesim , ülke toprağına tutunamadı, oraya buraya savrulup durmakta ve savruldukça binbir parçaya bölünmekte.
Derlenip toparlanıp devlete sahip çıkmak için sol/sosyalistlerin iki şeye ihtiyacı var;
Bir, Kurtuluş Savaşı mirasına ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkan sosyalist ideoloji…
İki, Bu ideolojiyi hayata geçirecek olan devrimci bir parti.