Çankırı Tuzu Tedavi Edecek


Çankırı’daki tuz mağaralarının tedavi edici özelliği tespit edildikten sonra, boşalan galerilerde tedavi odaları kurularak bir çok sağlık şikayeti ortadan kaldıran mağaraların bir benzeri Didim’e açılıyor. Eg

 Paylaş


Çankırı’daki tuz mağaralarının tedavi edici özelliği tespit edildikten sonra, boşalan galerilerde tedavi odaları kurularak bir çok sağlık şikayeti ortadan kaldıran mağaraların bir benzeri Didim’e açılıyor.
Ege Caddesi üzerinde bu mağaraların minyatürü hazırlanan Tuz Odası yarın açılıyor. Kendisi de Çankırılı olan Ülkü Duran yaklaşık 25 ton kaya tuzunu getirerek hazırladığı odanın Didim’de ilk olduğunu “Türkiye de yaygın şekilde oluşturulmaya başlanan ve Çankırı Tuz Mağaralarının ününün dünya yayıldığını” söyledi.
Sağlıklı ve önerilen yemeklik tuzun da aynı mağaralardan çıktığını belirten Ülkü Duran tuz terapilerinin yapılacağı odanın Çankırı’dan getirilen işlenmemiş kaya tuzlarıyla izole edildiğini, 45 dakikalık seanslarla bu odada kalanların sağlıklı bir yaşama devam edebileceklerini” de belirtti. “Bir Çok bilim insanının mağaralarla ilgili araştırması var Türkiye’de çok bilinmemesine rağmen Çankırı’ya yurtdışından gelip bu odalarda kalan turistler var ünü dünyada daha yaygın” dedi.
Mağaralarda tespit edilen özeliklerini de sıralayan Duran: Tuz terapisi, “150 yıldan uzun süredir uygulanan bir doğal tedavidir. Kuru tuz parçacıkları ile dolu özel bir odada dinlenmeyi içerir ve solunum yollarını ve cildi temizlemenin yanı sıra iyileşme ve genel refahı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diğer yandan tuz antidepresan ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.
Tuz terapisi, Astım, Alerjiler, Kronik KBB hastalıkları (kulak burun boğaz), Bronşit, Kulak enfeksiyonları, Soğuk Algınlığı, Endüstriyel ve evsel kirleticilere karşı alerjiler, Saman Nezlesi, Sigara Tiryakilerinin öksürüğü, KOAH, Kistik fibroz, Farenjit, Sinüzit, Rinit, Tonsillit, Horlama, Uyku Apnesi rahatsızlıklarında yardımcı tedavi olarak” biliniyor. Dedi.
“Tuz Terapisinin ayrıca vücudumuzun doğal iyileştirici özelliklerine yardımcı olduğu bilinmektedir. Tuz Terapi Odasından faydalanmak isteyenlere 8 hafta içerisinde 12-15 seans öneriyoruz” Diyen Ülkü Duran işyerlerinde terapi dışında Egzama, sedef hastalığı, sivilce veya kozmetik cerrahi olan kişiler için sofralık tuz satışlarının da gerçekleşeceğini belirtti.

Çankırı’daki, tuz, mağaralarının,