Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Canım doktor!

  • 17 Mart 2018 Cumartesi


Adamoğlunun en değerli varlığı nedir, derseniz; şüphesiz herkes “can”dır, der.
İşte, gerekli olduğunda en kıymetli varlığınızı teslim ettiğiniz kişidir, o.
Bir ağrı, bir rahatsızlık baş gösterdiğinde ilk aklınıza gelendir, o.
Beğenmez, eleştirirsiniz-şimdilerde moda oldu-saldırırsınız, ancak can tehlikeye düştüğünde koşarsınız, ona.
Odasına girip de karşısına geçtiğinizde o, her tür günlük değerlendirmelerin dışına çıkar. O, o andan itibaren sizin için en öncelikli, en mühim kişidir.
Doktor, bu; kolay yetişmiyor. Toplumun en seçkinleri arasından seçilen gençler, ömürlerinin en yaşanacak yıllarını, kafalarını kalın kitapların arasına sokarak, deney odalarında geceleyerek geçirirler. Denebilir ki, bir ülkenin en yoğun yatırım yaptığı, en çok emek yüklendiği kesimidir, doktorlar.
En bilinçli, en yurtsever kesimlerdendir, tıbbiyeliler. Gerektiğinde; Çanakkale Savaşı’nda olduğu gibi kalemleri yerine süngüleri takarak vatan savunması yolunda canlarını vermekten çekinmezler.
Onların gecesi/gündüzü yoktur; çağrıldıklarında sıcak yataklarını bırakıp hastanesine koşmada bir an bile tereddüt etmezler.
Sorumlulukları büyüktür. Bir marangoz, bir demir ustası yanlış yaptığında düzeltme olanağına sahiptir. Doktorluk öylemi ya! Can pazarıdır; hatanın sorumluluğu büyüktür.
En değerli varlığımız, canımızı teslim ettiğimiz doktorlara ve de diğer sağlık personeline gereken alakayı gösteriyor muyuz?
Onların bayramı olan 14 Mart’ta bir çiçek, bir kutu lokumla onların gönüllerini ferahlatıyor muyuz?
Yapmadıysanız, yapın. Onların, sizler için yaptıkları mücadelede onlara destek verin. Onlar sizin ilginizi her an omuz başlarında hissetsin.
Unutmayın, doktorlar ne denli mutlu ise; siz de o kadar sağlıklısınız!