Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Çamlık Mangal, Oğuz Aşkın

  • 21 Eylül 2018 Cuma


Didim’de alışılmış restoran ve bar konseptlerinin dışına çıkarak, müşteriye gösterilen ilgi ve göz dolduran menüsüyle ilçede popilaritesi yüksek olan Çamlık Mangal’da başdöndüren lezzetlere tanıklık ederken, mekan işletmecisi Oğuz Aşkın’la da yakından tanışma fırsatı bulduk.
Çamlık Mangal’da muhteşem yemek sunumları ve sıra dışı hızlı servislerin yanında, canlı müzik ve çiğköfte geceleri gibi değişik aktiviteler de gerçekleştiriliyor. Keyif veren restoran ortamında eşsiz manzaralara tanıklık ederken, işletme sahibi Oğuz Aşkın’la kısa bir hasbihal yaptık.
Kendinizden biraz söz eder misiniz?
Aydın'ın Koçarlı ilçesinde 1985 yılında doğdum, ilkokulu Koçarlı'da ortaokul ve lise eğitimi Aydın'da tamamladım. Lise eğitimim bittikten sonra Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Mimarlık bölümü kazandım. Bölümümde kazanmış olduğum başarı neticesinde Alman firması sponsorluğunda üniversite eğitimimi Berlin'de tamamladım. Ardından aynı firmada iş hayatına başladım. 2007'de Didim'de yaşamaya karar verdikten sonra burada 2 emlak şirketi açtım ve konut değerlendirme uzmanı olarak Didim'deki birçok firmaya hizmet verdim. 2014 yılında içinde bulunduğum Zeynur Apart Otel adlı işletmeyi açtım. 2016 yılında proje değişikliğine giderek yine aynı binada Çamlık Mangal adlı işletmeyi açtım. Şuanda aynı adreste 12 ay sürekli hizmet vermekteyim.
Bu işi neden tercih ettiniz?
Bu işi tercih etmemin sebebi yeni insanlarla tanışmak ve yeni hayatları yaşamak arzusunda olmamdan kaynaklanıyor Ayrıca yemeğe ve kebaba olan aşkımda bunu perçinledi.
İşinizden elde ettiğiniz gelir size yetiyor mu?
mütevazi, problemsiz hayat sürdürmeyi seviyorum. İşten kazandığımı tekrar işime yatırıyorum. Yanımda çalışanların mutluluğu benim mutlu olmama yetiyor. Didim şartlarında yeterli kazanç elde ediyorum.
İşinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz tarafları nelerdir?
İşimin sevdiğim tarafı devamlı yeniliğe açık olması hergün yeni bir tecrübe kazanmak diyebilirim. Tabiki insan faktörü önemli, normal hayatta kapısının önünden dahi geçemeyeceğiniz insanlarla oturup yemek yeme şansınız oluyor. İşimin sevmediğim tarafı uzun çalışma saatleri, işletme sahibi olmanın sorumlulukları ve özellikle resmi kısmının fazlalığı beni yormuyor değil.
Peki mesleğinizde ilkeli olduğunuza inanıyor musunuz?
Evet ilkeli olduğumuza inanıyorum. Olmazsa olmazlarımız var, her şeyden önce temizlik ve hijyen, kesinlikle insan sağlığını etkileyen maddeleri kesinlikle kebaplarımıza koymuyoruz. Ve tabiki gelen müşterilemimizi güleryüz ve ekonomik fiyatlarla karşılıyoruz.
Sizce Didim’de esnaf hakları korunuyor mu?
Didim'de esnaf haklarını ellerinden geldiğince korumaya çalışan kurumlar mevcut; fakat örgütlenme konusunda eksiklikler var. Mesela mesleki sorunların çözümü konusunda her kafadan farklı ses çıkıyor. Ve sonuç olarak sorun çözülemiyor.
Didim’de sezonun kısa olması sizi ne kadar etkiliyor?
İşletmemiz sezonluk olmadığı için çok sorun yaratmıyor; fakat diğer turizm beldeleri gibi 6 aya yakın olsa daha iyi olur tabiki, Didim'de turizmin çeşitlenmesi gerekiyor.
Son olarak işinizle ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?
Bizi bilenler biliyor zaten, bilmeyenleri de mekanımızda ağırlamaktan mutluluk duyarız. Tüm Didim halkını bizi tanımaya davet ediyorum.