Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Cafe Simit’s işletmecisi Özgür Adıbelli’

  • 22 Haziran 2018 Cuma


Esnafın sesi olma yolunda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Altınkum Mahallesi, Atatürk Bulvarı’nda Cafe Simit’si işleten genç esnaf Özgür Adıbelli’yi ziyaret ettik. Adıbelli yaklaşık olarak 18 yıldır aktif olarak esnaflık yapıyor Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı iş kollarında çalışan genç girişimci 2006 yılından beri Didim’de yaşamını sürdürüyor. Turizmle de yakından ilgili olan Adıbelli 36 yaşında.
Özgür Adıbelli Didim’deki turizm ve ticaretin önündeki engellerin sebeplerini sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının, gazetecilerin ve liderlerin durağan bir yapı içerisinde olmasına bağlıyor. Bu sabitliğin değişmesi için ise işaret ettiği camiaların durağan değil değişken bir yapı takınması gerektiğine inanıyor…
Cafe Simit’sin Kuruluş Aşamasından Biraz Söz eder misiniz?
Cafe Simit’s ismi uzun yıllardan beri benim aklımda vardı. Yer arıyordum en sonunda tesadüfen keşfettim burayı, hemen gelip tutarak tabelayı asıp, mekânı bu şekilde açmış olduk.
Sizi Diğer Kafelerden Ayıran Özellikleriniz Var mı?
Bizim kafemiz çok şirin, fiyatlarımız çok uygun Altınkum’un tam giriş noktasındayız. Özellikle yeşili seviyoruz, insanlara beton manzarası değil de ahşap çiçek ve yeşillik manzaraları veriyoruz. Güzel müziklerimiz var.
Kafe İşletmenin Zor Yanları Nelerdir?
Kalifiyeli eman bulmakta çok zorlanıyoruz. İşin hakkını verebilecek akıllı, mantıklı, donanımlı, alt yapısı sağlam ne garson bulabiliyoruz, ne barista bulabiliyoruz ne de usta bulabiliyoruz.
Bu Eleman Açığının Sebebi Nedir sizce?
Nitelikli eğitim alınamamasından kaynaklanıyor. Burada Esnaf Odası ve Ticaret Odası var bunlar kurs açabilirler, bu şekilde esnaflar eleman açıklarını o kurslardan giderebilirler.
Sizce Didim’de Esnaf Hakları Korunuyor mu?
Didim’de değil Türkiye’de böyle bir şey yok. Türkiye’de hak diye bir şey yok, her şeyden vergi alıyorlar tabiri caizse yürürken bile vergi veriyoruz. Türkiye’de ortalama her vatandaşın senede ödediği vergi 4 bin TL’nin üstünde, bunlar çok yüksek rakamlar bu nedenle haklarımızın korunduğuna inanmıyorum.
Yakın Bir Zamanda Yeni Bir Projeniz Var mı?
Proje her zaman var ben de bu tamamen nakitle orantılı bir durum, daha yeni açtım bu mekanı biraz para kazandıktan sonra yeni projeleri fikirleri hayata geçireceğim.
Didim Ticaretinin Önünde Ne Gibi Engeller Var?
Bürokrasi, vizyonsuz adamlar, vizyonsuz esnaflar, gününü kurtarmaya çalışan insanlar.
Bu Sorunları Aşmak İçin Çözüm Öneriniz Nedir?
Benim bir fikrim vardı gazetede tam sayfa yayınlandı, Didim’de çılgın proje diye ne yapılması gerektiğini tane tane anlattım ben orada. İnsanlar tatile enerji depolamak için gelir gittiği yerlerden keyif almıyorsa, oradan pozitif enerji almıyorsa akılda kalıcı olmaz; ama enerjisi yüksek bir tatil olursa akılda kalıcı olması daha kolay olur ve gerçekten sosyal medya paylaşımları çok fazla olur bu şekilde de insanların buraya gelmesi çok daha fazla sağlanılır diye düşünüyorum. Sosyal medya ile ilgili fikrim vardı gerekli mercilere sundum ancak yer bulamadı bu fikrim.
Müşteri Kitleniz Genellikle Kimlerden Oluşuyor?
Yerliler de çok geliyor, yabancılar da bizim mekanımızı herkes çok şirin buluyor, gelenler kendilerinden bir parça buluyor burada; çünkü sıkmayan, germeyen relaks bir modu var mekanın çok başarılı renk seçimlerimiz var, her tarafımız açık, kapalı bir alanda değiliz.
İşinizin Zorlukları Nelerdir?
Birden fazla zorluğu var işimin, uyku uyuyamıyorum, herkesi memnun edemiyorum bunun gibi birçok sıkıntım oluyor.
İşinizin Sevdiğiniz ve Sevmediğiniz Tarafları Nelerdir?
İşimi seviyorum, sevmediğim tarafları pek yok. Didim’i de seviyorum.
Didim Belediyesinin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
15 yıldır burada yaşıyorum, 15 yıldır Didim nasılsa hala aynı bir fark göremiyorum.
Siz Belediye Başkanı Olsaydınız Ne Yaparsınız?
Ben belediye başkanı olsaydım, insanı merkeze koyardım gelen turistleri, gelen misafirleri merkeze oturturdum. Önce dükkanı nasıl açarım, evi nasıl yaparım, binayı nasıl şekillendiririm değil, önce canlıyı ortaya koyacaksın tam orta yerde insan olacak geriye kalan tüm şehir planlaması onun etrafında endekslenecek.
Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteleri Nasıl Buluyorsunuz?
Vasat, tıpkı Bodrum ve İzmir’in yerel gazeteleri gibi, gazeteciler farkındalık yaratacak kişiliklerdir. Bunlar belediyeyi, kaymakamlığı ve STK’ları yazacağı yazılarla zorlayacak misyonu taşıyabilen kişiliklerdir; ancak ne yazık ki bunu göremiyorum.