Musa Dinç

Tüm Yazıları


Bursa / Gezi İzlenimleri -3

  • 28 Mart 2018 Çarşamba


Musa Dinç / Sağlık İletişim uzmanı, Yazar


Bursa ‘da özellikle Osmangazi İlçesi’nde Suriyeliler aktif olarak kültürünü yaşıyor/ yaşatıyor; dillerini konuşuyor, ticaretini de o biçim yapıyorlar.
Bursa’da eşcinseller, travestiler gözüme takılıyordu eskiden. Bu son gidişimde, onlarla karşılaşmadım. Bu sefer sakallı ve cübbeliler artmış.
Bursa’da sebze, meyve, tüm gıda mahsulleri; kısacası hayat çok pahalı. Limon kiloyla satılmıyor, tanesi 1 TL.
Bursa’ya yoğun bir göç var. Ev kiraları bir hayli yüksek.
Bursa’da çok işportacı da var, dilenci de çok.
Bursa’da bonzai ve envai uyuşturucu kullanımı da, ne yazık ki yaygın.
Bursa’da trafik karmaşası da var.
Bursa’da kestane şekeri revaçta.
Bursa’da havlu sektörü iyi iş yapıyor.
Bursa’da tarihe tanıklık eden asırlık çınarlar da vardır.
Bursa merkez ve ilçelerinde bu yıl kar yağmamış.
Uludağ’a da kar az yağmış.
Bursa’nın park, bahçe ve refüj kenarlarında renk renk laleler çok güzel bir görüntü veriyor.
Bursa hakkında biraz daha detaylı bilgileri vermek ve tanıtmak farz oldu sanırım.
Türkiye’deki birçok yerli tekstil markasının fabrikaları Bursa’da bulunuyor; ayrıca tekstil sanayi olarak da Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri konumundadır.
Bu şehir tarihiyle ve güzelliğiyle hem Osmanlı hem de Türkiye için en önemli şehirlerden olmuştur. Marmara Bölgesi’nin güneyinde bulunur ve bölgenin İstanbul’dan sonra en büyük şehridir. Batısında Balıkesir, Doğusunda Bilecik ve Yalova, güneyinde Kütahya ili vardır. Marmara Denizine uzun bir kıyısı mevcuttur.
Bursa denince; İskender kebap, mobilya, kestane, şeftali, Uludağ, türbeler ve sanayi aklımıza gelir; ama bir başkasına daha farklı şeyler gelebilir. Unutmadan söyleyeyim; Orhan Gazi türbesini de ziyaret etmeyi ihmal etmedim.
Bursa’daki iş alanlarında çalışmak için çok göç almıştır.
İnegöl ilçesi; mobilyanın gözdesi olmuş ve birçok nadide firmanın tesisleri mevcuttur, dünya ve Türkiye pazarına mobilya üretmektedir. Birçok kişi mobilyasını bu ilden, ilçeden temin etmek ister.
Kestanesi,Bursa’yagidip te dönüşte ailesine ve arkadaşlarına ikramlık kestane şekeri getirmeyen yoktur. Şeftali mevsiminde mutlaka Bursa şeftalisi yemek lazımdır.
Uludağ; İstanbul ve İzmir’e yakın olması ve kış turizm için bulunmaz bir dağ ve kayak merkezidir. Kayak yapmak, öğrenmek ve kış tatili yapmak için vazgeçilmez bir yer olmuştur.
Osmanlı İmparatorluğu’na başkent olmuş ve birçok evliya İslam âlimine ev sahipliği yapmış İslami ve tarihi bir mekândır. Camileri ve türbeleri gidip gezmek insana huzur veriyor.
Büyük şirketlerin fabrikaları ve sanayi tesisleri nedeniyle büyük bir iş alanı vardır. Anadolu’dan ve Trakya’dan Bursa’ya çalışmak için gelip yerleşmiştir.
Bursa tarihi ve coğrafi açıdan çok önemli bir şehrimizdir. Türkiye’nin 4. Büyük şehri olma özelliğini taşır. Sanayisinin gelişmiş olması nüfus yoğunluğunun bu şehirde toplanmasına yani şehre diğer bölgelerden göçler olmasına neden olmuştur.
Türkiye genelinde ve dünya genelinde ün yapmış birçok ürünü vardır. Bursa özellikle kestane şekeri, Uludağ ve kumaşları ile ünlü bir şehrimizdir.
Bursaekonomik açıdan da Türkiye’deki gelişmiş şehirlerden biridir. Osmanlı Devletinin ilk başkenti olduğundan dolayı tarihimizde önemli bir yere sahiptir ve Osmanlı Devleti’nden kalma birçok tarihi eseri barındırmaktadır.
Ulucami turistlerin ve şehir halkının ilgisini çeken yerlerden biridir ve Ulucami her gün yüzlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır. Ulucami ve çevresinde birçok park ve alışveriş yeri bulabilirsiniz. Ulucami çevresi gezmek için uygun yerlerden biridir. Şehir dokuması ve kumaşları ile de ünlü olduğu için burada çok çeşit dokuma ürüne rastlayabilirsiniz.
Merkez ilçeleri Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik, Mudanya, Gürsu ve Kestel olmak üzere 7 tanedir. Her bir ilçesi kendine özgü bir ürünü ile ünlüdür ve bu ilçelerde tarım ve sanayi faaliyetleri oldukça gelişmiştir.
Bursa aynı zamanda önemli bir üniversite şehridir ve birçok üniversiteyi bünyesinde barındırır.
Sağlık sektörü de iyi gelişmiştir, kamu hastaneleri yanı sıra birçok özel hastane ve dal hastaneleri de mevcuttur. Yeşil beyaz formasıyla Bursaspor, süper ligdedir; sembolü de timsahtır.