Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Bulut Moda Evi, Sati Özşahin

  • 24 Ekim 2018 Çarşamba


Bulut Moda Evi’nin tasarımcısı Sati Özşahin ile sektöre giriş hikayesini ve merak edilenleri konuştuk. İşini keyifle yapan Özşahin, başarılı işlerini ve tecrübelerini bizimle paylaştı.
Moda evi konseptini hakkıyla yerine getirerek hizmet veren Özşahin emin adımlarla ve ben merkezli olmadan çalışmalarını sürdürüyor. Bulut Moda Evi’nde insanların hayal edip de giyim mağazalarında ya da konfeksiyonlarda bulamadığı ürünler kişiye özel siparişlerle dikiliyor. Günlük giyim, abiye, mezuniyet gibi tüm kostümlerin tasarımını kişiye özel siparişlerle hizmete sunan Sati Özşahin ile merak edilenleri konuştuk.
Bu işe nasıl başladınız?
Ben çekirdekten yetiştim bu meslekte, 16 yaşımda konfeksiyonlarda çalışarak başladım belli bir süre çalıştıktan sonra işin eğitimini de alarak İstanbul’daki tekstil firmalarında modelistlik ve tasarım yaptım. Yani işin teori kısmını eğitimde alırken, pratik kısmını da çalışarak kendime kattım. İstanbul’da 20 yıldan fazla bu işi yaptım. Geçen yaz Didim’e taşındık yaklaşık 5 aydır da Didim’de sürdürüyorum.
Eskiye oranla yaptığınız iş ne kadar ilgi görüyor?
Eskiden insanlar modaya biraz daha açıktı. Şimdi ise biraz daha dar bir bakış açısı var modaya karşı benim gördüğüm kadarıyla, yani eskiye oranladığımız zaman şuan yaptığımız işin durumu fazla iyi değil.
Peki sizce Didim’de esnaf hakları korunuyor mu?
Didim’de daha yeniyim, esnaflar için ne tür çalışmalar yapılıyor bilgim yok; ancak şuana kadar çevremdeki esnafların bu konuda şikayetçi olduğuna hiç şahit olmadım.
Müşterilerinizle ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz burada?
Burada müşterilerle anlaşamadığımız bizi zorlayan, zor durumda bırakan sıkıntımız insanların hem ucuz hem de kalitelik işçilik istemesi, birbirinden farklı iki kumaşın fiyatı nasıl bir olmuyorsa beklentilerin üstündeki işçiliğin de ucuz olması beklenemez. 1 gün ya da 1 hafta boyunca üzerinde çalıştığım elbisenin çok ucuz bir fiyatla yaptırılmak istenmesi yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biridir.
Çalışmalarınızda benimsediğiniz en önemli ilke nedir?
Müşterilerimizle işimiz bittikten sonrada irtibatımızı koparmadan, dostluk çerçevesinde ilişkimizi devam ettirip çevremizi genişletiyoruz. Alacak verecek davasında bugüne kadar hiç kimseyle problem yaşamadık. İşimizi özenli bir dikkatle yapıyor ve vaktinde teslim ediyoruz. Bu da beraberinde müşteri memnuniyetini getiriyor ve bize olan güveni artırıyor.
İnsanlar sizi neden tercih etmeli, farklı bir alternatifiniz var mı?
Her şeyden önce tatlı dilimiz ve güler yüzümüz var. Bunun için tercih edebilirler mesela, buraya gelen müşterilerimizin buradan memnun bir şekilde ayrılması bizim alacağımız paradan daha değerlidir.
Peki işinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz tarafları nelerdir?
Ben işimi çok seviyorum. Sevmediğim hiçbir tarafı yok.