Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Bu ülkenin geleceği Lozan antlaşmasıdır

  • 03 Temmuz 2019 Çarşamba


Ülkemizin en önemli sorunu ekonomi ve işsizlik olarak görülse de, bence Osmanlı’nın işgalinin ardından yaşanan 1.Dünya Savaşı yenilgisinin ardından imzalanan Sevr antlaşmasının kötü maddelerinin yer aldığı bize verilen haksızlıkların tamamında görüldüğü açık ve nettir.

Sevr ile ne olduğunu anlamadan bu ülkenin güzelliklerini görmek mümkün olmayacaktır. Sevr’i iyi öğrenmek demek, yaşadığımız ülkemizdeki gerçek demokrasiyi iyi bilmek ve onu yaşamaktır. Bugün eskiden yapamadıklarını şimdi yapmaya çalışan dış mihrakların, bizlere yapamadıklarını demokrasiye, Cumhuriyet rejimine, sağlam temellere dayanan Atatürk ilkelerinin tamamının verdiği yaşam ve hürriyet bağlılığımızdır.
Eski günleri şöyle bir ele alırsak, göz yaşlarımızın durmayacağı ve buralara nasıl geldiğimizin örnekleriyle karşımıza çıkacağı günleri yad edeceğiz. Sadece Anadolu’da bir avuç toprağa ümit verilen Osmanlı hükümdarlığı, Atatürk gibi bir dehanın görüşleriyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti oluşturularak, etrafı sarmalanmış olan saldırgan emperyalistlerin kucağından kurtulduğumuz Lozan ile, bu Sevr’deki sıkıntılı maddeler yerini değiştirerek bizlerin lehinde kararlar ile imza altına alınmıştır.
Eğer bu gün bu imza altına bu maddeler alınmasaydı, başımızı ağrıtan bir çok terör örgütü emellerine çok önceden kavuşurlardı. Hatta bu çetelerin başını çeken yakın geçmişimizdeki din sömürüsüyle ülkemizi savaş alanına götüren, yağmalayanların desteği Lozan antlaşmasıyla kırılmış ve çağdaş bir devlet oluşturulmuştur.
Bunları neden yazıyorum diye merak edenler, lütfen zahmet edip Sevr ile Lozan’ı karşılıklı olarak okuyarak maddelerdeki dengesizlikleri incelesinler. Bu gün boğazlarımızın sadece ülkemizin inisiyatifine verilmiş olması, en disiplinli ordumuzun elimizde olması bu farkı anladığınız zamanda karşınıza çıkacaktır. Kurtuluş savaşı yıllarında, elde ettiğimiz ulusal başarıyı kabul edemeyenler, bu güne kadar yaptıkları soğuk savaş neticesinde ülkemizin gelişiminde verdikleri olumsuzluklar ile karşımızda bıyık altından gülerek, nasıl sıkıntılara düştüğümüzü görüyorlar. Her kim olursa olsun, birlikteliğimizi acilen kanıtlayarak, herkesin bu ülkenin geleceği için konuşması gerekmektedir. Bence ilk defa Sevr ile Lozan’ı karşılıklı okuyarak, farkını gözünüzde canlandırın. Yoksa iş işten geçmiş olacak sevgili siyasiler.