Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Böyle giderse tehditler bitmez

  • 15 Eylül 2020 Salı


Dünyamız yıllar öncesinden günümüze kadar birçok bulaşıcı hastalıkla tanışmış. Bulaşıcı hastalığın sadece temizlikten kaynaklandığını söyleyen birçok kesim varken, bunun böyle olmadığı ve bizlerle beraber dünyamızda yaşamakta olan çok sayıda farklı organizmaların ortaya çıkardığı konular olduğu bilim insanlarınca dile getiriliyor. Yapılan araştırmalarda, insan sağlığını koruyan ve ona iyi gelebilen organizmalar olduğu gibi, insanların ölümüne neden olan bakteri ve organizmaların da olduğu kanıtlanmış. Bunların en belirgin olanının Farelerden kaynaklandığı ve onların taşıyıcılığı ile insanların hayatını karartan Vebaların ortaya çıktığını tarih yazıyor. Ben okudum ve korunmanın yollarının bilime uymaktan kaynaklanacağına inanarak altını çiziyorum. Vaktiniz olunca da Euronevs sayfalarındaki haberleri okumanızı isterim.

Bizlerle birlikte yaşayan ve yıllarca insanların hayatını tehdit eden ölümcül bakteri ve virüsler, bizlerle yaşadığı, hatta bizlerden yıllar öncesinden beri yaşayan bu virüslerin kendilerini yenilemek kaydıyla çoğaldıklarını, insanların bedeninden ağız mukozasına kadar yer aldığı belirtiliyor. Bu kötü bakteri ve virüsler, insanları tehdit konuları ise, onların dirençlerinin eksikliği durumunda etkilemiş olmaları. İşte ölümcül vakalar bu zaman dilimi içinde ortaya çıkıyor. Roma imparatorluğu döneminde yaşanan ilk ölümcül vaka Galen vebası olarak biliniyor. Peşine birçok veba örneği yaşanmış. Jüstinyen vebası, 1346 ile 1353 yılları arasında yaşanan Kara Veba, Amerikan yerlilerinin yaşadığı ölümcül suçiçeği vakası. 16.yüzyılda Meksika’yı kasıp kavuran salgınlar, Dünyada yaşanan yedi farklı kolera salgınları, 1855-1859 yıllarında Çin’de başlayan başka bir veba salgını, 1914-1918 yıllarında Avrupa’da baş gösteren Tifüs salgını, 1918 İspanyol gribi, 1957 Asya gribi, 1959 yılında Kongo’da başlayarak ancak 1980 yılında teşhisi ancak konulan HİV virüsü yani herkesin daha net bildiği ismi olan AİDS virüsü, ve günümüzün yeni modası Covid19. Bunların hepsine bakın ve sadece kirliliğin ilerlettiği ve bağışıklığı eksilen insanlarımızı ölümcül tehdit eden salgınlar olarak görülüyor.

Bunlardan korunmanın yollarından en başta geleni temizliktir. Bizler birey olarak kendimizi koruyacağız elbette. Maske çok önemli. Peşine temizliğin her türlüsü. Temas olmadan. Bunu yapmayan çok sayıda halen aramızda gezen insan var. Asıl tedbir, devletlerden gelmesi gerekiyor. İnsanlara yedirilen hibrit tohumlar nedeniyle bağışıklıkların ortadan kalkması sonucu bulaşıcı hastalıklara cevap verilememesi. Sanayileşmede sağlıksız olarak doğaya bırakılan atıklar ile kirletilen dünyamız. Para hırsıyla dünyayı insanlara zindan etmeye çalışan faşistlerin çabaları. Parasal sorun ve işsizliğin koyduğu bağışıklık sisteminin eksilerek, sinir metabolizmasını yok etmesi ve hastalığın insan vücuduna verdiği tahribatlar. İlk defa bunların kalkması gerekiyor ki, insanoğlu bu zulümden bir nebze nefes alsın.