Boş Salona Jeotermal Konferansı


Didim Ticaret Odası'nın düzenlediği Uzman Doktor Metin Aydın’ın konuşmacı olduğu “Jeotermal Enerjinin Çevreye ve Sağlığa Etkileri” konulu konferans ilgi görmedi. Oda başkanı Hilmi Erbaş tüm STK'lara duyurusunu

 Paylaş


Didim Ticaret Odası'nın düzenlediği Uzman Doktor Metin Aydın’ın konuşmacı olduğu “Jeotermal Enerjinin Çevreye ve Sağlığa Etkileri” konulu konferans ilgi görmedi.
Oda başkanı Hilmi Erbaş tüm STK'lara duyurusunun yapılmasına karşın ilginin azlığına üzüldüğünü belirtti.
Dr Mehmet Aydın, Jeotermalin tarıma ve insan sağlığına etkilerini slaytlar eşliğinde anlattı.
Aydın imar palanlarında ve doğa koruma yasalarında, içme suyu kaynaklarının korunması, dere yatakları ve akarsuların temiz kalması, yerleşim yerlerine yakın olmadan tesislerin kurulmasına imkan tanımışken bile bu yasaklarının dinlenmediğini, zorunlu olan, elde edilen akışkanın geri r-enjeksiyon yönetimiyle yeraltına geri gönderilmesi tekniğinin pahalı bir yatırım olması nedeniyle olsa gerek bu uygulamaya dikkat edilmeden doğaya salınıp akışkanlarında akarsulara bırakıldığını belirterek tehlikenin başladığını belirtti.
Elde edilen bilimsel veriler ve sağlık istatistiklerinde, JES'lerin kurulu olduğu alanlarda kanser başta olmak üzere bir çok sağlık probleminin artışına dikkat çeken DR Mehmet Aydın, Aydın ilinde zeytin ve incir başta olmak üzere bir çok tarımsal üründe verim düşüşü olduğunu ve kimyasal kalıntıya rastlanılmaya başlandığını da söyledi.
Halen faaliyetteki “1 santral 300 dekarlık alanı etkilemektedir” diyen Dr Aydın şöyle konuştu, “2017 yılında dolaşım yolu hastalıkları yüzde 48, kanser vakaları yüzde 17, solunum yolu hastalıkları yüzde 12 arttı. Çocukların bebeklerin kanser olması kabul edilemez. Buradaki katılımı daha da çoğaltarak, hukuk mücadelesi başlatıp topraklarımıza sahip çıkmalıyız.” uyarısında da bulundu.