Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Bizde olsa Musk’a muska yazarlardı

  • 09 Ekim 2018 Salı


Dünyanın derdi enerji ile. Enerji için adam binlerce kilometreden kalkıp ta anasının nikahı olan Ortadoğu’ya gelerek, demokrasiyi getiriyor. Amiyane tabirle “boru mu bu” diyesi geliyor adamın. Hayır demokrasi dediğin öyle alınır satılır bir şey değil. Laf ile de olmuyor bu demokratikleşme. İçerisinde biraz yürek, biraz da anlayış gerekiyor.
Bu Musk denilen şahıssı şöyle bir tanıyalım. Adam Amerika’da elektrikli araç üreticisi bir firmanın sahibi. ABD için devede kulak bile olmayan bir parayı hiç ettiği için adamı şirketinin başından azat ettiler iyi mi? Bu adam eğer ki, bizim ülkede olsaydı var ya, kesinlikle bu adamın başında kem gözler var diyerek, kesin muska yazarlardı. Sen kalkacaksın ülkenin en önemli bir buluşuna imza atacaksın, seni korumayan ölsün. Hele ki, kazancının bir kısmından faydalanmayı bilenler çıksın.
Bu iş gibi bir konu bizde yaşanmış olsaydı o kişi kesin iki şekilde ikna edilirdi. Birincisi hemen kendisine bir konkordato verdirilir, bu bahsi geçen para ödemelere bölünür, şirketin yönetimine kayyum atanır, iş biraz rayına girincenek şirket bir tanıdığa pazarlanır ve ona da işte idare edecek kadar bir iş bulunurdu. Hatta ilk seçimlerde kendisine büyük bir nasip düşerdi.
Şimdi ne olacak bu Musk’un hali demeyin. Yakın bir tarihte olur ya, bir haber ulaşır kulağına. Hadi birader sen gel bize, seninle bir milli iş çevirelim derler. Bu milli iş için gerekli arazi ayarlanır. Bu araziye hemencek kondurulur bir büyük kondu. Var gelsin yatırımlar. Bir bakmışsın adı da hazır hemencek. “Muska şirketi ile yeni elektrikli aracınızı artık biz üretiyoruz.” Olur mu dersiniz bilmem ama bence bu ülkede her şey olabilir.
Kusura bakmayın sakın ha. Ege’de yaşamaktan artık dilim biraz Ege’ye kaydı gibi. Mesela bizim bu tarz yaklaşımlı pek çoğu gişilerimiz oldu. Bunlar iş yapacaz diye kalktılar bankalardan paracıkları aldılar. Peşine az götürelim derken, yanışlıkla çok götürebilmişler ama sorun hiç olmadı. Ne yaptılar ne ettiler bir kılıfını bulup işi tatlıya bağladılar. Ha Ali Osman, ha Osman Ali. Ne fark eder ki. Biri işi pişiriyor diğeri devam ettiriyor. Çok sıkıntı olduğunda ceketin iç cebine yaz bir muska, gerisine hiç merak etme. Bence Musk için yapılması gereken önemli şeyler var. Bence bize ne yabancılar gelip gitti ve bunlar vatandaş oldular. Altın alıp sattılar. Eşya alıp sattılar. Ticaret adamları bunlar. Biraz da elektrikli araç satıveririz olur biter. Musk mu? Heç problem değil. İyi bir muska işi halleder.