reklam alanı

Biz kadınlar birlikteysek güçlüyüz


Didim CHP Kadın Kolları haftalık olağan toplantısında bir araya geldi. 23 Ekim Salı günü gerçekleşen toplantıda, 19 Ekim Muhtarlar gününe değinen Didim CHP Kadın Kolları başkan vekili Arzu Kurt, yerel yönetimlerin e

 Paylaş


Didim CHP Kadın Kolları haftalık olağan toplantısında bir araya geldi. 23 Ekim Salı günü gerçekleşen toplantıda, 19 Ekim Muhtarlar gününe değinen Didim CHP Kadın Kolları başkan vekili Arzu Kurt, yerel yönetimlerin en küçük ve en önemli basamağı olan muhtarlar gününü kutladı.

Toplantı öncesi, Meme kanseri farkındalık haftasına dikkat çekmek isteyen kadınlar yakalarına pembe kurdele astı.
Meme kanseri hakkında bilgi veren Didim CHP Kadın Kolları başkan vekili Arzu Kurt, Dünya sağlık örgütü de bu hastalığı anlatmak ve farkındalık yaratmak için Ekim ayını farkındalık olarak belirlediğini dile getirdi. Kurt “Dünya’da her 10 kadından 1 tanesinin meme kanserine yakalanıyor. Meme kanserinin başlıca sebepleri arasında obezite, alkol kullanmak, yeterli fiziksel aktivite yapmamak, hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, beslenme değişikliği, doğa kirliliği ve stres gibi etkenler rol alıyor” dedi.
“Okuma yazma oranının erkeklerde daha fazla”
Didim CHP Kadın Kolları başkan vekili Arzu Kurt, Dünyada kadınların eğitim durumu incelendiğinde erkeklerden geri planda kaldıklarını belirterek Türkiye’de de bu durumun farklı olmadığını ve okuma yazma oranının erkeklerde daha fazla olduğunu dile getirdi. Kurt “Eğitimli kadın ekonomik yönden de güçlü hale gelerek siyasal, yasal ve tüm haklarını kendisi koruyacaktır. Atatürk’ün bir toplumun erkek ve kadın denilen iki cinsten oluştuğunu, bir grubun bir parçası ilerlerken, diğerlerine bu olanakların sunulmaması ile o toplumun yükselemeyeceğini vurgulaması, kadın ve erkek eğitim sürecinde var olan eşitsizliklerin giderilmesinin önemini ortaya koymaktadır” dedi.
“Kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı”
Kurt, “Kardelen” , “Baba beni okula” ve” Hadi kızlar okula gönder” kampanyalarına değinerek “ailelerin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızlarımızın meslek sahibi ufku açık bireyler haline gelmeleri, kız çocuklarının okullarına devam etmelerini sağlamalıyız” dedi.
CHP’li kadınların olağan toplantısında “Toplumsal alanda eğitim” konusu hakkında eğitimci Eda Demir sunum yaparak kadınları bilgilendirdi.
Eğitimci Eda Demir, ülkeleri üstün kılan her şey eğitimle başlar diyerek konuşmasına başladı. Çocukların doğarken çok zeki doğduklarını dile getiren Demir “Aileden başlayan eğitime önem verilmeli. Bireysel farklılıklar olduğu için eğitim iç açıcı değil. Öğrenci ve nüfus sayımız oldukça fazla fakat ders sayımız az. Müfredatın belirlediği konuları çocuklara aşılamanın dışına çıkıp yeterli eğitimi veremiyoruz. Çocuklar eğlenerek, görerek, yaşayarak ve keşfederek öğrenir” dedi. Demir anlatımına slaytlar eşliğinde devam etti.

Didim, CH