Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Biz Bize Yemek Keyfi Esnaf Lokantası, Hakan Sarı

  • 30 Aralık 2018 Pazar


Didim’de ” biz bize yemek keyfi esnaf lokantası” olarak yemek sektöründe hizmet veren, hem kurumsal firmalara yemek dağıtan, hem de esnaf ve memurun dostu sloganıyla birçok kesime hitap eden lokantanın sahibi Hakan Sarı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik,
Son zamanlarda hemen hemen herkesin lezzetli bulduğu, genel kabul gören bir yiyecek olan, Pizza sektörüne de hızlı bir giriş yapan lokantada, pizza Anadolu damak tatlarıyla buluşturularak yeni bir imajla sunuluyor.
Kendinizden biraz söz eder misiniz, lokanta açma süreciniz nasıl gelişti?
İsmim Hakan, 1991 yılında Turizm ve Otelcilik bitirdim. Daha sonra birkaç holding ve Migros'la tanıştım. 1995 yılında Rusya'ya çıktım. Daha sonra Azerbaycan Moskova, Kazakistan gibi ülkelerde Migros içerindeki kafeteryalarda fırınların yöneticisi oldum 16 yıl oralarda bulundum. Daha sonra istifa ederek Kazakistan da kendim yemek şirketi kurdum. günde yaklaşık 12.000 öğün yemek veren fabrikam vardı. 2008'deki krizde Kazakistan çok kötü darbe aldı. İşler durma noktasına geldi. 2-3 sene sabrettik, başka sektörlere yatırım yaptık; fakat 2011'de dönüş yaptık. Buraya dönüşümüz olduktan sonra bu lokantayı açtık, bu şekilde işimizi sürdürüyoruz.
İşinizin Zorlukları nelerdir?
Mevkii olarak sokak arasında kaldığımız için yeterince tanınmadığımızı düşünüyorum. Yoksa yaptığımız işten ve tecrübemizden dolayı çok daha önde olabilirdik. Reklam çalışmalarımız da biraz ağır kaldı. Burada kurumsal anlamda hizmet veren sektörlere yemek dağıtımı için gittik, daha önce de bir tecrübemiz olduğu için sağolsunlar onlar da bize güvendiler. Yaklaşık 10 aydır bölgedeki KİPA- Migros'lara personel yemeklerini biz veriyoruz. Kendimizi Didim'de yemek fabrikası olarak ilerletmek istiyoruz. Bu bölgede profesyonel anlamda büyük bir boşluk olduğunu düşünüyorum.
Daha önce de büyük şirketlerle çalışmanız oldu mu?
Yurt dışında oldu. Oralarda da Migros’un yaklaşık 1700 personeline yemek verdik. 7 yıl boyunca çok büyük holdingler ve inşaat şirketlerine servislerimiz oldu. En küçük şantiyenin bile 600-700 çalışanı vardı. Yemek verdiğimiz 3000 kişilik şantiyeler vardı. Yaklaşık 400 tane yerli ve yabancı personel çalıştırdık. Burada da en yakın zamanda buna yakın hedefle ilerlemek istiyoruz.
İşinizden elde ettiğiniz gelir size yetiyor mu?
Şimdilik yeterli değil; çünkü sürümü yakalayamadık. Bunu arttırmak için pizzaya başladık, ustamız da 25 yıllık tecrübeli bu alanda çok iddialıyız. Aynı pizza başka yerlerde 25 lira biz de 18 lira. Amaç Didim, Söke ve Milas çevresinde iyi ve profesyonel bir yemek şirketi olarak bilinmek ve bu yolda yürümek.
Peki neden Didim'i tercih ettiniz?
Benim annem Koçarlılı, ben de gençlik dönemimde Ege Bölgesi'nde çok bulundum. Yurt dışından döndükten sonra bir arkadaşım vardı burada onun vasıtasıyla buraya yerleştim. 2013 yılında yine yurt dışına gittim ama 2016’da buraya temelli yerleştim. Sektör olarak bu alanda burada boşluk gördüm ve bu lokantayı açtım.
İlerde burayı büyütmeyi düşünüyor musunuz?
Burayı yemek fabrikasına çevirip, sadece yemek çıkartmayı düşünüyoruz. Tüm halka hitap edecek, tezgahı çok geniş ve çeşidi çok fazla olan büyük bir şehir lokantası yapmak hedefimiz. Bu bizim 2020 hedefimiz halk lokantası diyeceğimiz bu lokantada fiyatlar olabildiğince uygun olacak.
Didim'de esnaf haklarının korunduğuna inanıyor musunuz?
Ben çok iyi çalışmalar görmedim beklentilerim elbette ki var. Ama bir şey talep etmedim. Merdiven altı çalışmalar varsa bunlar bizim çalışmalarımıza engel olur.
Sizin de eleman bulamama gibi bir sorununuz var mı?
Evet var. Kalifiye eleman bulmak çok zor. Didim'de sezonluk çalıştıkları için kısa süreliğine geliyorlar. Ya da erken ayrılıyorlar. İşini severek yapan çok az insan var.