Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Biraz ciddiyet!

  • 17 Haziran 2018 Pazar


Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ın “kekli kıraathane” vaadi, seçim meydanlarını Ortaoyunu sahnesine dönüştürdü. İş, “kekleşme” tabiri örneği lümpen ayaklara kadar düştü. Bu gayri ciddiyet, kritik 24 Haziran seçiminin anlamına hiç mi hiç yakışmıyor.
“Ti”ye alınan Erdoğan’ın vaadinde kendi mantığı içinde bir tutarlılık var, ilkin.
Birincisi, pirinç-makarna-kömür dağıtımına koşullanmış; günü birlik vaadlere öncelik veren azımsanmayacak sayıda bir kitle oluşturulmuştur. Kıraathane “havucu”, kritik anlarda günü yaşayan seçmenin aklını çelecek niteliktedir. Nabza göre şerbet siyasetini AKP, bugüne kadar etkili biçimde sürdürmüştür. Hafife almak pahalıya mal olabilir.
İkincisi, ekonomi, adaletsizlik ve vurgunculuk gibi meseleleri irdelemekle başlayan seçim konuşmaları AKP’yi rahatsız etmiştir. Kıraathane sohbeti, seçmeni AKP’nin yumuşak karnı olan bu tür sorunlardan uzaklaştırmak için bir fırsat olarak ortaya atılmış olabilir. Olmasa bile, bu birkaç günlük kıraathane muhabbeti AKP adına işe yaramışa benziyor.
Ülkemiz ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ülke, boynuna kadar batağa saplanan bir adamın kurtulmak için tutunacak bir dal aramanın çırpınışlarını andırmaktadır. Ekonomiden tutun dış politikaya kadar her sorunumuz; A’dan Z’ye kadar nedenleri ve çözümleriyle ortaya konmalıdır, seçim meydanlarında. Konulmalıdır ki, makarna/keke kafayı takmış aymazlarımız ayılsın, kulaklara birazcık kar suyu kaçsın.
25 Haziran sabahı her şey çözülmüş olmayacak. Tam tersine depderin sorunları kucağımızda daha derinden hissedeceğiz.
İki durum ortaya çıkacak.
Ya bu sorunların kaynağı AKP yeniden iktidar olacak; ülke müthiş bir kapışmanın sancılarını çekmeye başlayacak.
Ya da parlamenter sisteme dönüşü isteyenlerin devri başlayacak; düzeltme/onarım dönemi hiç de az sıkıntılı geçmeyecek.
Devir, kek yiyip çay yudumlamayı tartışacak kadar basit değildir. Sorunlarımıza seçim öncesi daha bir önemle yaklaşıp, daha ciddiyetle karar sahipleri olursak; 25 Haziran’a daha bir donanımlı çıkmış oluruz.
Onun için önce siyasiler…
Biraz ciddiyet, lutfen!